Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: kit ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Asi
am cautat dar nu am gasit..

daca aveti idee de unde pot cumpara un kit ambreiaj de slz benzinar.... ma intereseaza nu neaparat ieftin.. poate sa fie cat o fi dar sa tina bine si sa fie mai de firma.. parca vazusem pe cineva ca a pus unul sachs sau eu stiu altceva..

help.. a venit si randu ambreiajului sa-l schimb.. ca patineaza in toate treptele de viteza.. si nu putin. demaraj... prapastie.. ma face troleul si tramvaiul la demaraj.

asadar ma intereseaza pretul si locul..
nu imi ziceti de serviceuri ca am unde sa-l schimb la niste prieteni pe degeaba la manopera.. dar trebe jucaria cumparata.
GABY IS BACK !
Ai incercat la magazinul de piese Dacia de pe Mihai Bravu ?
Tel: 252.68.52 sau 252.65.30
Sau ncearca la unul din service-urile autorizate, daca nu au, fac comanda si il primesc.
Il achiti si il ridici ca piesa de schimb, nu te obliga nimeni sa-l si montezi acolo.
Si este valabil pentru orice piesa, nu numai pentru ambreiaj.
Ei au pretul separat pentru piesa, pret pe care ti-l comunica atunci cand faci comanda, fara sa te intrebe unde ( si daca ) il montezi.
ATENTIE: Daca il montezi in alta parte ( adica nu intr-un service autorizat ) nu cred ca mai poti sa beneficiezi de garantia piesei cumparate, in cazul unui eventual defect de fabricatie.
Asi
ala de pe mihai bravu il stiu.. scump rau..
ma refeream daca exista alta marca care sa se potriveasca .. nu valeo.. ceva sachs sau altceva..

cu garantia. intradevar.. nu stiu.. eu intentionez sa o fac la mercedes-benz.. are autorizatie de n tipuri da nu cred ca pentru dacie.
i96nds
In targ in Vitan gasesti doar Valeo, cel de origine.
Daca negociezi, cumperi si placa si discul dar si rulmentul. In conditiile astea cred ca te ajunge cam 500 lei noi maxim. Daca le iei separat atunci suma e mai mare, pe la 600.
Asi
am luat.. 650ron de la un magazin dacia de la dristor.

Daedalus
Ce firma ai luat ?
Asi
origine.. sad.gif altceva n-am gasit sa fie pentru solenza.. ma rog.. pentru motorul e7j si cutia aia. asdar.. origine.. = valeo

Sunt chiar asa prapastie astea valeo?
Daedalus
Nu stiu, eu doar am intrebat. Sa-l stapanesti sanatos.. ambreiaju biggrin.gif
am_o_dacie_veche
QUOTE(Asi @ 30 Jan 2006, 15:14)
am cautat dar nu am gasit..

daca aveti idee de unde pot cumpara un kit ambreiaj de slz benzinar.... ma intereseaza nu neaparat ieftin.. poate sa fie cat o fi dar sa tina bine si sa fie mai de firma.. parca vazusem pe cineva ca a pus unul sachs sau eu stiu altceva..

help.. a venit si randu ambreiajului sa-l schimb.. ca patineaza in toate treptele de viteza.. si nu putin. demaraj... prapastie.. ma face troleul si tramvaiul la demaraj.

asadar ma intereseaza pretul si locul..
nu imi ziceti de serviceuri ca am unde sa-l schimb la niste prieteni pe degeaba la manopera.. dar trebe jucaria cumparata.
*




http://www.4-cars.ro/servicii_auto.php?tips=4
ai toate magazinele mai marisoare, unele chiar specializate in piese de dacia. cred ca te rezolva.
didosdoru
Am si eu o intrebare. Cati km au solenze-le voastre de le schimbati discul de ambreiaj? Cumnatul meu are cu solenza 130 000 km si ambreiajul inca mai duce.Deocamdata nu da nici un semn de oboseala.Maina e folosita in regim taxi.
alex_axn
destul de mult, pentru ce am citit si eu pe aici ca i-a tinut pe alti forumisti.. e pe benzina slz cumnatului tau?
Asi
a mea are 35000 km si am schimbat disc+placa+rulment
masina e folosita in regim oarecum normal .. in forta, agresiv si sportiv.. consecintele vazandu-se dupa 35000km ambreiaju.. dupa 30000km pivoti cape de bara, bara antiruliu, bucsi de bascula ,de bara... asta.. e stiu ca virgula costa..
JohnDoe1
QUOTE(Asi @ 1 Feb 2006, 21:39)
am luat.. 650ron de la un magazin dacia de la dristor.
*



Eu am dat tot cam atat dar am luat un kit sachs; interesant este faptul ca stantat in metalul de la placa de presiune si de la discul de ambreiaj este scris tot Valeo. Asa ca banuiesc ca daca si al tau de origine dacia e tot Valeo, ma gandesc ca nu prea ai de ce sa-ti faci probleme. Adica al meu care e ambalat intr-o cutie de carton pe care scrie Sachs -made in germany se pare ca e la fel ca alt tau numai ca pe cutia ta de carton scrie dacia produs de origine; de unde trag concluzia ca probabil chestia asta cu made in germany versus dacia piese de origine se aplica doar la cutia de carton :-); in interior cred ca piesele fiind tot valeo, ma gandesc ca sunt identice.
Pe al meu o sa-l montez saptamana viitoare. De curiozitate te-ai interesat cat te costa manopera? ca eu am umblat in 3 service-uri si toate mi-au zis la prima strigare ca pretul manoperei este de 5, 7 si 9 mil; probabil fiecare a aproximat ad hoc in felul lui.
Asi
pai.. nu m-am interesat..
manopera... mocca.

toata istorisirea povestirii despre ambreiajul meu facut praf o gasesti aici:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=31502
Cristy
Eu am o dacie 1310, am gasit in mai multe locuri kit ambreiaj Valeo in cutie verde, facute in Turcia cu 1.500.000 lei vechi smile.gif O fi bun?Cam ieftin biggrin.gif Cel de origine e 2.500.000... smile.gif
Am gasit si Sachs cu 5 milioane, dar nu ma indur sa dau atat...
Asi
??? blink.gif
de slz? sau tu vorbesti de 1310? ca ai gresit aria.. oricum .. multam.. am schimbat ambreiaju, si masina de atunci.
Cristy
Pai am scris de la inceput ca am 1310, ca vad ca la sectiunea corespunzatoare nu imi raspunsese nimeni la vremea aceea smile.gif
In dimineata asta o bag in service si inca nu m-am hotarat uzina...valeo... smile.gif
LoveRules
solenza mea are 120.000 km in regim de scoala de soferi si nu da nici un semn de slabiciune ... am cumparat un kit de ambreaj de rezerva .. m-a costat 570 ron la un magazin dacia
Brambus
Nu am gasit un topic mai recent asa ca am postat aici.
Am nevoie de un sfat de la voi! Trebuie sa schimb ambreiajul si am de ales un kit din cele 3 si nu stiu ce sa aleg d.p.d.v. al calitatii/fiabilitatii si rezistentei.

1. Kit Sachs - 493 lei
2.Kit LUK - 287 lei
3.Kit Valeo - 300 lei

Multumesc anticipat,
cristio_79
Eu as incerca LUK si nu pentru ca este mai ieftin.Chiar ma asteptam sa fie mult mai scump,nu stiu cum ai gasit asa ieftin.
Pe masina de servici,desi este frantuzeasca,am avut ambreiaj LUK si am ramas putin mirat.A picat rulmentul (care era SKF) pe la 160.000 km si daca tot am demontat cutia,am pus tot kitul nou,dar Valeo.Placa si discul mai duceau lejer 25.000 de kilometri.Ambreiajul nou Valeo a costat aproape 600 lei (am avut si discount),iar cel LUK costa cam 850 lei.S-a luat decizia sa pun Valeo.
Daca poti,da-mi si mie codurile celor trei kituri.M-ar interesa in special cel de la LUK.
Brambus
Cel de la LUK il gasesti pe comanda la Autokarma, poti sa comanzi si online si ai reducere. Oricum merci pentru raspuns.
b34uen
sunt ieftine kiturile daca nu le iei din magazine dacia
Brambus
Am luat LUK pana la urma 287 lei de la Autokarma, montat, reglat si vreau sa zic ca este o MARE diferenta intre LUK si Valeo. In concluzie merita!
ATI
La mine a cam inceput sa scirtie rau pedala de ambreaj,dar merge normal schimbatul vitezelor.
Se duce ambreiajul sau trebuie uns pe la pedala?
Brambus
La pedala poti sa dai cu WD40 la ax si piulita, dar scartaitul este si de la cablu si asta o rezolvi doar prin schimbarea lui. 25 lei te costa! De obicei cand se incalzeste la drum incepe sa scartaie !
ATI
Pai la mine scirtiie continu ,la orice apasare,oricit as merge .Cit dureaza sa schimb cablul?
Brambus
15 minute
ATI
Banuiesc ca numai la service...
Oricum tks
Brambus
Daca ai rabdare si te pricepi poti si singur.
poeluci
Buna la tota lumea !

Nu e o solutie schimbarea cablului de ambreaj pentru a inlatura scatzaitul ! blush.gif
Am avut aceasta problema si eu. Am crezut ca e de la cablu (simplu de schimbat - toata treaba e sa gasesti repede orificiul blush.gif din caroserie spre pedala) dar dupa swchimbare scartia la fel. mad.gif Am observat ca vine de la pedala de la rola pe care vine pliat cablul. Am scapat de scirtziiala abia dupa ce am pus vaselina din belsug pe acea rola din capatul pedalei ! Trebuie sa ai degete de pianist sa-ti strecori mana pe acolo dar nu e chiar imposibil ! dry.gif
ATI
QUOTE(poeluci @ 8 Aug 2008, 10:22)
Buna la tota lumea !

Nu e o solutie schimbarea cablului de ambreaj pentru a inlatura scatzaitul ! blush.gif
Am avut aceasta problema si eu. Am crezut ca e de la cablu (simplu de schimbat - toata treaba e sa gasesti repede orificiul  blush.gif din caroserie spre pedala) dar dupa swchimbare scartia la fel. mad.gif  Am observat ca vine de la pedala de la rola pe care vine pliat cablul. Am scapat de scirtziiala abia dupa ce am pus vaselina din belsug pe acea rola din capatul pedalei ! Trebuie sa ai degete de pianist sa-ti strecori mana pe acolo dar nu e chiar imposibil ! dry.gif
*



biggrin.gif ...asa e,m-am convins si eu...de fapt am fost la service si am cam vazut cauza,dar nenea ala a uns doar cablul,nu si pedala respectiva.
Se umbla usor acolo daca scoteai furtunul de la filtru aer biggrin.gif

Banuiesc ca rola la care te referi e cea prinsa de blocul cutiei de viteza..biggrin.gif
marius80_eugen
Oare voi va dati seama ca noi avem o intreaga orga de scartaituri ? Deci mai intai bagati o ureche si vedeti ce face galagie ... apoi se putea da cu un spray WD40 pe acolo si imediat disparea acel scartait .
Apoi cum sa scartaie cablul daca el merge usor si bine ?
Eu nu as fi dat chiar cu vaselina , pentru ca la caldura iti face covorasul de comanda si daca mai esti incaltat si cu ceva mai scump nu-ti vine sa-i murdaresti de vaselina .
Oare cand ajunge si destul praf si mizerie pe acolo ce vei mai face , mai ales ca vaselina ancrasata cu mizerie ... nu da bine deloc .
sabinmq
Salut,
Brambus poti sa dai mai multe lamuriri privind kit-ul LUK luat de tine. Ma intereseaza care sunt caracteristicile sau codul pentru a face comanda si a primi exact ce trebuie. Azi am vazut in Mioveni asa ceva si nu am stiut daca era bun sau nu....
De fapt ar fi bine sa stim codurile/caracteristicle pentru toate piesele care nu sunt de origine dar sunt functionale la Solenza.... Pot cei care au facut astfel de inlocuiri sa posteze datele de identificare ale pieselor?....Ar fi fffff bine si util...Multumesc anticipat
ramsen
salut
eu am gasit la mine la ansamblul ambreiaj urmatoarele:
1.disc ambreiaj 60 01 546 074
2.mecanism ambreiaj(placa presiune) 60 01 546 222
3.rulment presiune 60 01 545 435
astea le am eu acum nu stiu daca kitul ambreiaj de LUK are aceleasi coduri.succes
cristio_79
Codurile pentru componentelele kit-ului de ambreiaj LUK,precum si pentru kit-ul complet,sunt urmatoarele:
-disc ambreiaj-cod LUK 318 0207 10;cod EAN 4005108303134;cod OE Renault 7700 103 571;
-placa de presiune-cod LUK 118 0166 10;cod EAN 4005108303103;
-rulment presiune-cod LUK 500 0758 10;cod EAN 4005108162120;cod OE Renault si Dacia 7700 102 781,7700 874 780.Sunt mult mai multe,dar acestea sunt comune pentru cele doua marci;
-set ambreiaj complet-cod LUK 618 3026 00;cod EAN 4005108215994;coduri OE Renault 7701 470 986,7701 474 557,7701 477 134.
Brambus
Cam asa ceva .Merci Cristio. La achitare sa va uitati la toate 3 componentele sa aiba embosat sau stantat ''LUK'' pe fiecare, nu aptipilde sau alte nenorociri iar pe cutie sa fie trecute datele producatorului German
al3rta
Brambus kit-ul de ambreiaj la ce service l-ai schimbat ? te intreb asta pt ca eu am fost azi la service la diham si mi sa spus ca manopera este de 500 RON iar la cel de langa cora mi-au spus 1200 manopera +kit .Asa ca daca pe tine te-a costat mai putin prin alte parti ar fii perfect daca ne dai un pont . Multumesc
Brambus
QUOTE(al3rta @ 1 Oct 2008, 08:36)
Brambus kit-ul de ambreiaj la ce service l-ai schimbat ? te intreb asta pt ca eu am fost azi la service la diham si mi sa spus ca manopera este de 500 RON iar la cel de langa cora mi-au spus 1200 manopera +kit .Asa ca daca pe tine te-a costat mai putin prin alte parti ar fii perfect daca ne dai un pont . Multumesc
*



La Dacoserv Militari 370 lei manopera.
danygaro
Helpppp !!!

Stie cineva din Constanta unde as putea gasi un kit de ambreaiaj, la care raportul pret-calitate sa fie optim >>> Sau e o utopie ???
Si un service sau un mecanic cunoscut priceput mi-ar fi de folos.
Mii de multumiri, anticipatee !!!

12 Dec 2008, 22:24:
Posatati si preturile daca le puteti preciza. Merci muuuult !!!
Brambus
www.autokarma.ro ..... iti faci cont la ei ,comanzi si in 2 zile ai kit-ul. 290 lei LUK nemtesc. Bafta
danygaro
Multumesc pentru sfaturi.
Am luat pana la urma Valeo (250 RON), ambalat kitul in cutie verde. Avea si de origine Renault, care am inteles ca este la fel, diferea doar ambalajul care costa 300 RON. Sper ca totul sa fie OK si sa scap de belea, iar noul kit sa ma duca macar cativa ani buni, deh globalizarea ne-a incoltit si ne loveste biggrin.gif
Am atasat poze cu noul kit. Sigla Valeo este stantata, pe placa, iar pe rulment scrie Made in France si are un cod poansonat. Voi vedea cum va fi.
Apropo, ce solutie este mai indicata in schimbarea kitului ?
Demonatrea planetarei stangi si restul pentru a a ajunge la cutie, sau desfacerea motorului si suspendarea lui pentru a inlocui ambreaiajul ???
Bafta maxima, si sa va tina ambreiajul cat mai mult !!! biggrin.gif
Royaz
Sallz to all. Ma intereseaza si pe mine de unde ai cumparat kitul si eventual cat te costa manopera si unde biggrin.gif daca se poate tongue.gif
danygaro
Pret kit 250 RON, cel din foto, de montat inca sunt in cautari.
Royaz
ma intereseaza de unde l-ai cumparat , din ce zona sau de la ce magazin biggrin.gif , ca trebuie sa cumpar si eu un kit si de aceea intreb
cristio_79
Pai el locuieste in Constanta si a cumparat kit-ul din zona Delfinariu, daca am retinut bine. Completeaza-ti si tu profilul.
Royaz
ok, ms
Royaz
Am cumparat si yo astazi un kit ambreiaj valeo identic cu cel de mai sus din poze, pret final 250 lei, iar manopera dupa mai multe cautari in jur de 400 - 500 ron blink.gif death.gif
co98
salut. am un kit complet, tot Valeo ca-n pozele de mai sus. stie cineva daca e normal ca arculetele de pe discul de ambreiaj sa joace in lacasul lor? sau trebuie sa stea fixe acolo?
bogdanmardare
Ideal ar fi sa stea fixe. Dar arculetele acelea joaca un pic in locasul lor de cand discul e nou, iar in timp jocul creste, provocand "zgomotul de diesel", care apare si la Logan. La setul de ambreiaj produs de luk, se pare ca problema a fost eliminata; dar seturile valeo/dacia au joc. "Asa face toate" sad.gif ...
al3rta
Royaz se poate sa imi spui si mie de unde ai luat kit-ul valea ? multumesc mult
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.