Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cainii maidanezi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
radian
Care credeti ca ar fi cea mai buna rezolvare a problemei cainilor maidanezi?
romulus
Eutanasierea. Si dupa ce se face curatenie, controlul sever.
Ciombe
Am mai zis: Aducem vre-o 2 -3 meleoane de chinezi si ii implantam in zonele unde sunt mai multi caini... si asa rezolvam si problema de mografica a romanieie (se stie ca populatia e in scadere). De preferat sa aducem chinezoaice mai multe decat chinezi, ca sa se imperecheze cu rasa autohtna si rezulte un popor mai inteligent radmasa.gif

dacicuss
Am votat DA!
Cei care or sa inceapa sa bla-bla despre alte solutii, s-o lase jos ca macane.
1. Nu de mult am vazut in centrul Devei un Aro ( de la Primarie, cred) si niste tipi cu pistoale cu tranchilizante ce adunau cainii astia....dupa nici 10 minute de activitate, apar niste pensionari si niste huidume de babe cu sacosele regulamentare si incepe circul: urlete, bruscarea astora care stateau prostiti; cred ca erau la prima tentativa de acest gen...plus ca au inceput sa sara si alti trecatori, dupa principiul neaos romanesc, "n-am habar da' ma bag si io ca-i moca". In cateva minute le golesc astora masina de caini si dispar. Maaama ce fete orgasmizate de oameni buni ce tocmai au comis o fapta crestineasca.
2. Organizatii pentru protectia animalelor? 4 labute, etc? Bre, ma lasi?!? Or fi si or functiona bine in vest unde au 2 avantaje: primul, nu au atatia maidanezi, au ici si colo un animal abandonat sau dus direct acolo din diverse motive: decesul proprietarului, alergii, mutare, etc; al doilea ar fi ca nu au angajati romani. Pai aici astia iau banii de la stat sa-i ingrijeasca ( no comment ca alocatia per zi e mai mare ca la un batran in azil), ii aduna in dube si-i duc dintr-un oras in altul si le dau drumul. Recent, la mine in zona au aparut 2 cete, una de 7 si una de 9 dihanii...nu conteaza ca am vorbit cu cine trebuie si...se rezolva 243.gif
b64chr
Pai si atunci de ce ai votat DA?
Cred ca n-ai citit corect intrebarea.

Scuze, de fapt eu nu am citit corect.
Am crezut ca intrebarea este "Putem trai alaturi de ei sau nu?"
Si am votat NU desi sunt absolut de acord cu eutanasierea lor.
Ciombe
blink.gif
Hmmm...

Sa inteleg ca e un os de ros...

Care vrea sa facem o asociatie pt protectia maidanezilor? Asa cu echipa de deratizare&stuff, cu tranchilizante etc. ??
Pe bune, am inteles ca sunt fonduri de la Guvern pt astfel de organizatii.. e un os de ros, da nu stiu cat si cui sa dau spaga. M-am gandit mai demult la o chestie de-asta.
De Ex, se lipesc afise, se face publictiate : "Organizatie neguvernametala pt protectia maidanezilor... daca va supara vre-un caine- sunati-ne, Tel 0721.XXX.XXX non stop!"
Pe bune, cred ca ar fi in folosul comunitatii si ar fi o solutie la problema cainilor vagabonzi.

P.S. sa nu sariti pa mine! am fost prin unele tari civilizate (Austria, Germania, Franta) si nu am vazut picior de maidanez prin orase mici, ce sa mai vorbesc de orase mari. La ora actuala, Bucurestiul cred ca e orasul cu cei mai mult caini/cap de locuitor din toata europa!

Pe bune cu organizatia, care stie ce si cum?
Care se baga?


Numai bine!
Buyaka
QUOTE(Ciombe @ 30 Jan 2006, 08:05)
Am mai zis: Aducem vre-o 2 -3 meleoane de chinezi si ii implantam in zonele unde sunt mai multi caini... si asa rezolvam si problema de mografica a romanieie (se stie ca populatia e in scadere).  De preferat sa aducem chinezoaice mai multe decat chinezi, ca sa se imperecheze cu rasa autohtna si rezulte un popor mai inteligent radmasa.gif
*




Faza cu chinezii pica... vezi stirile de azi dimineata unde anuntau ca un chinez (japonez) a fost ucis de un maidanez...
As fi de acord cu eutanasierea dar am si eu la tara o haita... asa ca nu ma lasa inima... eu zic ca exista si alte metode... dar costisitoare asa ca nu prea depinde de noi... cu cat mai multi caini cu atat mai putini bani in buzunare blink.gif

Numai bine!
tatabobu
Sa-i omoare pe toti pentru care nu se gaseste cineva care sa-i tina. Daca s-a gasit cineva sa spuna ca tine cainele si respectivul caine va fi gasit tot pe strada, liber, atunci persoana respectiva sa fie amendata zdravan (cateva mii de lei noi) si cainele omorat (citeste "eutanasiat").
Lexy
Personal iubest tare mult cainii. Insa nu sunt adepta mentalitatii: vai javra lui mamica iti dau de papa da te tin in scara blocului. Nene iubesti un caine ia-l in casa si ai grija si responsabilitate..nu iubire din asta asa de departe.
Sunt impotriva javrelor care ataca, categoric NU. In schimb cateii dragalasi care au privirea ai pierduta de cauta si ei o licarire de omenie in ochii tai si o mana intina....ei bine la astia mi se rupe inima.

DACA as avea bani as face mai degraba un adapost ptr animale decat ptr oamnei. Nu stiu de ce. Oamenii au o sansa pe cand ei sunt cam sortiti cenzurat in momentul in care sunt nascuti pe strada....
J o h n n y


Luati de pe strada => tinuti 72 ore in adaposturi, apoi daca nu sunt revendicati => eutanasiati.
kaspersky
Ar trebui adunati maidanezii, tinuti o perioada in adaposturi (max. o saptamina) iar daca nu sint revendicati gun3.gif Asta pina cind numarul lor va deveni 0. In paralel trebuie creata o evidenta a ciinilor (implantate chipuri, luat in evidenta cu stapin cu tot) si in momentul in care se gaseste unu' de asta pe strada se identifica stapinul (se taxeaza pt. perioada cit a stat in adapost + amenda ca nu a avut grija si l-a lasat liber). Daca-l vrea inapoi bine, daca nu se mai tine in adapost o vreme (poate e adoptat), daca nu e adoptat se aplica regula de mai de sus gun3.gif

Nu pot sa-i inteleg pe cei care pun mai presus viata unui animal decit viata unui om!
vali_munt
QUOTE(romulus @ 30 Jan 2006, 08:10)
Eutanasierea.

Deci asta ar fi singura alternativa pe care le-o oferim, nu?
QUOTE(romulus @ 30 Jan 2006, 08:10)
Si dupa ce se face curatenie, controlul sever.
*


Dupa ce se face curatenie (adica exterminare) nu prea mai la ce face control, nu? Aaaaa sau poate trecem si alte rase care ne "deranjeza", nu? Si dupa ce ne linistim cu rasele inferioare (si bineinteles lipsite de aparare), trecem si la oamenii care consideram noi ca nu merita sa traiasca ... incepe sa-mi sune cunoscut acest lucru ... ceva cu Hitler, rasa ariana ... evrei ...
QUOTE(Lexy @ 30 Jan 2006, 15:16)
Sunt impotriva javrelor care ataca, categoric NU. In schimb cateii dragalasi care au privirea ai pierduta de cauta si ei o licarire de omenie in ochii tai si o mana intina....ei bine la astia mi se rupe inima.

Imi pare rau sa te contrazic ... dar ciinii (chiar si cei vagabondezi) nu se nasc rai sau buni. Noi (oamenii) ii facem sa fie asa ... Sa-mi spuneti cite cazuri ati vazut in care parintii au intervenit atunci cind copiii lor asmuteau ciini de la bloc.

Am votat nu, deoarece cred ca exista si alte solutii de a scapa de ciinii de pe strazi (adica sterilizarea, plus mutarea lor in adaposturi). In acest fel, in citiva ani, vom scapa de ei cu totul si fara a face crime.

Un om spune ca viata unui om este mai presus decit a unui ciine ... iar eu ca om il aprob! Dar oare un ciine ce-ar spune?
driverx
QUOTE(vali_munt @ 30 Jan 2006, 15:36)
Am votat nu, deoarece cred ca exista si alte solutii de a scapa de ciinii de pe strazi (adica sterilizarea, plus mutarea lor in adaposturi). In acest fel, in citiva ani, vom scapa de ei cu totul si fara a face crime.
*



Alt idealist care gandeste subiectiv. Tu stii ce vorbesti acolo? Care e speranta de viata a unui caine? Cam mare....care ar costurile/zi? Care ar fi costurile unor centre noi? Ce viata le oferi la animale sa stea inchise cu sutele cu miile, in conditii mizere si cu oameni care ii bat si ii tin fara mancare si fara conditii cat de cat OK. Un centru il faci in cateva luni, dar mentalitatea oamenilor nu o schimbi de azi pe maine, cum nici de fonduri nu faci rost prea usor. Halal viata le oferi cu gandirea ta.

Ce ma enerveaza oamenii care cred...dar nu judeca...si astfel nici nu vin cu solutii REALE...dar ei .... cred...
laur
QUOTE(vali_munt @ 30 Jan 2006, 15:36)
Deci asta ar fi singura alternativa pe care le-o oferim, nu?

Dupa ce se face curatenie (adica exterminare) nu prea mai la ce face control, nu? Aaaaa sau poate trecem si alte rase care ne "deranjeza", nu? Si dupa ce ne linistim cu rasele inferioare (si bineinteles lipsite de aparare), trecem si la oamenii care consideram noi ca nu merita sa traiasca ... incepe sa-mi sune cunoscut acest lucru ... ceva cu Hitler, rasa ariana ... evrei ...

Imi pare rau sa te contrazic ... dar ciinii (chiar si cei vagabondezi) nu se nasc rai sau buni. Noi (oamenii) ii facem sa fie asa ... Sa-mi spuneti cite cazuri ati vazut in care parintii au intervenit atunci cind copiii lor asmuteau ciini de la bloc.

Am votat nu, deoarece cred ca exista si alte solutii de a scapa de ciinii de pe strazi (adica sterilizarea, plus mutarea lor in adaposturi). In acest fel, in citiva ani, vom scapa de ei cu totul si fara a face crime.

Un om spune ca viata unui om este mai presus decit a unui ciine ... iar eu ca om il aprob! Dar oare un ciine ce-ar spune?
*


Ai si tu dreptate....pentru ca ne cunostem foarte bine, si stii ca nu-s nici criminal, si imi plac si animalele, spun, DAR:
- de 15 ani ce se face (cind se face), nu se vede; trebuie o data si o data rezolvat
- bani destui nu sint pt. copiii strazii, pt. cei institutionalizati, pt. batrini, pt pensii, pt scoli, spitale....pt ciini crezi ca sint? Asa ca eutanasierea e solutia cea mai ieftina si rapida
- fundatii, etc....hai sa fim seriosi...cunostem amindoi si persoane, si fundatii, se vede vre-un rezultat?
- da, trebuie controlat dupa, ideea cu cip-ul e buna; pt ca sintem romani (din pacate), asa ca daca prim minune ar disparea toti maidanezii, sint sigur ca in citiva ani ar fi tot atitia ca acum. Exemplul e la bloc la mine, de 2-3 ori a fost curatata zona, apoi iar au aparut (stau linga o zona de case, cu locuitori cam "colorati").
- ce ar trebui facut cu acei vecini "colorati" ai mei, care sint vesnic clientii sectiei 2? Poate ar trebui ca si cu acei bani pt. cazarea cateilor sa se faca naibii programe de "socializare" sau "cazare" pt astia??? Si eventual castrare smile.gif
semit
si mie imi plac cainii si iubesc animalele, am chiar un exemplar frumos acasa(un mic Rottweiler la 60kg)..dar spre deosebire de babele care le arunca ce le ramane de la masa si ii alinta cu "fetita" si "bobita", eu il duc la vaccinat, il deparazitez, l-am inregistrat la politie, il tin in lesa si am grija de el, dar mai ales il tin in tarc special amenajat chiar daca stau la curte si as putea sa-i dau drumul peste tot iar daca musca pe cineva pot dovedi ca este vaccinat si mi-am asumat riscul de a raspunde in fata legii...in schimb daca m-ar musca vreun aparator de babe de la vreo scara de bloc..scurt ..scot benzina din rezervor si-l fac martir ph34r.gif ... cine vrea caine sa-l ia in casa , sa-l puna la intretinere si sa-l ia pe acte ca daca musca pe cineva toate babele dau din coada si fug in casa, cine nu sa lase hingherii sa-si faca datoria.. asta e parerea mea
romulus
QUOTE(vali_munt @ 30 Jan 2006, 15:36)
Deci asta ar fi singura alternativa pe care le-o oferim, nu?

Dupa ce se face curatenie (adica exterminare) nu prea mai la ce face control, nu? Aaaaa sau poate trecem si alte rase care ne "deranjeza", nu? Si dupa ce ne linistim cu rasele inferioare (si bineinteles lipsite de aparare), trecem si la oamenii care consideram noi ca nu merita sa traiasca ... incepe sa-mi sune cunoscut acest lucru ... ceva cu Hitler, rasa ariana ... evrei ...

Imi pare rau sa te contrazic ... dar ciinii (chiar si cei vagabondezi) nu se nasc rai sau buni. Noi (oamenii) ii facem sa fie asa ... Sa-mi spuneti cite cazuri ati vazut in care parintii au intervenit atunci cind copiii lor asmuteau ciini de la bloc.

Am votat nu, deoarece cred ca exista si alte solutii de a scapa de ciinii de pe strazi (adica sterilizarea, plus mutarea lor in adaposturi). In acest fel, in citiva ani, vom scapa de ei cu totul si fara a face crime.

Un om spune ca viata unui om este mai presus decit a unui ciine ... iar eu ca om il aprob! Dar oare un ciine ce-ar spune?
*




Ba ai la ce mentine un control. In stadiul in care suntem acum, practic nu ai cum sa controlezi evolutia numarului de caini. Sa nu-mi zici ca daca sunt castrati nu mai sunt agresivi. Imi mentin pozitia. M-am saturat de protectia asta a cainilor vagabonzi. De ce nu protejam puii de gaina, vacile, oile, porcii, iepurii? De ce ? Pentru ca asta ne umple noua burtica nu? M-am saturat sa tot vad cenzurat de caine pe strada, in parcuri unde se joaca copii. Daca ai fi tu muscat de un maidanez, tot asa ai vorbi? Daca ti-ar desfigura copilul pentru ca a vrut sa-i ia mancarea, tot asa ai vorbi? Alte solutii... Sa ce? Adaposturi? Si cine plateste toate cheltuielile cu "adapostirea" cainilor? Nu avem cu ce sa ne ingrijim bolnavii, avem copii prin orfelinate la care nu avem ce sa le dam de mancare, nou-nascutii in maternitate ingheata de frig pentru ca spitalele nu au bani pentru caldura... si noi avem grija de niste potai care sa ne muste. Asta e sadism. Repet: Omorati si dupa aia control sever ca sa nu mai apara altii. Am zis.
vali_munt
QUOTE(driverx @ 30 Jan 2006, 16:43)
Alt idealist care gandeste subiectiv. Tu stii ce vorbesti acolo? Care e speranta de viata a unui caine? Cam mare....care ar costurile/zi? Care ar fi costurile unor centre noi? Ce viata le oferi la animale sa stea inchise cu sutele cu miile, in conditii mizere si cu oameni care ii bat si ii tin fara mancare si fara conditii cat de cat OK. Un centru il faci in cateva luni, dar mentalitatea oamenilor nu o schimbi de azi pe maine, cum nici de fonduri nu faci rost prea usor. Halal viata le oferi cu gandirea ta.

Ce ma enerveaza oamenii care cred...dar nu judeca...si astfel nici nu vin cu solutii REALE...dar ei .... cred...
*


Eu cred ca stiu ce am vorbit mai sus? Dar tu stii? Ai fost vreodata la un centru de preluare? Ai asistat vreodata la o eutanasiere in masa?
Referitor la costuri ... ti se pare asa de mult sa dai o piine (neagra) pe zi? O mina de paie? Iar ca mina de lucru sa stii ca majoritatea sunt voluntari (a se citi: cei care nu vor sa ucida animale).
Nu stiu daca solutia mea este cea mai buna sau daca se poate aplica intr-o tara ca a noastra (a se citi: necivilizata), dar oricum solutia mea este sa le oferim VIATA ... a ta care este? Moarte?
SOR
am votat da! asta in situatia in care am fost muscat de 2 ori de caini maidanezi aiurea! mai ales ca nu sunt genul care da picioare in stanga si dreapta in timp ce merge pe strada ca sa zici ca ar prinde ura pe mine! iti place? nu esti de acord cu eutanasierea? ia`l in casa!
si mai sunt de acord cu o amenda de genul celor pt itp si asigurare pt situatia in care un om iese cu cainele afara si nu curata in urma lui! tara asta e mai imputita de cand "a avea un caine" a devenit sport national! unde mergi tre sa ai grija sa nu calci in "el"!
kaspersky
Eu nu inteleg asociatiile astea pt. protectia animalelor. Ele protejeaza numai speciile de animale care le convin lor. De ce nu au sarit sa salveze gainile alea din focarele de infectie ale gripei aviare radmasa.gif ? Ati vazut acolo, saracele gaini, vaaai, cite vieti pierdute, ati vazut cum le bagau in "tomberoanele cenzurat" si le gazau acolo! La cita violenta erau supuse saracele din momentul in care erau prinse? radmasa.gif Unde au fost Vier Pfoten sau Zwei Pfoten aia si restul iubitorilor de animale radmasa.gif ?
vv
vali munt - ce le oferi tu e o "viata" mizerabila.
Ca sa zicem altfel - ce crezi, e mai "uman" sa inlocuim pedeapsa cu moarte cu detentia pana la moarte intr-o camera capitonata, perfect izolata de restul lumii, unde i se livreaza detinutului doar paine neagra si apa, din cand in cand, cat sa supravietuiasca? Eventual sa fie tinut si in frig.
Da, cred ca de multe ori eutanasierea e mai justificata decat tinerea tuturor cainilor in niste conditii improprii (ca altfel - ajungem la problema banilor - nu mai ajung painile negre donate de 'iubitorii de animale')
romulus
QUOTE(vv @ 30 Jan 2006, 17:01)
vali munt - ce le oferi tu e o "viata" mizerabila.
Ca sa zicem altfel - ce crezi, e mai "uman" sa inlocuim pedeapsa cu moarte cu detentia pana la moarte intr-o camera capitonata, perfect izolata de restul lumii, unde i se livreaza detinutului doar paine neagra si apa, din cand in cand, cat sa supravietuiasca? Eventual sa fie tinut si in frig.
Da, cred ca de multe ori eutanasierea e mai justificata decat tinerea tuturor cainilor in niste conditii improprii (ca altfel - ajungem la problema banilor - nu mai ajung painile negre donate de 'iubitorii de animale')
*


Pentru ca, specific romanilor, entuziasmul de la inceput se stinge treptat si pana la urma, din mila, ca sa nu-i omoare, le da dau drumul asa, unul cate unul, pentru ca "sa nu se observe".
vali_munt
Pentru ca: “A te certa pe internet (forum) e ca si cum ai participa la un concurs de retardati; chiar daca ai sa castigi, tot retardat ramai” le doresc la toti care au gasit ca unica solutie eutanasierea sa traiasca atit de mult pina cind o alta rasa ne va gasi pe noi inferiorii lor si sa ne ofere aceesi unica solutie pe care noi acum o oferim ciinilor comunitari. Multa sanatate!
R19/16v
cine sunteti voi sa aveti dreptul de a decide daca o fiinta traieste sau nu?

spunand ca trebuie omorati toti cainii fara stapan pentru ca nustu-ce galbejit n-a avut treba la el in tara si a venit aici si a mierlit-o, vezi Doamne, muscat de un caine, este exact acelasi lucru cu condamnarea la moarte a tuturor persoanelor blonde, sau satene, sau brunete...sau chele...

cum de pe mine nu m-a muscat niciodata nici un caine? cum de nici unul dintre cunoscutii mei nu a fost muscat de caini? parerea mea este ca aceste evenimente au fost evitate pentru ca toti iubesc animalele si nu se apuca sa arunce cu pietre dupa catei sau sa ii ia la suturi sau sa ii mai chinuie in cele mai diverse moduri...am vazut atatia caini mutilati si chinuiti de prostia si rautatea omeneasca...

poate ca daca ar veni un militian la usa unuia dintre voi si v-ar acuza ca ati omorat un caine si pentru asta veti fi condamnat la moarte (incerc sa fac o comparatie directa) v-ati schimba parerea instantaneu...

vv
Nununu stai ca eu pot gasi o analogie mai buna:
spunand ca nu trebuie omorati toti cainii fara stapan pentru ca <nu repet ca mi-e rusine de ce a scris individu'> este exact acelasi lucru cu a spune ca ti-ai dori sa i-a sugi aurolacului de la metrou, da' nu poti fiindca Nastase mai are o matusa in viata.

si ca sa nu existe interpretari gresite: acest post nu se dorea a fi o insulta. Vroiam doar sa ara ca exista analogii chiar mai proaste decat cele reusite de domnul R19 - doar fiindca cineva zice "e ca si cum" nu inseamna ca analogia se aplica.
romulus
Vad ca incepe sa degenereze discutia. Deci, specific romanesc "ba, daca nu sunteti de acord cu ce zic eu imi iau jucariile si plec. Dea domnu sa traiesti pana o sa fii de acord cu mine".
R19/16v, Noi suntem cei care avem dreptul sa decidem ce e mai bine pentru noi si familiile noastre. Ca deciziile sunt bune sau gresite, timpul o va dovedi. Chiar daca asta presupune sacrificii. Si pana una alta, cred ca si ceilalti, ca si mine si-au exprimat propriile lor puncte de vedere. Asta nu inseamna ca noi decidem daca maidanezii vor trai sau vor muri.
CristianH
Am votat NU din experienta - se poate si altfel decat cu eutanasierea.
Acum doi ani a aparut in Sighisoara un bus cu numar de Austria, care timp de doua luni a patrulat prin oras, a prins cainii vagabonzi (nu stiu cu ce "parfum' se dadeau dar veneau cainii la ei de parca erau "mama natura") si pe baieti i-a castrat iar la fetite le-a legat trompele. Operatie in toata regula, cu veterinari si toate alea. Dupa asta, deparazitare, vaccinare, montare de zgarda colorata diferit (baieti-albastru, fetite-rosie), cu numar de inregistrare si eliberare in zona de unde au fost culesi. Usor, usor cainii vagabonzi s-au inputinat.
Nu cred ca se poate generaliza o metodologie pentru ca sunt orase mici, mari si foarte mari, caini comunitari putini, multi, sau foarte multi, agresivi sau simpatici, dar sunt oameni platiti de la buget (de noi) ,care trebuie sa gaseasca si sa aplice solutiile cele mai valabile si OMENESTI.

"In schimb cateii dragalasi care au privirea aia pierduta, de cauta si ei o licarire de omenie in ochii tai si o mana intina....ei bine la astia mi se rupe inima."(Lexi).
La aceasta privire (este si o reclama pe la TV) nu prea rezist nici eu.
alex275
Am votat DA, pentru ca n-am de gand sa-mi vina copilul acasa muscat de vreo potaie! Atunci imi iau "jucariile" si incep eutanasierea cu fortele proprii.
Pe celalalt topic am tot incercat sa ma conving pe mine insumi ca exista si alte metode. Dar mi-am dat seama ca e mai bine sa moara fara dureri (eutanasie), decat sa se chinuie crunt cine stie pe unde!
Romanii nu-s in stare sa aplice sistemele occidentale! Mi-e din ce in ce mai clar!
Gata!

LE: Cristian, eu n-am inteles. Pentru ce ai votat pana la urma?
stuiberv
QUOTE(R19/16v @ 30 Jan 2006, 18:11)


cum de pe mine nu m-a muscat niciodata nici un caine? cum de nici unul dintre cunoscutii mei nu a fost muscat de caini? parerea mea este ca aceste evenimente au fost evitate pentru ca toti iubesc animalele si nu se apuca sa arunce cu pietre dupa catei sau sa ii ia la suturi sau sa ii mai chinuie in cele mai diverse moduri...am vazut atatia caini mutilati si chinuiti de prostia si rautatea omeneasca...

*



Bun, uite ca eu am caine acasa, nu arunc dupa animale cu pietre, nu le dau suturi, nu le chinui.
Ei, am fost muscat de un caine comunitar. OK?
Oricum, eu votez sa nu ii omoare.
Dar nici asa cum e acum nu se poate.
Si mai spunea cineva aici ca ce a cautat japonezul la noi in tara sa fie muscat de caini:
Eu sper ca glumeste, ca parca nu imi vine sa cred ca ala a bagat piciorul in gura cainelui sa fie muscat.

Pana una alta, sper sa nu se mai intample chestii din astea.
eudin_umarian
pai am votat ,nu!!!pai de ce ?! "e si ei vieti!" si daca nu sunt deranjati si chinuiti de catre alti caini-oameni,nu cred ca ne-ar deranja cu ceva...sa nu intru in chestii filozofice ca nu am nici stare si nici chef!important e ca nici o exterminare de vieti(nu are importanta ce fel de vietate) nu e buna!

prea ne credem "buricul pamantului"! cu ce drept curmam niste vieti nevinovate si chinuite?! sunt specimene care se numesc oamenii si sunt mai josnice decat un biet catel! cu ei ce facem?! pai hai sa exterminam tot ce ne deranjeaza,sa ramanem numai noi pe pamant! sa vedem dupa aia ce exterminam?!


hai,pa! smile.gif
vali_munt
QUOTE(romulus @ 30 Jan 2006, 18:39)
Vad ca incepe sa degenereze discutia. Deci, specific romanesc "ba, daca nu sunteti de acord cu ce zic eu imi iau jucariile si plec. Dea domnu sa traiesti pana o sa fii de acord cu mine".
*


Cu un "om" care ride (in hohote) cind vorbeste despre gainile care ardeau de vii ... eu pe bune iti spun ca n-am ce vorbi ... imi pare rau, dar asta e!

In primul tau post ai spus ca dupa ce se face "curatenie" ... in acceptiunea mea, dupa o curatenie nu va mai exista murdarie (a se citi: ciini vagabonzi).
QUOTE(romulus @ 30 Jan 2006, 18:39)
Noi suntem cei care avem dreptul sa decidem ce e mai bine pentru noi si familiile noastre

Cred ca asa credea si Hitler ... si el se credea tot Dumnezeu!!!

Si daca tot sunteti asa de puternici incit sa porniti eutanasierea pe forte proprii, va rog uitati-va si prin alte parti ... la violatori (de copii), criminali, soferi care se urca beti la volan s.a. (sunt insutit, poate chiar inmiit mai multe cazuri). Daca va apucati de asa ceva, spuneti-mi si mie ... sa ma alatur voua!
semit
OFF TOPIC:mai vali daca incep sa-ti spun adevarul si cu Hitler si evreii...imi iau ban...vrei maidanezi, ia-i si creste-i la tine in casa..daca nu nu te uita..wink.gif
vv
QUOTE(vali_munt @ 30 Jan 2006, 19:13)
Cred ca asa credea si Hitler ... si el se credea tot Dumnezeu!!!
*


Din nou, analogii scoase din burta. Poate ca asa credea si Churchill. Asa, si?

QUOTE(vali_munt @ 30 Jan 2006, 19:13)
Si daca tot sunteti asa de puternici incit sa porniti eutanasierea pe forte proprii, va rog uitati-va si prin alte parti ... la violatori (de copii), criminali, soferi care se urca beti la volan s.a. (sunt insutit, poate chiar inmiit mai multe cazuri). Daca va apucati de asa ceva, spuneti-mi si mie ... sa ma alatur voua!
*


Pai sa vedem. 100.000 caini vagabonzi. X100 => 10milioane de violatori, criminali, soferi beti. IN BUCURESTI DOAR. Sa mori tu infipt ca sunt atatia (© Marty) ? (disclaimer - asta nu e o urare de moarte, a se studia cu atentie sensul).
vali_munt
QUOTE(vv @ 30 Jan 2006, 19:18)
Din nou, analogii scoase din burta. Poate ca asa credea si Churchill. Asa, si?
Pai sa vedem. 100.000 caini vagabonzi. X100 => 10milioane de violatori, criminali, soferi beti. IN BUCURESTI DOAR. Sa mori tu infipt ca sunt atatia (© Marty) ? (disclaimer - asta nu e o urare de moarte, a se studia cu atentie sensul).
*


Imi pare rau dar n-ai prea inteles ... ma refeream la cazurile cind oamenii au murit ucisi ce ciinii maidanezi (nu si cei de rasa) si la cazurile mortilor de pe strazi, sosele provocate de "oameni". Care e proportia?
Analogia este scoasa din istorie - aici chiar n-ai inteles nimic (OFF TOPIC: n-am s-o mai folosesc ca sa nu-l supar pe semit smile.gif ... am sa-l folosesc de acum pe Stalin).
Adrian_Solenza
Sa moara toti !
Eu as incepe primul sa le tai glanda!!!! mad.gif
alex275
Mai, e ceva ciudat la sondajul asta! Nu sunt bine puse intrebarile si se pierd voturi aiurea.
Pai cine voteaza "nu sunt de acord", nu e de acord cu eutanasia. Atunci e clar ca va vota "exista si alte solutii"!!! Sau ma insel eu? smile.gif Ce rost are a doua varianta?
Procentele de la a doua varianta, trebuiesc adunate cu cele de la varianta a treia!
Adica "nu, exista si alte solutii"
hebron
[QUOTE]Sa moara toti !
Eu as incepe primul sa le tai glanda!!!!



Daca ai sange fa-o in fata copiilor tai sa le dai "educatie"....
Glumeai sau esti dezaxat? Cu riscul BAN/WARN nu pot sa tolerez posturi de genul asta! dry.gif
einstein1984
Fratele meu are un caine care a fost luat de pe strada. Dupa cum se poarta a avut stapan dar s-a pierdut/ a fost dat afara. Dar decat eutanasiat sau mort de foame intr-un sant nu e mai bine asa?
Si in plus, stie sa faca numai afara, da laba, asculta de sezi si culcat. Daca romanii ar mai lua cate un caine pe acasa (nu sunt oti bestii care abia asteapta sa muste), problema ar fi redusa.
Adrian_Solenza
[quote=hebron,30 Jan 2006, 18:42]
[QUOTE]Sa moara toti !
Eu as incepe primul sa le tai glanda!!!!
Daca ai sange fa-o in fata copiilor tai sa le dai "educatie"....
Glumeai sau esti dezaxat? Cu riscul BAN/WARN nu pot sa tolerez posturi de genul asta! dry.gif
*

[/quote]

Oamenii fac lucruri pe care nu si le pot imagina atunci cand sunt disperati! Daca ai ramane fara copil din cauza unui caine, CREDE-MA ca i-ai omori pe toti cu mainile goale! Pana atunci, fereasca Dumnezeu! h
Ake
QUOTE(R19/16v @ 30 Jan 2006, 17:11)
cine sunteti voi sa aveti dreptul de a decide daca o fiinta traieste sau nu?


Ma tu ti-ai dat vreodata vreo palma cand te-a muscat un tantar de obraz? Tu te-ai uitat inainte sa-l storcesti la bietul tantar sa vezi ce privire candida avea, ce ochisori umezi, ce trompisoara tremuranda, Te-ai gandit cate milioane de tantarasi nevinovati ai lasat pe drumuri?

QUOTE(R19/16v @ 30 Jan 2006, 17:11)
cum de pe mine nu m-a muscat niciodata nici un caine? .

Da tantarii te musca?
QUOTE(R19/16v @ 30 Jan 2006, 17:11)
pentru asta veti fi condamnat la moarte (incerc sa fac o comparatie directa) v-ati schimba parerea instantaneu...

si eu tot o comparatie directa fac... ca sa nu existe discutii ca nu-i acelasi lucru.
kaspersky
QUOTE(einstein1984 @ 30 Jan 2006, 18:44)
Daca romanii ar mai lua cate un caine pe acasa (nu sunt oti bestii care abia asteapta sa muste), problema ar fi redusa.
*


Poate la tara la curte, altfel nu stiu ce ar face un ciine la mine in apartament, probabil eutanasierea i s-ar parea un lucru mai usor biggrin.gif . Dupa programul pe care-l am si-ar pune capat singur zilelor!
Ce vreau eu sa subliniez, treaba asta cu adoptatul unui ciine nu-i asa simpla, "hai sa iau unu' ca sa nu-l omoare". Daca-l iei pune-te si ai grija de el, nu ca te plictisesti dupa 2 saptamini si-i dai drumul din nou
einstein1984
Oare aia care sunt de acord cu eutanasia cainilor ar fi in stare sa-l vada murind dupa injectie?
hebron
[QUOTE]Daca ai ramane fara copil din cauza unui caine, CREDE-MA ca i-ai omori pe toti cu mainile goale! Pana atunci, fereasca Dumnezeu! h


Nu vreau sa nasc o polemica, dar parerea mea e ca:

- trebuie gasita o solutie pt cainii fara stapan si REPEDE ca ne-am facut de ras
- limbajul de genul asta si incitarea la violenta nu duc la nimic
- daca ai pierde (Doamne fereste!!!) un coplil din cauza unui urs, sau chiar om...ca vad ca a mai aparut un topic cu criminali, ce ai face?i-ai omori pe toti cu mainile goale???Hai sa ramanem pe domeniul realului si sa vorbim de solutii nu sa facem afirmatii de genul "Ii omor pe toti" (oricum nu ai putea)
eudin_umarian
stiti ce-mi place mie?! un japonez moare muscat de maidanezi!stirea zilei! mama ce catastrofa! ce dezastru!cum e posibil asa ceva?! e de domeniul fantasticului!!!!



daca un copil al strazi e gasit mort de frig, e ceva normal,cotidian,firesc!


nu inteleg sadismul unora,sa-i omoram,sa-i exterminam!!!am fost muscat de maidanezi,si nu o data! cauza?prostia mea! eu am provocat incidentul! cati dintre noi nu a omorat un caine?! sincer,suntem soferi,din greseala tot am facut-o cu masina!


eu unul nu pot uita schelalaitul unui biet catelus ,dupa ce l-am atins usor cu masina...cum ziceam:"e si ei vieti!!" asa ca fratilor,unde e omenia ?!
vv
raspunde la postul lui Ake, daca tot iti arde de analogii aiurea.
Daca un OM il omora pe japonez, era crima si tot era super-stire, care nu trecea neobservata.

Cat despre "provocarea" cainilor vagabonzi - da mai, eu ii provoc mergand noaptea, alergand, sau chiar uneori trecand pasnic pe langa ei, in plina zi (o catea m-a muscat pur si simplu fara nici un avertisment, cred ca se plictisea). Si nu, nu am omorat nici un caine pana acum, ca unde stau acum nu sunt o amenintare prea mare. Dar daca mi s-ar parea ca sunt o amenintare, cred ca nu as ezita sa o fac - mai demult pur si simplu nu aveam mijloacele financiare necesare.

Hai sa nu ne ascundem dupa deget - cainii vagabonzi SUNT o problema, care trebuie rezolvata. Ei trebuie sa dispara de pe strazi intr-o lume civilizata, pentru ca sunt un pericol. Asta e.
madcos
decat sa omoram cainii,mai bine omoram criminalii,hotii,violatorii.... .un caine se poate dresa chiar si tarziu,dar un om nu.exista si alte solutii decat omorarea acestora.este adevarat ca se cheltuiesc bani,dar nu asa multi cat se fura de oamenii de sus. 017.gif
os
Fratilor,

o parte insemnata din vina o are starea de igiena indoielnica a spatiului public, in problema ciinilor vagabonzi in special resturile alimentare. Bineinteles ca firmele de salubrizare trebuie sa-si faca datoria - dar fara colaborarea publicului larg acestea n-au nici o sansa sa tina situatia sub control.

O intimplare anecdotica: calatorind spre Atena am oprit intr-o parcare (in Grecia). Curatel... in ordine. De la marginea parcarii terenul cobora abrupt formind valea unui riu. Privind spre riu, vad pe povirnis o sticla de 1,5 l (PET). Ma gindesc: "uite, dom'le, ca nici astia nu-s chiar asa de breji". Ma uit mai atent: era o sticla de apa. Marca Dorna.

Revenind insa on-topic: ma intreb de ce e nevoie de un sondaj pe tema asta. Este limpede: animalele mari fara stapin NU au ce cauta in aglomeratiile urbane.
eudin_umarian
[quote=vv,30 Jan 2006, 19:29]

Cat despre "provocarea" cainilor vagabonzi - da mai, eu ii provoc mergand noaptea, alergand, sau chiar uneori trecand pasnic pe langa ei, in plina zi (o catea m-a muscat pur si simplu fara nici un avertisment, cred ca se plictisea).



frate,fara suparare! sa mai fac inca o analogie,vad ca-ti place cuvantul asta f mult.wink.gif se zice ca oamenii cu sufletul rau sunt mai predispusi muscaturilor de caini... tongue.gif

sa zic ca era o gluma?! las la aprecierea voastra... icon_mrgreen.gif
R19/16v
ma roade si pe mine o chestie... voi toti aia 37 care ati votat DA, daca ati vedea un caine pe sosea, ati incerca sa il evitati?

cu acest post si cu speranta ca mi se va raspunde imi inchei contributia la acest topic si va salut cu...mai mult sau mai putin respect

cineva acolo sus vede tot si va lua masurile necesare. fiecare va primi ceea ce i se cuvine

buna seara

(mai bine decat a spus-o eudin_umarian nu cred ca se putea)
alex275
QUOTE(R19/16v @ 30 Jan 2006, 19:58)
ma roade si pe mine o chestie... voi toti aia 37 care ati votat DA, daca ati vedea un caine pe sosea, ati incerca sa il evitati?
*


Normal, doar n-am sa dau eu tonul la eutanasie, stricandu-mi masina!!! laugh.gif
Adrian_Solenza
Am dat si eu peste un caine si mi-a parut rau! A plans prietena 1 ora, caci era in dreapta! Eu am 'plans' dupa, cand spalam masina!
Eram pe la Cernica si aveam 60-70Km/h!
Ce cauta pe acolo catelul? Probabil niste mancare de la bun-voitori! Daca sunteti asa buni, sa ii tineti in casa pe toti!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.