Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placute frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
IRONICK
Sau fir martor uzura...
YRX
Da, ala este.
Bine ca ne-ai spus de unde ai informatia, ne-am linistit laugh.gif
Acum serios, intre placutele de frana la Logan nu este nici o diferenta in functie de ABS sau nu.
Diferite sunt la Prestige si MCV 16V (din ce am vazut eu).
c1p0
Poate e asa cum spui tu. Daca e asa nu inteleg de ce sunt 2 modele diferite. L-am intrebat si pe mecanic cand le-a schimbat si a zis mormait tot ceva de senzor, dar a zis ca nu stie sigur. Fatuca de la Vocea Clientului era clar in pom.

Ce au in plus alea de la Prestige si MCV 16v?
YRX
Sunt alt tip (design).
c1p0
Chiar m-ai facut curios si data viitoare cand ma duc pe la astia cu masina il rog pe ala sa imi arate.
Marso
da v'ati atacat nu gluma laugh.gif ... la mine a inceput sa ploua cu minusuri nesemnate la reputatie de la ce am spus mai sus radmasa.gif
vijelie
Ma bucur sa vad ca exista si oameni care nu se mai uita la 50-60 ron si cumpara mai scump de la service. E un lucru bun, inseamna ca individul chiar are bani sa intretina masina fara sa tremure cu gandul la urmatoarea revizie, cum fac majoritatea.
Pe de alta parte insa e trist ca Dacia Renault profita de acesti oameni si le baga niste texte pe cat de prost spuse (am mai sunat si eu la VC si parca vorbeam cu tanti Neta de la etajul 3), pe atat de lipsite de suport real.
Asta apropo de placutele de frana, in rest e si mai grav.
clau_prestige

Dețin un prestige și ma interesează topic-ul, am 35000 km și trebuie să schimb placuțele.
Am înțeles că placuțele din fabrică sunt mai dure. Ce îmi recomandați?
IRONICK
Mai, la preturile pe care le practica Renault, merita sa cauti si in alta parte. De ce sa le dau francezilor bani pentru adaosuile lor umflate cu pompa? Prefer sa consum benzina de aceeasi bani si sa iau din alta parte. Mai bine cumpar piese din targ, decat de la service. Am cunostinte care se ocupa cu distributia pieselor auto si pot sa cumpar orice piesa vreau. Nu vreau eu de la reno ... mai bine ii fac pe altii oameni.
c1p0
QUOTE(vijelie @ 26 Mar 2008, 21:19)
Ma bucur sa vad ca exista si oameni care nu se mai uita la 50-60 ron si cumpara mai scump de la service. E un lucru bun, inseamna ca individul chiar are bani sa intretina masina fara sa tremure cu gandul la urmatoarea revizie, cum fac majoritatea.
Pe de alta parte insa e trist ca Dacia Renault profita de acesti oameni si le baga niste texte pe cat de prost spuse (am mai sunat si eu la VC si parca vorbeam cu tanti Neta de la etajul 3), pe atat de lipsite de suport real.
Asta apropo de placutele de frana, in rest e si mai grav.
*



----OFFTOPIC----

Sincer, nu ma dau banii afara din casa. Ca daca era sa fie asa, nu imi luam Logan smile.gif. Motivul principal pentru care iau piesele de la dealer este faptul ca am garantie pe lucrare cu piesele lor (6 luni parca), si chiar daca n-as avea, in cazul in care s-ar intampla ceva rau sa pot sa ma duc inapoi fara sa trebuiasca sa ma cert (foarte tare) cu ei. Daca as lua piese din alta parte ar putea sa-mi spuna ca nu au fost bune sau ceva de genul asta. Al doilea motiv este faptul ca piesele sunt 'de origine'. Nu stiu cat de mult catareste asta. Poate sunt piese pentru Logan mai bune (zic si eu, nu stiu) decat cele de origine, insa daca producatorul s-a decis sa le foloseasca pe astea, zic eu, ca or sti ei ce or sti. Ca pe la Dacia (Renault) mai lucreaza si ingineri, specialsti etc.

Cand vine vorba de masina, cred ca decat sa te scumpesti la unele lucruri si pe urma sa dai de belele si sa platesti de 5 ori mai mult (cum a fost cazul unui user chiar in acest thread care si-a stricat discurile de frana), mai bine dai un ban in plus. Daca il dau cu folos sau nu, asta ramane de vazut.

Poate ca daca era vorba de un plastic, sau ceva mai putin important poate, dar nu cred, cumparam ceva din magazin, insa cand e vorba de frane (adica siguranta mea), prefer sa dau si 100RON in plus.

Cat despre VC, tipa chiar s-a informat inainte sa-mi raspunda, ca a zis ca nu stie raspunsul la intrebare, insa intreaba la tehnic sau ceva de genul.


----ONTOPIC----

Nu stiu daca placutele dinainte au fost cele cu martor sau nu. Nu mi s-a aprins beculetul la bord. Am observat ca este ceva in neregula cu ele pentru ca atunci cand puneam frana usor se auzea un 'pacanit', si il simteam chiar in pedala putin. Poate ca asta e primul semn ca placutele sunt pe duca.

Cat despre zgomot, cu cele vechi se auzea un scartait cand plecam dimineata cu masina. Cu astea noi nu se aude nimic.
tuneam
c1p0, produsele de origine au preturi umflate, nu d eDacia, ci de dealeri. E fff corect sa cumperi acelasi produs din alta parte, ca doar nu e facut de Dacia ci de un producator consacrat (Ferodo, Lucas, etc... in zacul placutelor). Decizia iti apartine.
YRX
Si oricum Dacia nu fabrica placute de frana, doar le ambaleaza. Daca nu ma insel, cele de origine sunt Ferodo.
Cat despre placutele de frana de la 16 V (Prestige si MCV) sunt sistem ATE si arata cam ca in poza.
Daca stie cineva codul lor original (Renault) sa-l posteze.
N-am gasit coduri pe la Bosch si altii, pe toate cataloagele figureaza numai placutele vechi. Banuiala mea este ca sunt similare cu cele de la Laguna II si Megane II (anumite modele).
[attachmentid=1627441185]
tuneam
Am prestige si am schimbat placutele de frana. NU exista nici o diferenta intre palcutele de Prestige si ce de logan bV. Sunt aceleasi discuri(ma refer la cele care au discuri ventilate).
NU au senzor de uzura, desi modelul pe care l-am cumparat eu, avea in dotare si acesta posbilitate. Eu am cumparat Ferodo Premiere FDB845, iar cele de origine erau Ferodo Premiere FDB1871(parca) - cititi mai sus in topic despre acestea si dialogul avut de mine cu cei de la Ferodo (federal Mogul).
YRX
Poate la Prestige ai dreptate (nu m-am prea uitat cu atentie), dar la MCV sigur sunt diferite, pe asta il am in dotare smile.gif
parpanel
Am schimbat azi placutele la Prisma Galati. Placutele le-am luat de la cineva de pe forum iar manopera a fost 18,5 RON care include si o verificare generala a masinii, facuta chiar pe bune.

Pentru suma asta nu merita sa stai pe sub masina...parerea mea biggrin.gif
sonykel
yrx , cat costa setul de placute la un mcv 1.6 16v?
YRX
Habar n-am, pentru ca nu le-am schimbat (are vreo 11.000 km). De fapt inca caut tipul lor (alora noi) ca sa pot gasi compatibilitati pe la producatori. Toate cataloagele online (Bosch, Ferodo etc) dau doar un tip de placute, cele vechi. Ar fi de mare ajutor un cod OE (pls Ironik rugaciune.gif ), le-am gasi mai repede.
tuneam
YRX, da-le jos de pe masina si uita-te ce scrie pe ele. Cat nu sunt inca fff murdare si se sterge scrisul de pe ele.
YRX
Le-am gasit pana la urma.
Avem asa:
PG T1345 Pagid
13.0460-7141.2 607141 ATE
0986424554 Bosch
Partea frumoasa este ca Renault nu le foloseste pe nici o masina. Mai merg pe Fiat Doblo, Palio etc.

[attachmentid=1627443619]
tribunul
Stie cineva un pret actualizat pt. placutele de frana FERODO FDB 845?
remus_bc_81
QUOTE(tribunul @ 18 Apr 2008, 14:12)
Stie cineva un pret actualizat pt. placutele de frana FERODO  FDB 845?
*


La Bacau, la IATSA, fosta dacia service, am schimbat placutele, erau ferodo dar nu stiu exact daca erau acelasi numar si am platit 100 lei cu tot cu manopera, ele erau in jur de 75 lei. Mult mai ieftin ca la dealer unde am inteles ca e cam 150-200 lei
danutz_r
iti pot spune pt FSL 845.... 50 sau 55 ron RON, in Vitan la magazinele din centrul targului
parpanel
Am gasit codurile la placutele Ferodo FDB 1781 si FSL 1781 dar nu le gasesc nicaieri in magazin.
tribunul
Am luat placute de frana Ferodo Premier (FDB845), 91 lei.
Au si celebrii (celebrele) senzori, de fapt sunt 2 fire, o sa incerc sa pun poze.
Sant in cutie rosie, si au si intructiuni in limba romana.
danutz_r
[attachmentid=1627446126][attachmentid=1627446127]
asa arata cutia placutelor mele... placutele sunt pe masina biggrin.gif ... astea ale mele am inteles ca-d d'alea mai moi wacko.gif
parpanel
Culmea... toata lumea care are Ferodo le-a luat de la Buc.
Nu trimite nimeni prin posta in provincie?
Ce pret au FSL-urile?
danutz_r
QUOTE
FSL 845.... 50 sau 55 ron RON, in Vitan la magazinele din centrul targului
DMP
@parpanel: Produse Ferodo sunt importate (si) de Autototal. Ei vand, cu exceptia magazinului din Bucuresti, doar catre distribuitori. Intra la ei pe site (autototal.ro) si vezi ca gasesti telefoanele de la depozitul lor din Galati. Vezi si ce magazine din Galati se aprovizioneaza de acolo. smile.gif
parpanel
Am sunat si mi-au dat un numar de la un magazin care nu are nicio treaba cu placutele de frana. Oricum, am comandat deja pe net si astept coletul zilele astea.
bogdan_90
eu sunt din pitesti si vreau sa-mi schimb palcutele acum durerea e ca nu prea ma pricep de care sa iau si de unde? sunt satul de magazinele astea de rahat poate imi dai u adresa parpanel, vreau sa fie orgininale nu facaturi. multmumesc anticipat
parpanel
Maine ar trebui sa ajunga placutele si atunci o sa vad ce fel sunt si astea blush.gif
In principiu eu am gasit numai la http://www.autototal.ro/news.php sau http://www.prorom.ro/index.php?p=p_21&iCategory=21&iPage=5.
RSV
Am gasit la Autosoft urmatoarea adresa in Bucuresti:Bd. Splaiul Unirii nr. 96

Sti cumva daca au si magazim la aceasta adresa sau e doar depozit?

Vreau sa cumpar placutele de la ei.
parpanel
Din ce am vorbit cu ei se pare ca lucreaza numai prin distribuitori.
Aici zice clar http://www.autototal.ro/forum/index.php/topic,4.0.html
RSV
Naspa

Firma care are site-ul www.prorom.ro e a unui arab si are sediul undeva prin Ferentari

Imi e cam fica sza ma duc pe acolo dapai sa mai cumpar smile.gif))

Stie cineva un magazin de piese auto care vinde FERODO 845 (indiferent de varianta) pentru Logan in afara de Vitan?

P.S: In Bucuresti
tuneam
Da, e unul chiar in acest topic. Mai sus cateva pagini. Eu mi-am pus FDB845, dar cam scartie uneori.
parpanel
QUOTE(RSV @ 27 Apr 2008, 11:36)
Naspa

Firma care are site-ul www.prorom.ro e a unui arab si are sediul undeva prin Ferentari

Imi e cam fica sza ma duc pe acolo dapai sa mai cumpar smile.gif))

Stie cineva un magazin de piese auto care vinde FERODO 845 (indiferent de varianta) pentru Logan  in afara de Vitan?

P.S: In Bucuresti
*



http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1220592
RSV
mersi
Cr3ativ3
Am citit cu o pagina mai in spate ceva despre un senzor de uzura! Am masina din decembrie 2004 model cu ABS! Chiar exista senzorul ala pe masina? Functioneaza?
parpanel
Nu exista senzor uzura pe logan.
JORJ
Am cautat astazi placute de frana si mi s-au dat fara ezitare unele in cutii galbene aparent de origine pe care scria si renault si Clio II.
L-am rugat pe vanzator sa desfaca o cutie sa vad ce scrie pe ele. Mie mi s-a parut ciudat sa vad ca scrie si Ferodo si TRW si un cod care nu se regaseste la Ferodo, pe care l-am mai vazut insa mentionat pe acest tread: U 3360.

Cred ca e vorba de cutia si placile postate anterior de bassfreak:
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=35970
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=35971

Se pare ca astfel de placute se gasesc foarte frecvent prin majoriatea magazinelor de cartier.

Mie mi s-au parut cam dubioase. Codul ala (U3360) nu pare sa fie de la Ferodo , iar o cutie galbena pe care sa scrie renault cred ca orice chinez o poate gasi sau o poate face. Ma rog, poate exagerez, dar este o posibilitate.
Voi ce parere aveti? Dintre cei care ati montat asa ceva, ce parere aveti despre ele?
parpanel
Piraciuni ordinare.
daciafan
ferodo recomanda:
pt logan berlina 1.4 mpi

set placute frana,frana disc
FDB1781
Partea de montare punte fata
Sistem frânare TRW

sau

FSL1781
Partea de montare punte fata
Sistem frânare TRW
mdi_pro
Pentru Prestige1.5 dci 85 cp noiembrie 2007 are cineva idee ce placute merg?
pyngi
Exact asta m-ar interesa si pe mine, daca la discurile ventilate (dci 85) trebuie tot aceleasi placute sau difera?
YRX
La Loagan sunt doua tipuri de etriere:
- Berlina 1.4, 1.6 8V & 16V, DCI - primele tipuri sunt astea:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=628585
- MCV 1.6 16V
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1328664
Daca va uitati la etrier se observa imediat ce tip de placute aveti (etrierul de MCV este vizibil mai lung iar placutele au "urechi" pe laterala).
In alta ordine de idei, am facut aprox 25.000 km cu placutele Bosch schimbate de mine, asa ca le-am tras o inspectie vizuala. S-au tocit cam jumatate (80% din km in Bucuresti), s-au tocit uniform (atat pe aceeasi roata cat si stanga - dreapta), nu scartaie si franeaza foarte bine masina. Discurile sint inca in parametrii, sunt polizate uniform, fara santuri sau alte semne (sunt aproape oglinda). La inceput ma cam speriasem de viteza cu care se toceau (mi s-a parut ca placutele sunt foarte dure si ataca discurile), dar dupa ce s-au asezat placutele totul a reintrat in normal. Pana acum comportamentul placutelor a fost exemplar, recomand cu caldura.
bobo77
Si cit au costat aceste placute @YRX.
YRX
90 de lei. Codul lor l-am postat la "piese de schimb de ne-origine".
Atentie, cand cumparati Bosch sa fie sursa de incredere (canal oficial) - Bosch Car Service (gasiti reprezentantele pe site) sau distribuitori mari gen Meteor, Augsburg. Daca luati de la un magazin mic sa-i intrebati de unde le au, eventual cu dovada (Meteor de ex pune pe cutie un stiker cu numele lor). Sa nu luati piraciuni fabricate in Irak sau Iordania.
mdi_pro
Varianta de MCV 1.6 nu corespunde mai degraba cealalta se vede urechiusa de sus su orificiul, etrierul e TRW
csocso
salutare,

am tot citit pe aici opiniile despre placute, ba Ferodo, ba Valeo, ba nu stiu care, acum hai sa tragem concluzia pentru Prestige 16v care este cea mai potrivita?
mdi_pro
7711130071 asta e codul pentru berlina Diesel de 85cp
7701207066 cod pentru benzina

placutele sunt identice difera doar compozitia materialului, sincer recomand pe cele de diesel au granulatia mai mica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.