Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am nevoie de un sfat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
driverx
Datele problemei:

4 jante originale de Dacia 1300. Problema e: numai rotunde nu mai sunt, dar asta inca nu ar fi o problema prea mare, problema cea mai mare este ca mai toate vulcanizarile si-au schimbat aparatura si nu mai echilibreaza jenti cu cioc (care nu au gaura mare in mijloc) neavand flase pentru acest model de janta. Din Sibiu pana aproape de Alba Iulia am rulat cu rezerva neechilibrata (da' rau de tot) deoarece toate vulcanizarile de pe drum (si nu putine) NU aveau flanse.

Prima idee ar fi sa cumpar alte jante. In cazul asta am avantajele:
- ca voi avea jenti rotunde
- pot scapa de camere
- le pot echilibra oriunde.

Variante:
Cumpar 4 jenti noi la pretul de cca. 1 milion/buc. Enorm pentru mine in aceste momente mai ales ca trebuie sa imi iau si alte cauciucuri de vara.
Cumpar 4 jenti SH (cine stie cat mai e si o mizerie dinasta). In varianta asta SIGUR pierd avantajul "jenti rotunde".
Dau gaura in astea la un strung. Dar nu m-as baga la asa ceva. Plus ca nu stiu cine mi le face iar rotunde

Alte variante mai aveti pentru mine? Imi este greu sa ma hotarasc care varianta sa o aleg. Din pacate lunile astea o sa am si alte cheltuieli, si parca nu as arunca usor peste 4-6 milioane numai pe jenti + cauciucuri.


kaspersky
Cumpara-ti 2 jante noi pe care le pui pe fata. Din cele 4 "patrate" pe care le ai alegi 2 care-s mai "rotunde" si le tii pe spate pina o sa ai bani de cumparat alte 2.
argon
In primul rand ce jante vrei? de 155 sau de 165?
Tu ai pe masina de 155.
O janta de 165(model nou) aici la mine in zona costa 620 000 ROL, noua, in nici un caz 1 milion, decat sa dai un milion pe una de tabla mai bine mai pui 400 000 si iti iei de aliaj din Metro, si atunci vei da o fata noua masinii.

Sfatul meu este sa cauti de 165 noi, si nu la un milion, trebuie sa gasesti cu MAX 700 000, si nu lua de 155, o sa stea masina mai bine pe drum, si binenteles o sa arate mai bine cu jante mai late. Mie personal mi se pare ca virgula ca jantele clasice de 155 masina arata ca o caruta, sunt prea inguste.

Sunt de parere ca o Dacia 1300 clasica, frantuzeasca arata beton cu jante de 165 smile.gif

PS Sunt Legale daca scrie in talon(multumiri d-lui Aro pt precizare)
ARO
legale (cele de 165) sunt daca scrie in CIV si talon, daca nu scrie dai fuguta la RAR si faci omologare ,dar ... toata afacerea (scris in CIV si schimbare talon o sa coste pana la 100 RON-i)

@driverx

din pacate nu prea ai de ales, a mai buna varianat ramane cu jenti noi, care jenti chiar ma indoiesc foarte tare ca or sa fie chiar 1mil (asta toamna cand am luat gume de iarna o janta de dacie era pana in 700 mii - asta in Vitan)
kaspersky ti-a dat un sfat bun, cumpara ptr moment doar 2 jenti noi ptr fata si incearca din cele 4 sa gasesti 2 mai acatari ptr spate.

PS: bani pe jenti&gume nu sunt in nici un caz "aruncati" ci ... cea mai buna investitie in siguranta ta si a celorlalti "traficanti"
micutu_flo
Salut, aici in cluj sunt mag de piese auto (serioase) care vand in rate doar cu buletinul si talonul masinii.
Daca ai gasi asa ceva si la tine ti-ar fi mai usor 4 jenti noi + cauciucuri nou.
Poti incerca varianta jenti noi + cauciucuri vechi pana mai incolo (pana la noi fonduri), jenti noi + cauciucuri noi doar fata,
Fa niste compromisuri dar inainte pune siguranta ta pe prim plan.
Vorba romanului "suntem prea saraci sa ne luam second-hand !"
laugh.gif
Si ale mele sunt de F1, adica destul de slab vizibile profilele, asa ca urmeaza sa iau 4 gume noi, noroc ca-mi sunt bune jentile.
Succes in alegerea deciziei post-336-1110552459.gif
dacicuss
Exact cum spunea ARO privind legalitatea: inscrisul in CIV la RAR. Acu' vreo 3 luni, pe mine m-a costat 46RON inscrisul asta la "Mentiuni speciale"...mi-a trecut inca 3 dimensiuni de gume.
driverx
Desi nu sunt genul care sa incalce legile, de un an circul cu 165 pe spate. Cu rotile alea am fost la ITP si nimeni nu a zis nimic. Off-topic...e foarte buna combinatia asta 155 pe fata, 165 pe spate....creste mult stabilitatea, dar nici consum mai mare si directie greoaie nu are.

Ziceati de preturi. Well, am fost in mai multe magazine (din Marasti pt Clujeni) si preturile erau asa:
: 7x RON (dar nu mai au)
: 81 RON (azi primesc probabil la pretul asta). 81 RON de 165 si cam 90 RON alea de 155
: 98 RON (pe stoc, 165 si 155).

Deci mi-am permis sa rotunjesc la 100 RON smile.gif.

@micutu_flo

Si eu sunt din CJ. Balotesti e pentru derutarea adversarului radmasa.gif Dar piese la Dacia 1300 NU o sa cumpar in rate.
argon
QUOTE
e foarte buna combinatia asta 155 pe fata, 165 pe spate....creste mult stabilitatea, dar nici consum mai mare si directie greoaie nu are.


Daca iti pui 165 si pe fata o sa ai stabilitate si mai buna, si o sa creasca si tractiunea..priza..sau cum sa-i spun, si directia nu o sa fie mai greoaie..poate cu prea putin, si consumul o sa fie la fel, presupunanad ca sunt umflate corespunzator..2.1-2.3.

Dar totusi daca nu ai trecut in talon e cam riscant, poate la ITP nu zice nimic, dar te opresc in trafic niste baieti mai suparati si iti i-au talonul..mai bine dai o fuga la RAR si cu 400 000 iti modifica talonul.
driverx
QUOTE(argon @ 20 Jan 2006, 12:51)
Daca iti pui 165 si pe fata o sa ai stabilitate si mai buna, si o sa creasca si tractiunea..priza..sau cum sa-i spun, si directia nu o sa fie mai greoaie..poate cu prea putin, si consumul o sa fie la fel, presupunanad ca sunt umflate corespunzator..2.1-2.3.

Dar totusi daca nu ai trecut in talon e cam riscant, poate la ITP nu zice nimic, dar te opresc in trafic niste baieti mai suparati si iti i-au talonul..mai bine dai o fuga la RAR si cu 400 000 iti modifica talonul.
*



Mda. Cred ca raman la 155. M-am chef sa arunc bani asa in stanga in dreapta. Nu vreau sa dublez valoarea masinii.

Oricum, ai fost funny rau la faza cu jentile de aliaj. Eu de aia am facut topicul asta, sa caut optiunea cea mai buna cu banii cei mai putini. Nu ma intereseaza cum arata. Si dupa parerea mea, o dacie 1300 dinaia "frantuzoaica" arata oribil cu jenti de aliaj. In schimb intradevar 1300 arata foarte bine cu jentile astea de 165.
argon
QUOTE(driverx @ 20 Jan 2006, 12:56)
Mda. Cred ca raman la 155. M-am chef sa arunc bani asa in stanga in dreapta. Nu vreau sa dublez valoarea masinii.

Oricum, ai fost funny rau la faza cu jentile de aliaj. Eu de aia am facut topicul asta, sa caut optiunea cea mai buna cu banii cei mai putini. Nu ma intereseaza cum arata. Si dupa parerea mea, o dacie 1300 dinaia "frantuzoaica" arata oribil cu jenti de aliaj. In schimb intradevar 1300 arata foarte bine cu jentile astea de 165.
*




Eu am vazut o Dacie tipul frantuzoaica alba fara modificari, era standard, bari cromate etc, si avea jante dealea de Metro, CMS in 3 prezoane, si mi-a placut, dar sunt cam scumpe, si totul tine de gusturi ph34r.gif
Oricum ideea era ca sunt scumpe rau alea de tabla la 1 milion, cand la Metro avea de aliaj la oferta cu 1,4 milioane, luna trecuta am vazut in Deva cu 620 000 de 165 tabla, noi, am drum zilele astea la piese auto si mai arunc o privire...oricum mi se pare mare diferenta de la Cluj la Deva la pret.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.