Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ramane acelerata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
B-38-NFS
de 2 zile imi vine sai dau foc ,nu mai revine dupa ce o acelerez,ramane undeva pe la 2000 de ture.care ar fi cauza cablu de aceleratie e nou are 1 sapt.chestia curioasa e ca daca trag cu mana de tija aia de la aceleratie inapoi scade ,dar parca ar opune ceva forta cand trag inapoi ,am schimbat si arcul acela am zis ca nu mai e bun acum am pedala beton tre sa apas cu picioru de fac ferbra musculara .
daca trag cu mana de aceleratie de la carburator revine dar parca ar tine ceva .
ramane acelerata si cu cablu pus si fara .oricum maine sau luni ma duc la mecanic .astept pareri. carburatorul e spalat curatat si suflat .
MaLyTyOsU
Uitete la clapeta de acceleratie si vezi daca isi face cursa cum trebuie.
gattoman
Clapeta de acceleratie e prinsa pe un ax care trece prin carburator pana la locul unde se prinde cablul de acceleratie.In carburator acest ax are nise bucse de teflon care se uzeaza.Schimba-le ,ca nu sunt prea scumpe (0.5 roni bucata si trebe 2 bucati), si vezi daca se schimba situatia.Bafta smile.gif
iulik
Eu am o problema asemanatoare, tot la clapeta la carburator: nu isi face toata cursa, ramane blocata. Pe turometru ramane la 1000 rpm. Daca imping putin de ea, scade si la 800 rpm si merge bine, dar cand o las revine. Ce sa-i fac? Solutii.. pls smile.gif.
marianrec
Se pare ca avem mai multi problema asta. A mea ramane la 1400...
Axll
atentie si la cablu de acceleratie! pote s-a rupt un pic si agata. daca nu face-ti ce a zis gattoman.
nvp_playboy
piulita de la surubul pe care il actioneaza cablul de acc e pre a stransa..!!!


sau legatura cu socul face figuri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.