Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Produse romanesti/moldovenesti
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
einstein1984
Din cand in cand mai vad indemnuri ca cel de mai jos
https://www.youtube.com/watch?v=iZi-lMJyAKI
Si incerc cand sunt la cumparaturi sa folosesc produse romanesti (sau de la basarabeni, ca sunt fratii nostrii si o duc mai rau ca noi) unde gasesc si se poate (orez carnaroli nu cred ca producem);
Ziceam ca poate putem sa recomandam produse romanesti competitive ca pret si calitate (merele poloneze si nucile moldove,esti sunt mai ieftine de exemplu).
Ca sa incep eu cu un exemplu, sosul de paste bolognese de la Dolmio, fara prostii si bun la gust, pret mai bun ca Barilla. Da stiu,se poate face si in casa, dar pentru cine are timp.
RDK
Eu nu am întâlnit niciun moldovean care să pună problema aia cu "frații noștri".
Bine, asta la ei acasă.
miki
cind or fi merele romanesti/moldovenesti macar ca alea poloneze la gust/aspect o sa iau
deocamdata sint mai proaste si mai scumpe
einstein1984
de acord cu tine, dar hai sa fim constructivi.
maho
Ieftin, bun si bio? ohmy.gif
Greu, dar nu imposibil. Merele alea bio ar fi totusi mai mici, probabil viermanoase. Aspectul nu inseamna intotdeauna calitate. Anul asta, din cauza primaverii cu vreme dubioasa si verii secetoase de la noi, a fost cam nasol pt. fructe.

Va dau si eu un exemplu: ulei de floarea-soarelui presat la rece (ma rog, unora nu le place mirosul de floarea soarelui).
Nu-mi cereti sursa, ca nu o zic.
dizzy
Bomboane "Bucuria"
Vin "Chateau Vartely" - un prieten de-al unui coleg il produce, eu nu sunt mare fan dar poate va place
Coniacul Calaras
Am mai baut ceva sucuri naturale bune " Bucovina" parca?
Am mai mancat ceva castraveti murati buni
Mere din copac de la un coleg de birou, ar vinde daca vreti.
maho
QUOTE(dizzy @ 18 Sep 2020, 15:01)
Am mai mancat ceva castraveti murati buni
*


Bine ca mi-ai adus aminte.
einstein1984
Raureni au chestii bune, gem, zacusca, muraturi.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 18 Sep 2020, 13:21)
   Ca sa incep eu cu un exemplu, sosul de paste bolognese de la Dolmio, fara prostii si bun la gust, pret mai bun ca Barilla.
*
Alea-s paste de duzina.
De Cecco sau Voiello sunt mai bune.

Asta daca nu ai sursa direct din Italia. Mie mi-a stricat pandemia transportul ...
maho
Parca era vorba in topic de produse romanesti. smile.gif
miki
QUOTE(dizzy @ 18 Sep 2020, 15:01)

Coniacul Calaras

*


e bun... dar nu stiu pretul ca sa vad daca merita
oricum beau accidental
nu cred ca depasesc 2 jumatati pe an
dizzy
Se vinde in zona pe la mine la un magazin. Îți las aici preturi, din ce îmi aduc aminte, comparabil cu alte tării.
Merced
De cand au merele poloneze gustul merelor romanesti? Sau comparam acelasi tip de mar, alea de supermarket, care stau in fructiera juma' de an fara sa se stirce? Ca daca vii si gusti un mar ionatan din niste meri de cand era bunica tanara, viermanoase si mici, dar cu un gust divin, si compari cu cartoanele alea, n-ai treaba.
Si prin Europa tot mai e cate ceva, dar cand eram cu barca pe la americani, merele erau niste mizerii.
Eu cumpar destul de multe chestii facute pe aici. Chiar am inceput sa ma uit dupa lucruri produse prin judet, anumite mezeluri "de casa" le agat de prin Curtea de Arges, bere artizanala am Pardon pe la Campulung si Rock and Beer pe la Suici, branzeturi si alte acareturi, asemenea, paine de la brutarii locale. Sa manance si gura lor o paine, ca pana la urma asa se face peste tot in lume.
Mai iau si de la Raureni diverse, ajung des cu munca prin Valcea si trec direct pe la magazinul ala de-l au in fata fabricii. Dar zacusca lor e mai mult tocana, fiertura, nu prea are treaba cu ce ar fi o zacusca adevarata. Pe de alta parte aia de la Dr. Oetker fac langa Curtea de Arges zacusca Inedit pe care o gasiti prin rafturile magazinelor mari. Aia chiar e misto la gust, desi cam dulce, dar macar are consistenta aia corecta. Si pretul e pe masura.
einstein1984
Eu compar ce gasesc sa cumpar in marchet. Nu am timp si benzina sa alerg pe la tarani dupa mere. Dar lasa ca si tarani le dau cu motorina sa luceasca, alea de la magazin macar au parafina.
La mezeluri iau de la Sergiana si de la niste ardeleni care si-au facut magazin in Auchan dr taberelor, PRoduse din amrginime sau ceva de genul asta.
@Ironik , merci de pont, o sa ma uit.
Agrig
QUOTE(maho @ 18 Sep 2020, 13:57)
Anul asta, din cauza primaverii cu vreme dubioasa si verii secetoase de la noi, a fost cam nasol pt. fructe.


*



Confirm pe pielea mea!
Ciresele le`am scapat si de viermi si de grauri pe cele tirzii.
Merele insa nu prea s`au facut la Jimbolia, am noroc insa, la casa de vacanta s`au facut.
Am aceleasi soiuri luate o data, pusi jumatate jumatate, merii merg in zona Virfurile din Arad mult mai bine, gustul este mult, mult mai bun decit cele din Banat.
Caisul si ciresul insa nu merg deloc acolo.
Problema cu gustul se trage din faptul ca se culeg la limita de coacere pentru a se pastra mai bine, asta le afecteaza insa gustul.
Un mar de Polonia este la fel de bun ca unu de la noi, decit unu de Banat este mai bun, zona lor este mai buna decit a noastra pentru mere, conditia este ca marul sa fie cumparat de pe o piata care nu cumpara la pret minim!
Am mincat mere poloneze aduse din Germania, cu totul altceva fata de cele de la noi, acelasi soi, Idared.
dizzy
Calaras 3 ani 55 lei
Calaras 5 ani 55 lei
Calaras mai de fițe 85 lei.
Mă grăbeam și nu am stat sa studiez.
Bicicleta galbena
La Calaras preturile sunt la fel cu cele din Carrefour, ca se gaseste si acolo. E un coniac foarte bun, recomand.

Mai gasiti produse de la Franzeluta din Chisinau: turta dulce sub brandul Daruri din Moldova (cam in toate supermarketurile mari) si tot de la Franzeluta napolitanele Prestige, zic eu cele mai bune de pe piata.

Sper ca stiti si reteaua de magazine Basarabia, cu produse din Rep Moldova si ceva din Ucraina.


dizzy
Dar asta e pe lângă vizuina mea, nu e nevoie să mă duc până la Carrefour.
Merced
QUOTE(einstein1984 @ 18 Sep 2020, 17:39)
Eu compar ce gasesc sa cumpar in marchet. Nu am timp si benzina sa alerg pe la tarani dupa mere. Dar lasa ca si tarani le dau cu motorina sa luceasca, alea de la magazin macar au parafina.
La mezeluri iau de la Sergiana si de la niste ardeleni care si-au facut magazin in Auchan dr taberelor, PRoduse din amrginime sau ceva de genul asta.
*



Acuma na, depinde ce tarani nimeresti. La mine e relativ simplu ca stau aproape de o piata destul de mare a orasului, si mai gasesti chiar si pe bordura pe acolo cu diverse. Plus ca mai era un tip care aducea tot din judet mere si alte fructe, la un stand de pe galeria comerciala de la Carrefour. De cand cu pandemia nu stiu daca mai venea. Alea erau similare cu merele pe care le culegeau niste rude care aveau livezi tot pe acolo.
Stiu si eu mezelurile de Sergiana, se gasesc si pe la noi prin diverse locuri. In ultima perioada am reusit sa mai reduc consumul, dar ma mai delectez cu un parizer, ori din ala de la "secui"(au si prin Auchan-uri vitrina cu produsele lor, "Bunatati din secuime"/Székelyfalat, ori de pe la o bacanie din cartier care zice ca aduce de prin Hunedoara parca.
cristic1982
Mezelurile "bunatati din secuime" le cumpar si eu din auchan, cele mai ok pe care le-am gasit, dar o sa incerc si sergiana sa vad cum sunt.
Cat despre vin ars, eu merg pe Miorita XO, are aroma buna, iar pretul este decent (aprox. 70-80 lei)
eXtenSion
Recomand Zimbru pt iarba.
miki
Nu prea merg impreuna
Taria poate modifica metabolizarea thc-ului si te trezesti ca strici bunatate de trip
Sau mai rau.... Numai intelegi nimic ddimn iarba aia
eXtenSion
Ma refer pt taiatul ierbii.
Merced
Ruris Zimbru? Singurul lucru românesc la ea e probabil eticheta lipita pe ea la Cârcea, langa Craiova.
eXtenSion
Nu stiu atat de in detaliu cat % e romaneasca, dar functioneaza OK. In orice caz e mai romaneasca decat altele.
Merced
Sunt mai românești telefoanele alea Allview, măcar cică e softul făcut de români. Produsele de la Ruris sunt fabricate in China și brand-uite aici. Trec frecvent pe unde au sediul, sunt departe de a fi o fabrică. Am și eu o motocoasă de la ei, ce sa zic, pentru cat costa îți faci treaba cu ea.
BLUE R 19
QUOTE(eXtenSion @ 19 Sep 2020, 01:02)
Recomand Zimbru pt iarba.
*



Oaia e mai buna wink.gif Bond mai buna
RDK
Euthyrox la MD costă la fel ca la RO.
Singura diferență e că acolo se găsește.
stolniceanulucian

Pateuri Capricii - Delicii (Lidl, Carefour)
Rosii bio de la Fermierul Morosan (Lidl)
Bors NEpasteurizat orice sortiment
Telemea de vaca / oaie Solomonescu (Kaufland)
Ford Ecosport (este mai romanesc decat Dacia Lodgy de exemplu)
Vin Pelinita Sarica (Lidl)
Pantofi Marelbo

einstein1984
da, la pantofi marelbo ma bag si eu cu un up.
Dar dacia duster e mai romanesc decat ecosport smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.