Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
madcos
in seara asta la intoarcere din mangalia,aveam 130,ulei,apa normale,cand deodata mers neregulat si se aprind martorii de ulei si apa.stiam ca am uleiul pe minim.am coborat si am fost inabusit de fum de pe evacuare.am deschis capota si vasul era umflat ca un balon.mi-a adus cineva ulei,am pus,am scos bujiile si am vazut ca 2 erau ude de apa=>garnitura arsa.dupa asta am mers cu ea asa cu un fum(abur) de la antigel pana in ct(20 km).ce ziceti am stricat si altceva in afara de garnitura(chiulasa,set....).motorul nu l-am lasat sa se raceasca pe lagare,ci l-am mai rotit cu toate bujiile scoase.astept pareri(de bine). sad.gif nu mai vreau belel
e.acum 1 an am topit un piston,acum 3 luni am spart motorul,si acum?am uitat sa va zic ca port 45;are vreo influenta? post-336-1110552475.gif
andu911
stai linistit ca si eu am topit un piston la dacie acum 2 saptmanai, pe autostrada catre ct...

aveai cumva carton in fata radiatorului ? biggrin.gif

Asa am zis si eu ca e doar garnit de chiulasa...dar era si pistonu...si mie imi dadea fum la greu pe toba...oricum masina a mers pana acasa cu pistonu topit...si daca nu scotea fumu ala...cred ca mai mergeam cu ea asa, fara sa stiu.

Oricum trebuie sa dai jos chiulasa...o sa vezi acolo ce bucurii gasesti...probabil si la tine e un piston bulit, din moment ce iti murdareste bujiile...Ca de acolo ajunge fumu in carte, din carter in admisie...si uite asa le innegreste. E o teorie...
Daca ai piston bulit...ia alt set...sfatul meu...Am schimbat eu pistonu...si mai bine nu-l schimbam...zici ca e tractoras.

Dar daca aveai temp la apa normala...atunci e probabil sa fie doar garnit...Fumul de garnit. arsa, sau ciupita...e alb...In general astea se strica cand sunt supra incalzite sau nu e chiulasa stransa la cuplu.
madcos
fumul era alb si mirosea a antigel,iar bujiile erau curate,dar ude de apa. o sa vad ce am la ea cand o sa cobor.
madcos
era garnitura,dar daca eu am mers 20 de km cu ea asa,s-a cam uzat motorul(ulei cu apa).din 3 litri de ulei cat avea, am scos 5 de amestecat cu apa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.