Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: AJUTOR !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ATM
Pai, pentru inceput, ai putea sa ne spui si noua care este problema (daca ea exista) mad.gif
eudin_umarian
cui sa-i faci? ce sa faci? e de rau?! wacko.gif
pastrama
Las-o ba ca merge asa!!!
ATM
Pana face "poc" smile.gif
Dup-aia, mai vedem...Ne descurcam noi cumva, nu?
aliance
radmasa.gif Initial nu am reusit sa postez mesajul..m-am enervat si am iesit.Multumesc celor care mi-au raspuns. Am o ciudatenie de masina si ptr ca dpdv tehnic se aseamana oarecum cu dacia m-am gindit sa va cer ajutorul smile.gif Iata despre ce este vorba; masina este un moskwici 2141 modelul 91, si imi termina platinile desi am schimbat pe rind totul si asta de citeva ori.platine,condensatoare,bobine,releu de tensiune..etc.Ea avea la bobina originala o rezistenta externa ptr a toca din curentul din primarul bobinei care la turatii mici crestea probabil excesiv si dadea in platina,rezistenta care nu o mai am.Am masurat bobina si avea intradevar in primar 1,8 ahmi deci rez mica dar i-am inlocuit bobina cu una de dacia care avea 3,8si tot degeaba..Fenomenul persista adica imi producea intre contacti un fel de praf albicios care f.rapid imi ancrasa contactii platinati.Tensiunea la incarcare este buna,am folosit platini de mai multe tipuri[cooperative.dela rusi ,de la maga. lada..etc..acelasi simptom..] Acum cineva de aici de pe forum mi-a facut o instalatie de aprindere la care nu mai am platina si deocamdata masina merge ok dar tot nu ma pot impaca cu ideea ca nu stiu ce drac are daca folosesc delcoul original.Voi ce ziceti ?
mihait
QUOTE(aliance @ 27 Feb 2006, 18:47)
Ea avea la bobina originala  o rezistenta externa ptr a toca din curentul din primarul bobinei care la turatii mici crestea probabil excesiv si dadea in platina,rezistenta care nu o mai am.


Eu am la bobina de inductie o astfel de rezistenta externa. Bobina este de Dacie si scrie pe ea Sacele ( daca nu ma insel ) . Este acoperita cu o carcasa de plastic neagra si este mai mica in inaltime decat o bobina normala de dacie.
aliance
Am rezolvat intre timp problema..pe care o avea adica am masurat diodele din alternator si ..surpriza aveam 2 dintre ele [pereche] care aveau o valoare 1/2 din valoarea normala.! Deci atentie ptr cei ce folosesc inca platini !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.