Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: merge in suturi
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vyper
salutare am si io o problema...masina mea o dacie din 86 a inceput sa mearga in suturi la turatie mare...cand intru intr-o depasire in tr a 3 cand mi-e lumea mai draga incepe sa se intrerupa...si in orice treapta la fel.in treapta a 4 pe la 100 e cam gata...incepe sa e intrerupa alimentarea si e super naspa faza...ce pot sa ii fac?iam suflat conducta ca imi zicea cineva ca se pune dop in rezervor da pe loc se tureaza de rupe si atunci cand bag picioru in ambreiaj se tureaza dar parca moare asa in sarcina DE CE?astept solutii.multumesc anticipat
ydaniel
pai ia un set de bujii de la un prieten si fa din nou faza.o platina uzata.poate
vyper
ms mult o sa incerc...cu toate ca am toate bujiile noi...da pe prima bujie am reductzie facuta ca am stricat filetu la chiuloasa...dar inainte ii lua viteza si turatzie si cu reductzie... blush.gif
andu911
firul ala de la delcou...care duce la platina, vezi sa nu se miste pe acolo...strange-l ca lumea smile.gif

Ah...ai aprindere electronica ?
rtulea
Ai umblat cumva la delcou?
vyper
ma sincer nam umblat...da ma gandesc ca so fi miscat ceva pe acolo ca e dacie...io am filtru de benzina...mia zis cineva ca sar putea sa fie de acolo...si mia zis sa incerc fara el pe direct...ce poate fi in delcou? excl.gif si nici aprindere electronica nu am...si e foarte enervanta chestia...ca nu pot sa fac nimic cu ea...nici macar o depasire deoarece cum isi ia sa zicem 3.500 de rotatii incepe sa mearga in suturi sa nu se mai alimenteze...pls ajutati-ma!
mike2madalin
verifica pompa de benzina.. gun3.gif , sufla pe tur, sa vezi daca nu cumva e obturata benzina sa vina in cantitati mai mari, spala rezervoru..
madcos
eu stiu ca asa face cand este infundat un jicler.cand esti in sarcina si are nevoie de mai multa benzina,nu are de unde ca este infundat partial.pe loc merge ptr. ca nu este in sarcina,deci cantitatea de benzina necesara este mai mica.logic nu? este o problema de alimentatie sau cum s-a mai spus, de la delcou(avans).
rtulea
Verifica si nivelul in CNC. S-ar putea sa nu fie suficienta benzina in camera pentru turatii mari ale motorului. Distanta de la plutitor la garnitura capacului cand cuiul inchide alimentarea trebuie sa fie de 6,5-7 mm, iar cursa libera a acestuia este de 13 mm. Masurarea se face cu capacul carburatorului in pozitie verticala, plutitorul atarnand in jos, iar garnitura capacului trebuie sa fie pe capac.
danny_b
QUOTE(vyper @ 29 Jan 2006, 21:48)
ms mult o sa incerc...cu toate ca am toate bujiile noi...da pe prima bujie am reductzie facuta ca am stricat filetu la chiuloasa...dar inainte ii lua viteza si turatzie si cu reductzie... blush.gif
*


danny_b
QUOTE(vyper @ 29 Jan 2006, 16:47)
salutare am si io o problema...masina mea o dacie din 86 a inceput sa mearga in suturi la turatie mare...cand intru intr-o depasire in tr a 3 cand mi-e lumea mai draga incepe sa se intrerupa...si in orice treapta la fel.in treapta a 4 pe la 100 e cam gata...incepe sa e intrerupa alimentarea si e super naspa faza...ce pot sa ii fac?iam suflat conducta ca imi zicea cineva ca se pune dop in rezervor da pe loc se tureaza de rupe si atunci cand bag picioru in ambreiaj se tureaza dar parca moare asa in sarcina DE CE?astept solutii.multumesc anticipat
*



Foarte probabil ca nivelul de benzina in camera de nivel e prea scazut.Se regleaza plutitorul la 7 mm cu garnitura de 1 mm pe capac.Capacul se tine in pozitie verticala,si se sufla cu gura aer pt. a vedea cind inchide cuiul pontou,si cu o bara de 7 mm se regleaza distanta .Succes!
danny_b
QUOTE(danny_b @ 1 Feb 2006, 18:08)

*



Regleaza nivelul in camera de nivel la 7 mm.cu garnitura la capac pusa si capacul in pozitie verticala.
florinda
[quote=vyper,30 Jan 2006, 17:48]
incearca sa schimbi capacul de la delcou...mie imi facea la fel si am schimbat mai multe ...prin eliminare si s-a dovedit a fi capacul de la delcou
nnaaee
Incearca sa mergi fara cpacul de la rezervor si vezi daca mai face. Daca nu mai face, schimba-l.
egif2001
QUOTE(vyper @ 29 Jan 2006, 16:47)
salutare am si io o problema...masina mea o dacie din 86 a inceput sa mearga in suturi la turatie mare...cand intru intr-o depasire in tr a 3 cand mi-e lumea mai draga incepe sa se intrerupa...si in orice treapta la fel.in treapta a 4 pe la 100 e cam gata...incepe sa e intrerupa alimentarea si e super naspa faza...ce pot sa ii fac?iam suflat conducta ca imi zicea cineva ca se pune dop in rezervor da pe loc se tureaza de rupe si atunci cand bag picioru in ambreiaj se tureaza dar parca moare asa in sarcina DE CE?astept solutii.multumesc anticipat
*



E din carburator fa-i o spalare
Poseidon
probleme alimentare carburant,verifica si debitul pompei,posibile neetanseitati ale furtunelor dar si nivelul CNC,apoi regleaza avansul conform topicului cu reglajul aptinderii
ps.curata bine carburatorul si jiglerele si monteaza un filtru daca nu ai unul!succes
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.