Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme lumini ceata spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ciuntubogdan73
Am Dacia 1310Li din 2000 si de 3 saptamani nu mai merge cum trebuie treaba la luminile ceata spate. Adica, inainte cand mergeau cum trebuie apasam pe buton ON, facea un clic si se aprindeau. Apasam OFF facea clic si se stingeau. Acum apas ON si se aprind numai cat tin degetul pe buton. Nu mai face clic. Cred ca este un releu undeva dar nu am reusit sa-l gasesc. Stie cineva pe unde este si dupa ce fire sa ma uit?
Aliinutz
inainte cand apasai pe buton, nu-ti ramanea apasat butonul ?
tatabobu
Ti s-a stricat butonul, schimba-l. Este un buton bipozitional normal, fara revenire automata, fara temporizare.
ciuntubogdan73
Butonul este cu revenire si are 2 pozitii ON si OFF dreptunghiular.
tatabobu
Pai da, si acum nu mai sta in pozitia ON daca iei degetul de pe el -> s-a stricat butonul (partea mecanica, nu contactul in sine pentru ca becurile se aprind) -> daca-l schimbi cu unul identic sau care indeplineste aceeasi functie (poti sa pui inclusiv intrerupator de la o veioza, ca are acelasi mod de functionare) vei rezolva problema.

EDIT: scuze, am crezut ca-i vorba de 1300 model mai vechi.
ciuntubogdan73
butonul l-am verificat cu ohm-metru. Are 2 randuri de contacte. Apas pe ON fac contact primul rand de borne. Apas OFF fac contact al doilea rand de borne. Trebuie sa fie un releu cu un bistabil undeva dar nu stiu unde.
Ov
ai un releu in spatele ceasurilor, langa releul de semnalizare. Ori nu ai un contact bun acolo, ori s-a dus releul. Butonul nu are nimic, si NU e cu retinere (la daciile mai noi)
Cu putin chin ajungi la releele alea prin cutia de sigurante. Trebuie sa fie undeva sus si putin dreapta.
ciuntubogdan73
OK. O sa incerc sa vad daca-l gasesc acolo. Merci mult Ov.
stoianco
Am si eu aceeasi problema. Deci releul trebuie sa fie in spatele ceasurilor...o sa incerc sa ajung si acolo.....cand o fi mai cald afara. biggrin.gif
nicolaemuntean05
de ce or fi pus aia releu pe lampile de ceata? sa fie consumul chiar asa mare?
HappyBoy
QUOTE(ciuntubogdan73 @ 23 Jan 2006, 13:32)
Am Dacia 1310Li din 2000 si de 3 saptamani nu mai merge cum trebuie treaba la luminile ceata spate. Adica, inainte cand mergeau cum trebuie apasam pe buton ON, facea un clic si se aprindeau. Apasam OFF facea clic si se stingeau. Acum apas ON si se aprind numai cat tin degetul pe buton. Nu mai face clic. Cred ca este un releu undeva dar nu am reusit sa-l gasesc. Stie cineva pe unde este si dupa ce fire sa ma uit?
*


Schimba butonul si pune unul normal din care aprinzi si stangi....am patit o si eu de cateva ori...sunt proaste butoanele...
ciuntubogdan73
L-am gasit in sfarsit. Era in dreapta releului de semnalizare cu pini spre aeroterma. Mufa statea sa cada. Tipic romanesc. Am cautat de am innebunit si pana n-am dat jos masca de la volan nu am reusit sa dau de el. M-a chinuit ceva bestia asta mica. Multumesc pentru sfaturi si sper sa foloseasca si la altii.
ady 22
am si eu o problema cu respectivul releu. imi poate spune cineva cum se conecteaza? mentionez ca am buton on/off cu revenire cu 4 fire. releul este tip rs 80937b
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.