Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trotineta cu motor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
BogdanF
Nu este caterinca. Am vazut acum ceva timp pe strada un nene pe o trotineta ca cele care se gasesc in magazine (ma refer la cele cu roti de silicon pentru copii ) doar ca era cu motor. Era un motor mic cam cat jumatate de caramida si suna ca unul de barca. Exista asa ceva de vanzare? sau era ala vreun inventator care n-a avut ce face si si-a pus motoras la trotineta.
Presupun ca o sa va amuz dar chiar e pe bune curiozitatea mea. smile.gif
eudin_umarian
pe mine nu ma amuzi... din cate stiu eu exista. rolleyes.gif
andu911
Da ma...exista, vreau si eu una...poate aflii unde se gaseste asa ceva
alex_axn
pe mine m-a uimit altceva recent: am vazut niste masinute (de fapt pot sa le zic masini smile.gif ca erau destul de mari, sa zic 60-70 de cm lungime) care insa erau antrenate de un motor pe benzina, (se poate sa fi fost la fel ca la acea trotineta) care scotea ceva fum si zgomot dar si prindeau viteza.. erau f interesante smile.gif
anamana
QUOTE(alex_axn @ 12 Feb 2006, 23:18)
am vazut niste masinute (de fapt pot sa le zic masini smile.gif ca erau destul de mari, sa zic 60-70 de cm lungime) care insa erau antrenate de un motor pe benzina, (se poate sa fi fost la fel ca la acea trotineta) care scotea ceva fum si zgomot dar si prindeau viteza..

Cam asa ceva ? laugh.gif
________________
user posted image
steph
alex axn> ce ai vazut tu sunt masinute cu telecomanda mai profesionale. Au motor cua rdere interna ce functioneaza cu metanol. aseara am avut ocazia sa vad asa ceva. Consuma jumatate de litru pe ora, costa in jur de 100$ si un bidon de 5 litrii de metanol costa 2.5 mil.

distractie pt. copii mari de 250 mii ora.
vis-a-vis
E vorba de miniscutere. Au motoare undeva intre 25-50 cmc.
user posted image

Exista si skateboard-uri cu motor
user posted image
Asi
exista si versiunea fara sa la miniscooterul ala.. exact trotineta cu motor.. prin metro am vazut ca e un model.. de pret nu mai stiu exact.. parca la vreo 20mil sau 30.
dintre jucariile astea.. eu mi-as alege un ATV sau quad-bike pentru everyday-ese prin traficul bucurestean.. dar probabil o sa ma rezum la o motocicleta.. tip enduro.. dirt-bike motocros.. etc.. intr-un viitor oarecum apropiat.. cand imi crapa somnolentza.
alex_axn
QUOTE(steph @ 13 Feb 2006, 00:27)
alex axn> ce ai vazut tu sunt masinute cu telecomanda mai profesionale. Au motor cua rdere interna ce functioneaza cu metanol. aseara am avut ocazia sa vad asa ceva. Consuma jumatate de litru pe ora, costa in jur de 100$ si un bidon de 5 litrii de metanol costa 2.5 mil.

distractie pt. copii mari de 250 mii ora.
*


pretul masinii mi se pare rezonabil (eu ma gandeam pe undeva pe la 300 de dolari/euro).. insa daca spui ca utilizarea e asa scumpa, degeaba are un pret relativ scazut.. era una chiar smechera.. avea si faruri si stopuri (inclusiv pe frana), si se invarteau cu ele pe acolo.. marfa. dimensiunea ar fi cam cat a skateboard-ului ala, cu rotile ceva mai mari.
hash
Nu va luati orice. Eu m-am dat o zi cu una, si PARAIE INGROZITOR. Parca mergi cu o drujba pe strada, zau asa. In rest , prinde viteza, are frane, dar pe mine ma seaca paraitul ala.
vis-a-vis
Pai adapteaza-i si tu o minitoba.
argon
QUOTE(vis-a-vis @ 13 Feb 2006, 13:31)
Pai adapteaza-i si tu o minitoba.
*




Intreaba la Borla...si neaparat de inox...cu un ornament pe masura.. tongue.gif
apunake
QUOTE(argon @ 13 Feb 2006, 13:39)
Intreaba la Borla...si neaparat de inox...cu un ornament pe masura.. tongue.gif
*


Off: Si catalizator Euro 4.

On: chiar nu ar fi posibil de facut ceva de comanda pe undeva? Dar cred ca ar reduce puterea destul de mult.
Ma intereseaza si pe mine, desi unii de pe topicul asta considera ca e distractie de copii mari.

kukuruz
QUOTE(steph @ 13 Feb 2006, 01:27)
ce ai vazut tu sunt masinute cu telecomanda mai profesionale. Au motor cua rdere interna ce functioneaza cu metanol. aseara am avut ocazia sa vad asa ceva. Consuma jumatate de litru pe ora, costa in jur de 100$ si un bidon de 5 litrii de metanol costa 2.5 mil. distractie pt. copii mari de 250 mii ora.

"Jucarie" astazi, dar maine (adica cam peste 6-7 ani!) combustibilul viitorului!
(hei, am intrat deja in era post-petrol)

Luna trecuta, la Detroit Motor Show, Volkswagen, Shell si Iogen (companie canadiana de biotehnologie specializata in productia de etanol celulozic) au semnat un acord in vederea studierii posibilitatii de a produce etanol celulozic in Germania.

Despre etanol celulozic a vorbit si George Bush in recentul discurs asupra starii natiunii:
QUOTE
The United States must move beyond a petroleum-based economy and develop new ways to power automobiles. The President wants to accelerate the development of domestic, renewable alternatives to gasoline and diesel fuels. The Administration will accelerate research in cutting-edge methods of producing "cellulosic ethanol" with the goal of making the use of such ethanol practical and competitive within 6 years.

Foarte interesant este si acest material al agentiei AP: LINK

Asa ca cei care isi fac acum socoteli cu valoarea de revanzare a masinii lor (nou-nouta) pe benzina/motorina peste v'o 5-6 ani de azi incolo pot sta linistiti: va valora exact ZERO!
ydaniel
se numesc gopede.tare faine un preten are.dar daca dai de o groapa aduni dintii
bendix
Goped-uri (trotinete cu motor) se fabrica si undeva prin Romania, la Iasi daca nu ma-nsel. Ceea ce nu mi-a placut este greutatea, peste 15 kg.

Americanii, fiind oameni mai practici au facut trotinete din astea folosind materiale din industria aeronautica, aducand greutatea totala undeva pe la 6 - 9 kg, mai mult, sistemul se poate plia si lua in spate. Cam asa ceva mi-ar trebui si mie. Daca aflati ceva pana pe la 300 de euro dati-mi o veste, va rog !

Sunt de acord cu kukuruz, probabil scumpirea petrolului va face ca astfel de "jucarii" sa fie ceva comun in viitor.
Marty
Chiar, si eu imi doresc de mult o tricicleta cu motor !
apunake
www.goped.ro

au diverse chestii la care ma bate si pe mine gandul
(daca se considera reclama rog moderatorii sa stearga cu scuze anticipate)
DFA
QUOTE(kukuruz @ 13 Feb 2006, 17:40)
Asa ca cei care isi fac acum socoteli cu valoarea de revanzare a masinii lor (nou-nouta) pe benzina/motorina peste v'o 5-6 ani de azi incolo pot sta linistiti: va valora exact ZERO!
*


Dragul meu, dacă nu știai, etanolul va fi utilizat pe motoare pe benzină, Otto. Pentru motoare Diesel se va utiliza biodiesel-ul, care la bază e tot vegetal, ca și etanolul.
Cine își închipuie că în X ani va trebui să aruncăm la gunoi milioane și milioane de mașini pentru că tocmai a apărut un combustibil nou este cel puțin naiv...
Ca să nu mai zic că etanolul se folosește cu succes deja, mai ales prin America de Sud.
hash
Trasnitii aia de la Mythbusters au alimentat chiar un mercedes vechi cu hidrogen, sufland combustibilul in carburator !
ydaniel
ce nasol ca nu m-am uitat;)
XMihai
Se gasesc in iasi la ariascooter wink.gif
Mai sunt si trotinete cu motor electric, 25km/h se incarca in 2-3 ore si se descarca intr-o ora biggrin.gif

Aruncati un ochi si pe aici
radian
In Eforie Sud, aveau de inchiriat trotinete de alea minune. Nu stiu cat era tariful dar in schimb tin minte ca faceau un zgomot ingrozitor.
Watchful snake
QUOTE(Marty @ 13 Sep 2006, 12:56)
Chiar, si eu imi doresc de mult o tricicleta cu motor !
*



Marty, aici ești și pe gustul meu! Am văzut din astea în Germania, frumoase tare!!! biggrin.gif
bendix
Nimic nou ? Ceea ce ma mira este ca nu am vazut nici macar trotinete cu motor electric prin Timisoara
Marty
QUOTE(XMihai @ 5 Oct 2006, 23:32)
Mai sunt si trotinete cu motor electric, 25km/h se incarca in 2-3 ore si se descarca intr-o ora biggrin.gif
*


Da, si le cheama Nokia, nu?
b34uen
am eu o trotineta si o drujba se ofera cineva sa le combine?
Ov
da, dar nu stiu daca o sa-ti placa ce iese 04.gif
einstein1984
QUOTE(Marty @ 28 Jan 2009, 18:13)
Da, si le cheama Nokia, nu?
*


Spuse el dupa 3 ani.
SSilent
ba da stiu ca va plictisiti radmasa.gif
cam cat mai costa o Yamaha Fazer de 600cm3? sa zicem de prin 2005 mai bunicica asa?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.