Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PLACUTE DE FRANA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vlad_4tuning
am o problema cu placutele de frana la dacie adica haraie de numa....se aude destul de bine......le-am schimbat si tot asa ..ce poate sa fie?????
Bejenaru Ionut
QUOTE(vlad_4tuning @ 13 Feb 2006, 16:25)
am o problema cu placutele de frana la dacie adica haraie de numa....se aude destul de bine......le-am schimbat si tot asa ..ce poate sa fie?????
*





S-ar putea sa nu fie placutele de frana.S-ar putea sa huruie rulmantii de la roata.Ar fibine sa mergi la un service sa vezi exact ce probleme ai.
vlad_4tuning
am uitat sa specific.....haraie doar cand apas pedala de frana asa putin....daca o apas dintr-o data nu se aude nimic...oricum mersi o sa ma uit si la rulmenti
raresito
QUOTE(vlad_4tuning @ 13 Feb 2006, 21:08)
am uitat sa specific.....haraie doar cand apas pedala de frana asa putin....daca o apas dintr-o data nu se aude nimic...oricum mersi o sa ma uit si la rulmenti
*



Daca suna doar cand apesi frana sunt 2 chestii: ori placutele uzate peste limita, ori discurile de frana uzate peste limita...
Din cate stiu, un disc nou are grosime de 10mm. Daca al tau a scazut sub 8mm, schimba-l.. Ar fi bine sa le schimbi amandoua, fiindca altfel vezi avea diferenta mare intre roti la franare, si o sa traga intr-o parte destul de tare...
Aceeasi problema am avut-o si eu.. La mine au fost placutele uzate... faza e ca am schimbat 3 seturi de placute si imi suna la fel.. doar cand piscam frana suna... la frana puternica nu suna deloc... Cica nu stiu ce material nu mai au voie astia sa bage in componenta placutelor si de aia suna...
Eu pana la urma mi-am pus placute de frana de solenza si nu am am probleme...
raresito
PS: cand suna rulmentii, auzi un vuiet constant in masina... nu are legatura cu franatul...

SI inca ceva, tot apropo de frane.
Care stie sa imi zica ce sa fac sa nu imi mai bata placutele (nu stiu cum sa exprim ce se intampla de fapt)
La drum mai prost, cu santuri, dale de beton, gropi etc cand dau cu roata fata stanga in ele, imi bat placutele... se aude un tacanit airea de la ele... daca tin doar un pic frana apasata, nu mai suna...
Tonyus
Vezi ca sunt ceva arcuri care tin placutele (din tabla care tin placutele si ceva sarma oteloasa care tine etrierul in locas).Se poate sa fie si din "pana" prea subtire.
raresito
QUOTE(Tonyus @ 14 Feb 2006, 08:52)
Vezi ca sunt ceva arcuri care tin placutele (din tabla care tin placutele si ceva sarma oteloasa care tine etrierul in locas).Se poate sa fie si din "pana" prea subtire.
*



O sa ma uit.. mersi
nvp_playboy
Pai dupa cum spui tu "huruie cand apas frana" rezulta ca le pui cam invers.....adica cu partea metalica spre disc ! vrei sa franezi etrierul?
argon
QUOTE(nvp_playboy @ 15 Mar 2006, 23:57)
Pai dupa cum spui tu "huruie cand apas frana" rezulta ca le pui cam invers.....adica cu partea metalica spre disc !  vrei sa franezi etrierul?
*




Totusi nu-l lua de prost pe om ca nu e frumos...
Dreamer
Dupa ce schibi placute fe frana cu unele noi exista posibilitatea sa mai haraie putin pana se tocesc un pic placutele noi.
Daca era din rulmenti, acel harait pe care-l auzi era continuu. Haraitul rulmentilor este diferit de suntul scos de placute ... wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.