Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ptr montarea baii de ulei..
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Hotstorm
Ptr. montarea baii de ulei trebuie sa ai o sc speciala?Am pus de doua ori baia cu garniturile de pluta s-au ce este...cu semilunele din cauciuc,cu pasta ca la balamuc si...degeaba .Curge uleiul ca la..( robinet).De ce?Cum e posibil?Ce nu am facut bine?
Va rog dati-mi o explicatie.

andu911
mai intai pui garnit. de cauciuc, vezi ca sunt speciale pt fata si spate.
Dupa aia garnit de pluta. Si strangi.

Vezi sa nu fie de la simeringu de distributie...sau chiar de palier.
autom
QUOTE(Hotstorm @ 28 Jan 2006, 23:20)
Ptr. montarea baii de ulei trebuie sa ai o sc speciala?Am pus de doua ori baia cu garniturile de pluta s-au ce este...cu semilunele din cauciuc,cu pasta ca la balamuc si...degeaba .Curge uleiul ca la..( robinet).De ce?Cum e posibil?Ce nu am facut bine?
      Va rog dati-mi o explicatie.
*




Daca vrei sa etansezi PERFECT baia de ulei iti dau un pont:

Inainte sa pui baia pe motor strange fiecare gaura cu ata de cusut. Deci prin fiecare gaura de la baie si garniura de pluta trece o ata de cusut pusa in 4-6. Va tine garnitura in asa fel incat se va potrivii perfect si va etansa. Asa fac eu si nu pun silicon (din acela rosu )

Despre semilune......nu stiu ce sa zic.

atentie cum pui semilunele in locurile de imbinare cu pluta. Uita-te cu atentia ...

Mult noroc
andutzu
semiinele...
nvp_playboy
sterge bine uleiul ramas pe motor si pe baie...apoi le pui cu silicon rosu.....strange suruburile in sensul acelor de ceas...
tunderbird
Suruburile nu se strang prea tare, pluta este foarte moale si se deterioreaza.

Incearca din nou cu altele noi si incearca sa strangi suruburile uniform.
Bytzu
dar dc pune doar silicon, fara garnituri, silicon din belsug, un strat gros chiar pe mijloc?
gattoman
sunt unele motoare la care nu trebe garnitura la baia de ulei. pune silicon rosu si poate o sa mearga. din ce an e masina, daca nu ai rezolvat inca?
andutzu
Nu ai cum sa pui doar silicon.Si asta din cauza celor doua semiinele care tin baia putin distantata de bloc. Ganditi si voi putin, ce draq... blink.gif pune garnituri noi si semiinele, da un strat subtire de silicon si strange-o. Apropo... baile de ulei pentru dacie sunt la fel. Mai putin cele diesel.Iar cele cu motor de 1,6 sun mai mari dar nu difera deloc la forma.
gattoman
tu esti sigur ca nu merge fara garnitura? pana acuma am vazut la 2 masini cum s-a montat baia fara garnitura(doar cu silicon) si nu au nimic.
paul_damian
QUOTE(andutzu @ 10 Feb 2006, 00:56)
Nu ai cum sa pui doar silicon.Si asta din cauza celor doua semiinele care tin baia putin distantata de bloc. Ganditi si voi putin, ce draq... blink.gif
*



Nu stiu ce sa zic... mai ca te-as contrazice. Masina mea (motor 1,4; 1999) a venit din fabrica numai cu silicon. M-am aratat mirat (eram obisnuit cu garniturile de pluta, de la 1100) si mi s-a spus ca la aceste motoare nu se mai pune pluta. Si tot cu silicon au pus baia inapoi, si tine foarte bine.

Acum, daca stau si ma gandesc bine, parca tin minte ca atunci am cumparat semiinele exact pentru motorul de 1397. S-ar putea ca aceste semiinele sa fie mai mici ca celalalte, si s-ar mai putea ca Hotstorm sa-si fi luat din astea mici si le-a pus pe un motor de 1300, unde e nevoie de din alea mari.

Dar deja imi dau cu parerea, in loc sa las pe altul mai avizat, asa ca ma opresc.
diaconuliviu
QUOTE(paul_damian @ 10 Feb 2006, 02:26)
[...]S-ar putea ca aceste semiinele sa fie mai mici ca celalalte, si s-ar mai putea ca Hotstorm sa-si fi luat din astea mici si le-a pus pe un motor de 1300, unde e nevoie de din alea mari.[...]
*


Semiinelele is, intr-adevar, pentru "palier normal" si "palier marit" in cazul 1300, cele cu PM fiind aceleasi cu cele de 1397 cmc. De fapt si de drept, doar unul e diferit.
Ordinea: semiinele apoi semigarnituri din pluta. Daca se lucreaza cu motorul pe masina, se recomanda fixarea cu mastic rosu, e mai sigur ca stau pe pozitie.
Stringerea lor se face uniform incepind simetric dinspre centru spre margini si nu exagerat, pot apare deformari. Ar trebui verificata si planeitatea baii.
andutzu
QUOTE(paul_damian @ 10 Feb 2006, 02:26)
Nu stiu ce sa zic... mai ca te-as contrazice. Masina mea (motor 1,4; 1999) a venit din fabrica numai cu silicon. M-am aratat mirat (eram obisnuit cu garniturile de pluta, de la 1100) si mi s-a spus ca la aceste motoare nu se mai pune pluta. Si tot cu silicon au pus baia inapoi, si tine foarte bine.

Acum, daca stau si ma gandesc bine, parca tin minte ca atunci am cumparat semiinele exact pentru motorul de 1397. S-ar putea ca aceste semiinele sa fie mai mici ca celalalte, si s-ar mai putea ca Hotstorm sa-si fi luat din astea mici si le-a pus pe un motor de 1300, unde e nevoie de din alea mari.

Dar deja imi dau cu parerea, in loc sa las pe altul mai avizat, asa ca ma opresc.
*


Asta e legat de economie, sa le iasa lor masina cat mai ieftin... Cat despre rezistenta... ce le mai pasa. icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.