Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A inceput sa consume mult masina !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
LYM
Salut.
De la o vreme a inceput sa consume destul de mult dacia mea, pe GPL fiind. Asta de cand am fost cu instalatia la reglat ca nu-mi statea bine relati-ul; atunci un PROST de acolo mi-a umblat si la robinetul ala dintre plaman si carburator ( de acolo probabil se regleaza consumul ) si de-atunci au inceput problemele. Intre timp am mai fost o data cu ea la reglat, dar aia erau mai prosti ca noaptea acolo, asa ca am inceput sa umblu eu la ea.

Am rotit de robinetul ala de care ziceam pana dadea sa se opreasca masina, apoi am rotit inapoi 360 grade. In pozitia asta e cam cu min. 180 grade mai putin ( spre consum mai mic ) decat mi-o fixase "mesterul" ala. Am reglat si relanti-ul din surubul de pe plaman si totul mergea ok. Tinand cont ca tragea destul de prost, m-as fi asteptat la un consum mult mai mic ... de unde ! 14.5L / 100KM.

Acum nu sunt sigur 100% ca e numai din instalatie, caci am bagat gaz de la Crimbo ( de fiecare data cand bag de acolo imi creste consumul cu 1.5 - 2 L ). Oricum, fata de 10% cat imi lua la inceput in oras, a crescut considerabil consumul.

Imi poate da cineva niste sfaturi despre cum se regleaza corect instalatia de GPL ?

Sunt nelamurit: consumul la GPL care robinet il da? cel de pe plaman, sau cel de pe furtunul ala ? Cel de pe plaman presupun ca e relanti-ul ( afecteaza consumul considerabil asta ? ).

Mentionez ca in rest motorul merge bine si rotund. Am schimbat capac delco, rotor, bujii, filtru de aer, fise. La carburator/avans nu am umblat, deci e la fel ca inainte.

PS: roti infranate nu am.
andu911
cat consuma inainte in oras iarna ? GPL, nu benzina
LYM
Hm .. aici nu pot sa-ti raspund ! Am montat instalatia in vara ( are doar 5000 KM ).

Vara consuma 10 - 10.5 MAX in oras, iar afara eram super incantat: la un drum Buc-Tg-jiu imi lua aprox. 7.

Creste asa considerabil consumul iarna fata de vara ?

Inca o nelamurire: daca pun paleta de la filtrul de aer in pozitia IARNA ia aer de langa galerie, mai cald, deci randament mai mic => consum mai mare ? In pozitia de iarna a fost, acum l-am mutat pe vara, sa vad ce se intampla.
LYM
Am bagat gaz din 3 locuri diferite ... acelasi rezultat: 14.5 L % sad.gif(
LYM
Am vazut ca atunci cand pun mana la gura filtrului de aer se opreste motorul instantaneu. Cand e pe benzina nu se opreste, doar cand e pe GPL. E normal ?
tyyy84
prietene!!!e normal...benzina se combina cu aerul prin alte locri decat la gaz deci...e normal

Consumul e absolut normal .Iarna iti consuma mult mai mult ca vara...Poate un 12,5-13-asta e normalul.Surubul de pe furtun de care zici tu este reglajul debitului...iar ce-l de pe plaman este cel de relantiu
Un reglaj ok se face cam asa:
Masina sa fie calda,nu calduta ci calda,ti motorul turat la 2000 de turatii,si strangi surubul debitului pana vezi ca moare motorul apoi din pozitia aia il desfaci 3 ture complete...Daca il desfaci mai putin crede-ma ca nu iti consuma mai putin ,iti merge si prost si fiinca tre sa turezi mai mult creste consumul...Asta e tot cu surubul debitului!!!aapoi reglezi pe cel de la plaman ,sa-ti mearga rotund relantiul dar sa fie la limita maxima in dreapta cum te uiti spre plaman(adica:reglezi pana merge relantiul ok dupa care invarti de ala in dreapta pana cand se simte o scadere a turatiei !!!acum il dai ff putin in dreapta sa revina mersul rotund si...asta e!!!iti merge la capacitatae maxima(consum/randament)toate aste le faci dupa ce pe benzina reglezi avansul,si turatia din surubul de relanti!!!


spor la treaba!!!daca mai ai vreo nedumerire spune si da-mi si mie un msg cu rezultatul
LYM
Inteleg ...
One moke question: mie acul de temp nu mi se ridica nici macar la jumatate( cum statea de obicei ). Am schimbat si termostatul .. am crezut ca a ramas blocat pe deschis; tot asa. E si asta normal ?
PS: am pus si un carton in dreptul elicei, in fata radiatorului.
tyyy84
asta nu sttiu!!!oricum reglajele le faci pe loc asa ca turando mai mult si stand pe loc nu se mai raceste deci ar treb sa iti ajunga acul la mijloc!!!deci daca ,cand nu mergi cu masina ,in momentul cand o reglezi si o turezi ar treb sa se incalzeasca normal!!!daca se incalzeste normal asa inseamna ca totul e ok!!!
LYM
O sa incerc maine sa mai umblu la ea.
Deocamdata am fost azi la aia care mi-au instalat-o si mi-a reglat un baiat, si mi-a oprit surubul ala de consum aproape la maxim. Am scos 12.5 % consumul acum, dar trage destul de prost ...
Ala a zis ca daca consuma tot asa mult sa vin sa-mi desfaca plamanul ( instalatia are doar 5000 km, si n-as prea vrea sa mi-o desfaca inca ).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.