Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme electrice Dacia 1307 4x4
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ghedaniel0
Am o Dacie 1307 din 1998 Bord CN4 Si am mai multe probleme la partea electrica printre care amintesc cele care ma streseaza pe mine:
- nu CUPLEAZA pe 4x4 cand apas pe buton , are si niste modificari in bord niste fire puse cam ciudat O sa pun niste poze in curand
- nu imi indica temperatura desi am schimbat senzorii aia doi de pe motor
- cand comutez butonul pt faruri il invart si il dau in jos nu imi apare lumina in bord cum ar trebui si cand schimb pe faze nu imi indica pe bord la martori (dar daca ies afara ele sunt aprine dar in bord nu indica). MARTORI SI LUMINA IN BORD se aprind numai daca apas pe primul buton ala de langa faruri de ceata
- la fel si cu farurile de ceata cand apas pe buton nu merg

M-ar ajuta foarte mult o schema electrica la Dacie dar din asta mai noua pt bord CN eu am pe CD un manual de reparatii dar nu prea ma ajuta cu nimic

Daca am gresit cu ceva va rog sa ma scuzati e primul meu post aici
didosdoru
In primul rand ar trebui prin a incepe cu verificarea sigurantelor,a buroanelor,a releilor de protectie(pt 4X4 si ceata sunt bagate in bord langa ceasuri),a becurilor de la ceasuri(trebuie sa demontezi o parte din bord sa le schimbi).Ceasul de apa se verifica relativ usor:pui contactul, scoti firul de la sonda si un prieten il atinge de chiuasa.Daca se duce acul de la ceas la maxim insemna ca e bun.
ghedaniel0
QUOTE(didosdoru @ 17 Feb 2006, 19:35)
In primul rand ar trebui prin a incepe cu verificarea sigurantelor,a buroanelor,a releilor de protectie(pt 4X4 si ceata sunt bagate in bord langa ceasuri),a becurilor de la ceasuri(trebuie sa demontezi o parte din bord sa le schimbi).Ceasul de apa se verifica relativ usor:pui contactul, scoti firul de la sonda si un prieten il atinge de chiuasa.Daca se duce acul de la ceas la maxim insemna ca e bun.
*



Am rezolvat o problema din bord cu becurile (din cauza sigurantelor) dar cu butonul de 4x4 tot nu merge
ghedaniel0
cine stie cum vin firele de la chestia aia 4x4 din cutia de viteze si sa le monteze in releu si buton
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.