Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimb ulei duster 1.6 benzina gpl
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Probleme tehnice - Dacia Duster
Miky70
Salutare tuturor,stie cineva cum se schimba uleiul la duster 1.6 benzina gpl?mentionez ca am maj schimbat uleiul la Logan,dar la duster in locul busonului de schimbul pentru ulei unde ar trebui sa fie, este un capac negru prins cu mai milte suruburi cu cap exagonal.
Atasez si o poza pentru detali
Multumesc anticipat pentru raspuns
torquemada
Există 2 motoare de 1,6 (105CP și 114CP) și 3 tipuri de Duster ph1, ph2 și ph3 ... scoatem globul de cristal
MyKe89
Dă jos scutul și vei găsi bușonul de scurgere. Ce vezi acolo cred că sunt șuruburile băii de ulei.
Miky70
Ok multumesc

15 Sep 2020, 21:12:
Torquemada
M-am uitat acum pe factura si scrie asa;
Modelul 79H Duster
Versiunea Y2 HH AVG-LAUREATE 4Ś2 1,6 GPL 115 CP S&S E6
Masina este luata din Italia in 2017, a scazut garantia in iulie si trebuie sa-i fac schimbul de ulei
torquemada
2017 poate fi Duster ph2 sau Duster ph3, cu alte cuvinte e Duster ph2 1,6SCe ( motor H4M738).

sorin1983
ce motor ce kkt... toate au buson dar se afla sub scut... daca asta nu gasesti du-te la un service.
einstein1984
QUOTE(torquemada @ 15 Sep 2020, 23:26)
2017 poate fi Duster ph2 sau Duster ph3, cu alte cuvinte e Duster ph2 1,6SCe ( motor H4M738).
*


daca scrie 79H pe factura e ph2, nu HJD. Nu exista ph3.

E scutul de origine al masinii?
Miky70
La service pentru un schimb de ulei am duso 3 ani si mi-au luat astia 250€ .
E prea mult pentru 5l ulei si 2 filtre

16 Sep 2020, 07:28:
Capacul ala negru are si un surub mai mare ,cred ca e de 14 ,pe parte laterala,stie cineva ce rol are?

16 Sep 2020, 12:49:
Da e scutul original,nu am modificat nimic la ea
torquemada
QUOTE(einstein1984 @ 16 Sep 2020, 07:46)
daca scrie 79H pe factura e ph2, nu HJD. Nu exista ph3.

E scutul de origine al masinii?
*



În 2017 s-a fabricat și H79 ph2 până în 11/2017 cât și HJD Duster ph3 din 12/2017

Când introduci un VIN de HJD în CLiP ți-l dă ca Duster FAZA 3*, că nu ne place aia e.

În 2017 s-a fabricat și H79 ph2 până în 11/2017 cât și HJD Duster ph3 din 12/2017

*A se face diferența căci există HJD Duster ph3 dar și H79 ph3 Duster ph3 de India
Victorine
L-ati lămurit de tot cu codurile voastre...
Pe de alta parte, dacă inițiatorul nu s-a gândit sa dea jos scutul sa caute butonul de golire ulei motor, nu m-as mira ca in scurt timp sa apara un nou topic " AJUTOR - am golit cutia de viteze de ulei și am pus 5L ulei de motor peste cel vechi, am mers 2000km si motorul + cutia sunt praf".
No offence.
einstein1984
in clip exista si parametrul de "presiune in sina", asta nu inseamna ca k9K este motor de locomotiva.
Titltul ala din clip e singurul loc unde HJD este numit duster ph3, pana si VINul este diferit fata de UU1HS de la H79 ph1 si ph2.
torquemada
Deci

QUOTE(einstein1984 @ 16 Sep 2020, 07:46)
...Nu exista ph3.

E scutul de origine al masinii?
*




QUOTE(einstein1984 @ 17 Sep 2020, 08:23)
Titltul ala din clip e singurul loc unde HJD este numit duster ph3, pana si VINul este diferit fata de
*



există.

În CLiP există și pasarelă can miez... iar VIN-ul nu e o noutate, la fel cum X7LHSR...... e tot Duster ph2 dar de RUsia
einstein1984
oki boss, du-te tu la piese auto si cere volan ph3.
torquemada
Boss faci pe cine vrei tu, probabil pe ăia care iți dau Volan de Duster 3 sau Logan 4 (Logan II ph2)
alfabit
QUOTE(torquemada @ 17 Sep 2020, 09:25)
...Boss...


Haide boss, supără-te și tu pe unii mai competenți, așa chiar pe toată lumea ... radmasa.gif

Sau poate la tine e sarcină de servici ? unsure.gif

Intră în fișa postului ? biggrin.gif
einstein1984
se supara ca nu vorbim ca el.... desi e singurul care face asta.
Miky70
Am rezolvat problema,e surubul de pe partea laterala al capacului de la baia de ulei.
Tipul de motor este H4M D7,scrie in cartea masinii.
Multumesc tuturor pentru raspuns.
ionbumbu1
QUOTE(alfabit @ 17 Sep 2020, 12:15)
Haide boss, supără-te și tu pe unii mai competenți, așa chiar pe toată lumea ...  radmasa.gif

Sau poate la tine e sarcină de servici ?  unsure.gif

Intră în fișa postului ?  biggrin.gif
*




-- editat klaus - limbaj injurios
Gil26
Auuuci, asta e cam dureroasa, regulamentul.gif .... lovitura sub centura, deloc "cavalereasca" si chiar "distorsionata" (dar nu doresc sa intru in polemica cu nimeni).

Initiatorul a gasit raspunsul la dilema sa, atasez totusi un extras din manualul de service cu circuitul de ulei explodat (se poate vedea si locatia busonului de golire ulei) poate ii este de folos pentru alte cele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.