Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum schimb plutitorul de benzina????
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
teodor
Salut baietzi!

Tuturor LA MULTI ANI! SANATATE! SI LA MULTI BANIIIIIII! tongue.gif tongue.gif

Sarbatori fericite!

Vreau sa stiu cum se poate schimba plutitorul de benzina( cred ca asa se cheama).Apare un fenomen ciudat , benzina am in rezervor , alimentez si spre surprinderea mea acul se duce prea sus fatza de cat am alimentat.

Am mers cu ea , chiar daca acul indica ,, ca e pe rosu" cam 70 Km .Ori nu arata bine , ori e ceva la plutitor.

HELP! NU VREAU SA FAC PANA PROSTULUI! laugh.gif laugh.gif
paulp
Teodor, banuiesc ca ai berlina, asa ca indicatorul este cea mai mare pacaleala.

Nu te ghida dupa el ca faci pana de mai sus.

Poti sa-l schimbi, dar sansa de a gasi unul care sa arate exact e foarte mica.

Mai bine lasa-l asa, pentru ca dupa cum spui chiar daca ai 5 l de benzina el arata rosu, macar asa alimentezi fara sa ramii in pana. :wink:
ovidiucornateanu
Sa schimbi plutitorul e simplu(daca e berlina):in portbagaj sub covoras e o chestie rotunda care se desface prin defiletare(bati cu ciocanul intr-o aripioara in sen invers acelor de ceasornic) si se scoate toata sonda.Plutitorul este prins pe o sirma(il scoti simplu si pui altul).Daca ai becul aprins si cand ai multa benzina in rezervor inseamna ca ti-a intrat benzina in plutitor si trebuie schimbat , daca nu lasal asa si mai bine fa tu un calcul cata benzina ai(sau schimbi sonda cu totul)
teodor
Asa , sa inteleg ca si la orice piesa de pe berlina, mai bine astepti sa ,,pice" de tot (asta dc. se poate) si apoi sa faci inlocuirea icon_evil.gif .Totusi mi se pare naspa de tot ca sa indice aiurea.Multe alte chestii de pe DACIA sunt puse aiurea. icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif

De exemplu nu pricep cum este cu asa zisa aeroterma de pe modelele vechi(sistemul asta cu ventilatorul care trage aer de sus de la grila si apoi il impinge pe calorifer) care mai mult baga aer rece decat cald :shock: :shock: .

O solutie simpla as dorii si eu : cum sa fac ca aceasta aeroterma(mi se pare mai mult un ventilator care face zgomot) sa fie functional :?: :?: :idea:
ovidiucornateanu
Ai incercat faza cu cartonul in fata?Sa stii ca eu nu prea am auzit de Dacia care nu are bord de CN sa nu aiba probleme cu caldura.E boala ei.Daca cauti pe forum gasesti solutii si pt aceasta problema dar cam costisitoare mi s-au parut mie.Eu iti recomand o alta masina
teodor
Alta masina :idea: E o idee, dar sa stii ca am vazut si mers cu tot masini vechii , strtaine, pot sa dau exemplu un renault 21 din primele modele, dc. aveai aeroterma la maxim rezulta un aer fffffff cald , chiar in fata fierbinte.

Cei de la DACIA nu cred ca au facut berlinele (mai vechi) sa mergi cu ele prin vant , ploaie, crivatz, ..... 8) laugh.gif

Am pus carton, am astupat grilele de aer de deasupra caloriferului, am astupat si guriile aerotermei( asta iarna trecuta) si sincer era cald in masina.

Mai am o intrebare. Exista termostat de vara si iarna?Sau este acelasi lucru? :oops:
FLEX
Pentru orice eventualitate, tine si tu in portbagaj o canistrutza cu 3-5l de benzina, ar fi bine sa fie metalica si sa inchida etans; stiu ca e neplacut, dar mai neplacut e sa ramii fara benzina pe coclauri.

Despre ansmblul plutitor/sonda cred ca e edificator ce s-a scris mai sus.
marius-gabriel
PLutitor pt sonda de benzina se gasesc in comert.e undeva pe la 10-15.000

se scoate sonda din rezervor si se schimba foarte usor.

Vezi ca nu cumva reostatul de la sonda sa fie oxidat...
bogdan_o
Unde in comert gasesc eu plutitor? Am cautat de mi-au sarit ochii din cap dar nu am gasit de vanzare decat sonda cu totul. Mie mi s-a spart si a intrat benzina in el si drept urmare indica mai putina benzina decat este. Asta nu ar fi o problama, dar tot intra la benzina in el si incepe sa imi indice din ce in ce mai putin, ajungand la performanta de a face un plin si a indica doar putin peste jumatate. Il scot, il scutur si vreo cateva zile indica relativ bine dupa care iar merge prost. Faza nasoala este ca masina e break si ca sa il scot trebuie data jos si placa aia de metal din portbagaj.
Marty
Bogdan, parca aveam eu unul ramas de la o schimbare de sonda. Nu promit nimic, trebuie sa ma uit. Din pacate, abia maine iti pot da raspunsul :?
bogdan_o
10X Marty. Oricum am citit pe forumul de la SLZ ca ai pb cu masina. Nu ma grabesc chiar asa tare ca ma gandesc ca asa cum a stat cu ala spart pana acum nu o fi foc inca o perioada, dar as vrea sa scap si de pb asta. Bafta multa si astept un raspuns de la tine.
Marty
Mda, nu mai am sonda respectiva, sorry! sad.gif A facut maica-mea "curat"... :?
bogdan_o
Nu-i nimic. Multzam oricum!
Radduu
Cam cat costa o sonda dinaia? La mine erau asa de oxidati papucii aia de care sunt legate firele incat s-au rupt cand am incercat sa ii curat.
Radduu
mda...am fost azi la magazin si coste 300.000......mai bine merg fara biggrin.gif
tarzy
depinde ca si cum s-a rupt,

A mea merge lipita cu cositor de 2 ani de zile (s-a rupt plat banda de cupru).



poate nu strica un avertisment ptr cei care umbla prim oara pe acolo (la sonda de benzina) sa aiba pregatita si o garnitura de cauciuc, altfel risca sa inunde portbagajul cu benzina iar despre miros nu am nevoie sa comentez
Laurentiuu
QUOTE
poate nu strica un avertisment ptr cei care umbla prim oara pe acolo (la sonda de benzina) sa aiba pregatita si o garnitura de cauciuc...


Garnitura sa fie din cauciuc sintetic. Cauciucul natural este atacat de benzina.
Dyda
La pravaliele cu specific piese schimb se gasesc garnituri speciale pentru sonda benzina
tarzy
pai la alea speciale ma "gandeam" si eu
Dyda
pai da mergi la pravalie si cere garnitura
Radduu
am cumparat sonda de la magazin.....340.000. Sa montat f usor, nu e deloc complicat, macar asta arata mai bine.
thatsme
Daca esti bautor de vin, ia o sticla de vin rosu, o bei cu un prieten, dupa care o sa poti folosi dopul pe post de plutitor :mrgreen:

PS: Trebuie schimbat tot la 2-3 saptamani :wink:
Laurentiuu
QUOTE
Daca esti bautor de vin...poti folosi dopul pe post de plutitor  
PS: Trebuie schimbat tot la 2-3 saptamani  :wink:


Daca-l intretii (matisat cu ata sintetica si dat cu lac de mobila) te poate tine cit masina :wink: smile.gif .
thatsme
Daca il "intretii" prea mult, inseamna sa desfaci sticle cu vin tot mai rar :roll: ... si asta nu e bine :mrgreen:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.