Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei peste tot
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
COSTIN_AVRAM
Am o problema .
Cand am ajuns de dimineata la serviciu , tot compartimentul motor al Daciei 1310 era plin de ulei : pe delcou , pe baterie , pe capota peste tot in partea dreapta .
Mentionez ca nu am avut probleme de functionare .
Aveti idee ce poate fi ? si pe unde a iesit atat ulei ?
Ov
ti-a zburat ceva

ia vezi daca mai ai joja
ia vezi daca mai ai capac la ulei (ala de pe capacul de tacheti)
ia vezi (cel mai probabil) daca nu ti-a zburat furtunul dintre capacul de la tacheti si carburator (si daca ti-a zburat ala, inseamna ca ai si un dop de gheata pe undeva)
COSTIN_AVRAM
Furtunul la locul lui , capacul la locul lui , joja la locul ei dar un pic ridicata.
De la ea sa fie ?
Buyaka
daca e pe partea DREAPTA nu-i de la joja ca joja e pe stanga...
COSTIN_AVRAM
Scuze , greseala mea . pe stanga e moscoleala
sddragos
E clar. Joja.
COSTIN_AVRAM
Ce pot face ca "minunea" sa nu se repete ? Alta joja ? Schimbat uleiul ?
Buyaka
Atunci e de la joja... s-ar putea ca problema sa fie mai nasoala... scapari de gaze in carterul inferior (baia de ulei) pe langa segmenti => uzura mare a segmentilor... dar sa speram ca n-a fost fixata bine in locas... urmareste atent fenomenul...
Ov
ti-au inghetat "mucii" (da o cautare cu "muci in carburator" ca sa te lamuresti) si a crescut presiunea gazelor si ti-a aruncat joja. Simplu, nu ?
axel
asa e.au inghetat "mucii".am patit si eu si mi-e mi-a aruncat pe la joja:D
mihibod
QUOTE(COSTIN_AVRAM @ 23 Jan 2006, 12:39)
Am o problema .
Cand am ajuns de dimineata la serviciu , tot compartimentul motor al Daciei 1310 era plin de ulei : pe delcou , pe baterie , pe capota peste tot in partea dreapta .
Mentionez ca nu am avut probleme de functionare .
Aveti idee ce poate fi ? si pe unde a iesit atat ulei ?
*




Uleiul a iesit pe la joja!! Problema principala e motivul si anume ti s-a creat presiune in baia de ulei.Asta se intimpla in situatia in care este obturat "epuraturul de gaze".Scoate furtunul care iese din capacul culbutorilor si intra in teul de la carburator si vezi daca ies gazele usor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.