Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iluminare interioara
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mike2madalin
Buna`, as avea o intrebare, cum as putea sa`mi fac sa`mi mearga becurile din interior, prima data le`am schimbat am vazut ca tot nu s-a aprins, acelea sunt legate pe aceiasi siguranta cu lamba de la numar nu ? si cu becul din portbagaj. am verificat si siguranta merge, ca doar becul de la la numar e ok. cum as putea sa desfac cablurile sa vad daca nu cumva is intrerupte? Va Multumesc
Buyaka
QUOTE(mike2madalin @ 15 Feb 2006, 12:02)
Buna`, as avea o intrebare,  cum as putea sa`mi fac sa`mi mearga becurile din interior, prima data le`am schimbat am vazut ca tot nu s-a aprins, acelea sunt legate pe aceiasi siguranta cu lamba de la numar nu ? si cu becul din portbagaj. am verificat si siguranta merge, ca doar becul de la la numar e ok. cum as putea sa desfac cablurile sa vad daca nu cumva is intrerupte? Va Multumesc
*



Verifica intrerupatoarele de pe stlpi... cel din stnga in principiu...la el vine firul de curent...
mike2madalin
L-am verificat acolo e ok firul nu e intrerupt..
mike2madalin
sau auzi nu stii de unde mi`as putea neon de ala.. sa il leg in spate la masina ? sa`l prind in plafon suportul pt neon, si sa elimin lampa interioara.
Dreamer
De obicei intrerupatoarele de la usi nu fac contact ... verifica daca ai curent in fire ... la nivelul intrerupatoarelor. Daca nu ai curent este un pic mai complicat pt ca alimentarea lapilor din masina se face de undeva de sub bord ... de pe un "panou" ... eventual incearca sa le aduci curent din alta parte ...
mike2madalin
ok, am sa incerc da mai am o singura nedumerire, cum vad daca au curet contactele de la usi`? pun un bec acolo !? si fac masa cu usa`?
Dreamer
Da .... sau cu un voltmetru .... dar sa te asiguri ca ai masa ... eventual sa o iei de altundeva ...
mike2madalin
aham, mersi. si am o nedumerire. la bordul dacia, 1310, mai sunt 3 becuri/indicatoare sub kilometraj, 1 ii de culoare albastru`, 2 scrie KEY pe el si al treilea mi`am dat seama ca`i de la benzina, cu primele doua nu`s in clar.
electric
QUOTE(mike2madalin @ 15 Feb 2006, 12:02)
Buna`, as avea o intrebare,  cum as putea sa`mi fac sa`mi mearga becurile din interior, prima data le`am schimbat am vazut ca tot nu s-a aprins, acelea sunt legate pe aceiasi siguranta cu lamba de la numar nu ? si cu becul din portbagaj. am verificat si siguranta merge, ca doar becul de la la numar e ok. cum as putea sa desfac cablurile sa vad daca nu cumva is intrerupte? Va Multumesc
*


lampile plafoniera sint independente de luminile de pozitie. au curent permanent. daca te uiti deasupra tabloului de sigurante o sa vezi un fir care iese din stilp si este mufat intr-o rigleta si apoi este continuat si pe celalat stilp . verifica acolo daca ai curent sau demonteaza una din plafoniere si verifica pe firul rosu daca ai curent. e posibil sa ai si lempile defecte.
Buyaka
QUOTE(mike2madalin @ 15 Feb 2006, 13:43)
sau auzi nu stii de unde mi`as putea neon de ala.. sa il leg in spate la masina ? sa`l prind in plafon suportul pt neon, si sa elimin lampa interioara.
*




Am vazut unele frumusele in Cora la vrei 30 RON... dar in principiu gasesti la aproape toate supermarketurile astea mai mari sau bineinteles in Vitan...
Numai bine.
Dreamer
QUOTE(mike2madalin @ 15 Feb 2006, 15:47)
aham, mersi.  si am o nedumerire. la bordul dacia, 1310, mai sunt 3 becuri/indicatoare sub kilometraj, 1 ii de culoare albastru`, 2 scrie KEY pe el si al treilea mi`am dat seama ca`i de la  benzina, cu primele doua nu`s in clar.
*



Nu stiu ce fel de bord ai tu ... la mine sunt urmatoarele 1- soc ( portocaliu ), 2- incarcare ( rosu ), 3-dezaburire ... mentionez ca pe 2 si 3 nu le-am vazut niciodata in functiune smile.gif
diaconuliviu
QUOTE(Dreamer @ 16 Feb 2006, 09:55)
Nu stiu ce fel de bord ai tu ... la mine sunt urmatoarele 1- soc ( portocaliu ), 2- incarcare ( rosu ), 3-dezaburire ... mentionez ca pe 2 si 3 nu le-am vazut niciodata in functiune smile.gif
*


La bord CN?
Ala rosu nu e legat, trebuie alt alternator, cu punte suplimentara, se discutase pe aici de ea. Dezaburirea la mine merge, poate nu e legata la comutator sau ai bec ars? Sau n-ai fir in mufa?
Dreamer
Liviu, e vorba de bord scoica .... aha ...deci asta e faza cu becul rosu de incarcare ... iar ce-l de-al treilea ... cred ca nu este legat ...
Multam` de info
mike2madalin
tot nu m`ati lamurit.. scuze nu am bord CN ce de ala model mai vechi.. ala care a aparut imediat dupa daciile 1300, si is acolo 3 indicatoare.. ala KEY ce indica?
diaconuliviu
QUOTE(mike2madalin @ 16 Feb 2006, 14:00)
tot nu m`ati lamurit.. scuze nu am bord CN ce de ala model mai vechi.. ala care a aparut imediat dupa daciile 1300, si is acolo 3 indicatoare.. ala KEY ce indica?
*


Adica ai bord 1310 fara turometru. La ala Key e tot nelegat, din acelasi motiv cu CN: trebuie alternator cu punte dubla.. Nu mai stiu nici macar daca are bec in el "by default".
mike2madalin
aham. si totusi becul acela ce vroia sa indice ? si alalat albastru ?
diaconuliviu
QUOTE(mike2madalin @ 16 Feb 2006, 16:15)
aham. si totusi becul acela ce vroia sa indice ? si alalat albastru ?
*


Acel Key indica starea de neincarcare. El se aprinde cind pui contactul si se stinge odata cu aparitia tensiunii de incarcare. Daca alternatorul din oarece motiv nu mai incarca, acel bec se aprinde.
mike2madalin
aham mersi. OFFTOPIC.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.