Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme roti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sgd_21
Dacia Li din 2000

Problema: masina se clatina cand merg incet si de curand se pare ca se zguduie si la viteze mai mari (foarte stresant).
Intrebari: de la ce poate fi, jenti, anvelope......?
Daca este de la jenti, se pot indrepta sau trebuie sa iau altele ? ce jenti recomandati (ieftine si bune, daca exista)
Se poate clatina masina daca nu sunt echilibrate bine rotile ? (am echilibrat rotile acum 4 luni)
Problema e ca nu vreau sa dau iar 500 mii sa le echilibrez si dupa aia sa faca la fel, sa vad ca de fapt era din cauza jantelor.
La cat timp trebuie echilibrate rotile ? (ce se intampla daca nu se echilibreaza bine)
george_slz
Trebuiesc indreptate, dupa aia echilibrezi. Pun pariu ca dupa ce te dai jos din ea ai tendinta sa mergi leganat...... radmasa.gif Dansati?.....Nu vezi ma ca merg!
andu911
Controleaza pneurile ca ai galme. Probabil pe spate, daca nu simti in volan.
sgd_21
am schimbat jantele strambe, am echilibrat toate rotile si se comporta tot la fel. Se leagana dar nu pe orizontala ci pe verticala. De la ce poate fi tinand cont ca acum cateva zile am luat o groapa mai mare ? se poate indoi ceva la rotile din spate ca sa mearga leganat.....pe verticala ?
sgd_21
Cat de bune sunt anvelopele GLOBAL................?
B30KDT
si a mea danseaza dar da din buric(adica miscarea e pe orizontala nu verticala cum are sqd_21) si nu se misca continuu adica pe parcursul unei rulari complete a rotilor face doar 1 data,parca a inceput dupa ce am schimbat roata fata dreapta,e posibil sa fie dezechilibrata si asta sa fie cauza?
care sunt urmarile provocate de mersu cu masina asa?se poate rupe ceva?
mike2madalin
tremura cand pui frana sau tot timpul ? daca numai cand franezi, atunci sigur ai discurile ovalizate
driverx
Daca se si leagana, pe langa vibratiile de la viteze mari, inseamna ca rotile nu mai sunt cercuri. Si eu ma confrunt cu problema asta, dar totodata ma confrunt si cu problema banilor.
B30KDT
se leagana in mers nu in special pe franare,cand trec de 80 nu se mai simte foarte rau,dar se simte,insa pe la 50 e criminala se misca cam 1 cm drapta 1 stanga numai asa face volanu si destul de rpd
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.