Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: caloriferul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
decrvl
Cine poate sa-mi spuna cum trebuie aranjat caloriferul in locasul lui?Intreb pentru ca acele bride de fixare sub forma de semicercuri care-l fixeaza au intrat sub el si l-au inaltat cam 5mm de la baza si ma gindesc ca poate intra pe acolo aer fals.Si am mai observat ca acele bride nici nu stau tensionate ca sa apase pe calorifer.Oare ele nu trebuiau sa aibe contact pe cele doua muchii ale caloriferului(la mine au contact numai pe muchia de jos).Daca ma puteti ajuta cu un raspuns va multumesc anticipat!
decrvl
QUOTE(decrvl @ 12 Feb 2006, 09:46)
Cine poate sa-mi spuna cum trebuie aranjat caloriferul in locasul lui?Intreb pentru ca acele bride de fixare sub forma de semicercuri care-l fixeaza au intrat sub el si l-au inaltat cam 5mm de la baza si ma gindesc ca poate intra pe acolo aer fals.Si am mai observat ca acele bride nici nu stau tensionate ca sa apase pe calorifer.Oare ele nu trebuiau sa aibe contact pe cele doua muchii ale caloriferului(la mine au contact numai pe muchia de jos).Daca ma puteti ajuta cu un raspuns va multumesc anticipat!
*


didosdoru
Eu l-am pozitionat cum am putut mai bine dupa care am pus in spatiu ce ramane jos sau sus niste franghie de asbest(asta am avut la indemana) dar merg si alte materiale resistente la caldura.Trebuie sa te asiguri ca nu o sa-ti treaca aer pe langa calorifer.Asa o sa ai caldura (cat de cat).
decrvl
Deci nu conteaza unde ramine spatiul gol?
decrvl
Chiar din toti forumistii care au dacii nu stie nici unul sa-mi dea un sfat sau o parere?
paul_damian
QUOTE(decrvl @ 13 Feb 2006, 11:40)
Chiar din toti forumistii care au dacii nu stie nici unul sa-mi dea un sfat sau o parere?
*


Poate daca esti ceva mai specific, incepand cu modelul / anul / tipul...
driverx
QUOTE(didosdoru @ 12 Feb 2006, 16:02)
Eu l-am pozitionat cum am putut mai bine dupa care am pus in spatiu ce ramane jos sau sus niste franghie de asbest(asta am avut la indemana) dar merg si alte materiale resistente la caldura.Trebuie sa te asiguri ca nu o sa-ti treaca aer pe langa calorifer.Asa o sa ai caldura (cat de cat).
*




Happy cancer radmasa.gif Tu ai gandit inainte sa pui asbest-ul ala acolo? Sau e dinala fara probleme?
vsvali
...si eu m-am chinuit cu bridele. Am reusit sa le fixez...cat de cat...
Apoi am schimbat termostatul...
Dar ca sa am caldura cu adevarat mi-am montat o aerotermă de Lada... biggrin.gif
Daca ai bani poți să cumperi o aeroterma universală, doar sa o montezi, e in jur de 2900000.
Sau mai poti incerca si altceva: cumperi un calorifer de supernova(cam1200000) si un ventilator de server (in jur de 250000), furtun, coliere etc. si improvizezi o aeroterma de nota 10.
decrvl
Dacia este 1310 din 1991 si nu am spus ca n-am caldura.Ba din contra am dat jos aeroterma de ford care era montata sub bord pe polita.Problema era de pozitionare corecta a caloriferului si nu de caldura.Daca bridele nu stau prea bine ma tem sa nu zboare de-acolo.De aceea insist pe pozitia corecta a caloriferului.Daca stie cumva cineva.....
decrvl
QUOTE(decrvl @ 14 Feb 2006, 10:21)
Dacia este 1310  din 1991 si nu am spus ca n-am caldura.Ba din contra am dat jos aeroterma de ford care era montata sub bord pe polita.Problema era de pozitionare corecta a caloriferului si nu de caldura.Daca bridele nu stau prea bine ma tem sa nu zboare de-acolo.De aceea insist pe pozitia corecta a caloriferului.Daca stie cumva cineva.....
*


decrvl
QUOTE(decrvl @ 13 Feb 2006, 09:40)
Chiar din toti forumistii care au dacii nu stie nici unul sa-mi dea un sfat sau o parere?
*


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.