Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garnituri chiulasa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dany_lock
Am schimbat pana acum trei garnituri de chiulasa la un motor de 1600 de Nova desi am rectificat chiulasa.La prima cheie e "impuscata"destul de rau si asta se intampla la toti cilindrii.Singura problema care a ramas sunt cilindrii,care se pare ca sunt putin mai jos si nu mai preseaza bine garnitura.Se pot ridica sau exista alte metode sa pot face motorul asta sa mearga?
Axll
da se poate. ai doua variante 1. bagi 2 garnituri de chiuloasa sau 2. care bupa parerea mea e si cea mai eficienta sa pui garnitura da raliu. adica e o garnitura mai groasa care are pe ambele parti foaie metalica ( cupru, aluminiu, etc) si alt avantaj e acela de a o refolosi chiar daca ai dat jos chiuloasa.
vis-a-vis
Si astfel nu scade raportul de compresie? Adica nu devine mai puturos motorul?
argon
Da s-a raspuns la topicu' asta, chiar se rezolvase problema, unde au disparut reply-urile? wacko.gif
mihibod
QUOTE(dany_lock @ 18 Jan 2006, 11:00)
Am schimbat pana acum trei garnituri de chiulasa la un motor de 1600 de Nova desi am rectificat chiulasa.La prima cheie e "impuscata"destul de rau si asta se intampla la toti cilindrii.Singura problema care  a ramas sunt cilindrii,care se pare ca sunt putin mai jos si nu mai preseaza bine garnitura.Se pot ridica sau exista alte metode sa pot face motorul asta sa mearga?
*




Problema e din cauza ca cilindrii stau mai jos decit blucul motor.Scoate cilindrii si pune sub ei garnituri de hirtie , astfel incit cilindrii sa depaseasca blocul cu circa 0,4mm.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.