Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nereguli pompa frana si electrovalva carb
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bertro
profitand de vremea buna am reusit si eu in weekendul asta sa-mi repar pompa de apa, ocazie cu care am facut si o mica revizie "ochiometrica" la compartimentul motor (masina statea pe dreapta de vreo 3 sapt). am constatat ceva nereguli pe care poate ma ajutati sa le lamuresc:

- am observat ca papucul de la electrovalva din carb (dublucorp) era sarit. nu stiu de cat timp era asa. l-am pus la loc dar nu am observat schimbari notabile in mersul motorului. ma intreb daca mai functioneaza minunea respectiva. imi poate spune cineva cum anume pot verifica daca mai merge sau nu? ce anume ar trebui sa urmaresc in mersul motorului?
- era sarit si papucul de la sonda aia de pe poma de frana (dublu circuit). asta banui ca era asa de cand am primit masina asta vara, si ma intreb daca a fost uitat asa sau daca a fost lasat neconectat intentionat. ar putea exista vreun motiv pentru care sa fi fost lasat intentionat asa? pot aparea efecte negative daca-l conectez la loc ? (mentionez ca franele trebuie aerisite, acum tine binishor la prima pedala, dar mai bine la a 2-a).
- am observat ca a disparut o parte din lichidul de frana din vas. una din cele 2 garnituri de la intrarile vasului in pompa este umeda (banui ca a curs pe acolo). treaba asta e noua, banui ca de la gerurile din ianuarie. pot schimba doar garniturile sau trebuie un vas nou (o fi crapat piciorusele astuia)? e dificila operatiunea? daca schimb vasul sau completez cu lichid trebuie aerisite franele? (adica or sa tina si mai prost decat acum pana le aerisesc?). O aerisire o sa fac oricum, dar nu am timp momentan si ma intreb daca pot completa acum cu lichid fara sa le inrautatesc functionarea.

mersi.
tyyy84
prietene!!!nu ai ce sa verifici la carburator ce ai zis pt ca este deja stricata!!!fara firul ala conectat acolo nu ar fi trebuit sa-ti tina relantiul de loc!!!deci e clar ca s-a blocat...si ca ai avut noroc de nu s-a blocat invers sa nu-ti mai tina relantiul!!!schimba tot carburatoru !!!crede-ma se merita si nu te costa cine stie...iar firul de la pompa de frana ...stai linistit !!!la toate e la fel...chiar daca il pui ,chiar daca nu oricum ala nu merge!!!daca ai probleme sa-mi zici am pe cineva meserie in nova!!!bafta!!!
Sociopatul Tandru
de ce sa schimbe tot carbul pentru o electrovalva? costa un carburator dublu corp de-ti vine rau.lasa omul in pace!
isi ia o electrovalva si gata..
prietene il desfaci frumos il cureti, il suflii, vezi sa nu motezi jicloarele ampixu si sa fii sanatos.
bertro
mersi de sfaturi. carbul nu aveam oricum de gand sa-l schimb ca e destul de nou (~1an). doar daca o sa trec la monocorp...
prin amabilitatea lui diaconuliviu care mi-a scris pe mail, m-am lamurit care e rolul electrovalvei si cum s-o verific. m-am lamurit si cu sonda ICP de pe pompa de frana (in urma testelor am ajuns la concluzia ca a fost scos intentionat papucul ca sa nu se observe "avaria" rezultata in urma vreunei aerisiri cu pedala). momentan am lasat asta deconctat pana apuc sa-l resetez (am fire pt martor si pe capacul borcanasului).

mi-a explicat liviu si cum sa scot si verific borcanasul si garniturile pe la care se scurge lichidul de frana. buba e sa gasesc nenorocitele de garnituri, ca am cautat prin cateva magazine de piese si n-aveau decat borcanasul cu totul (13 lei o porcarie de borcan!).

daca liviu e de acord, o sa pastez aici ce mi-a trimis pe mail, poate e de ajutor altora cu probleme similare.
bertro
mai vin cu o intrebare:
am incercat sa scot borcanul prin tragere. am scos ce lichid mai era prin el cu o seringa si m-am apucat de tras. faza e ca nu iese nici in ruptul capului si mi-e sa nu stric ceva daca ma apuc sa trag ca taranu'. exista vreo metoda ceva? sa folosesc o pana de lemn pe care sa incerc s-o bat sub el ca sa-l extrag? n-as vrea sa-l crap sau sa-i rup nenorocitele alea de picioruse.
mersi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.