Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placute frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
YRX
QUOTE(mdi_pro @ 16 Oct 2008, 09:45)
Varianta de MCV 1.6 nu corespunde mai degraba cealalta se vede urechiusa de sus su orificiul, etrierul e TRW
*


Era sa uit...
Prima poza este pentru etrierul Lucas (sau TRW)
A doua poza este etrierul ATE. Astea, eu personal, le-am vazut doar pe MCV 1.6 16V. Tind sa cred ca sunt doar pe MCV-uri / VAN / Papuc (sau pe anumite versiuni de motorizare / echipare ale acestora).
Cei cu Dialogys-ul mai actualizat icon_mrgreen.gif pot sa ne spuna care ce are.
Mihai_eon
azi am cumparat si eu din vitan placute ferodo sl 845 la 75 lei....am o intrebare ...cat ati mers cu placutele astea cei care le-ati schimbat deja pe acestea?duc 2ok?la cat de moi par as zice ca nu...dar astept pareri...
Serje
Depinde cat de mult iti place pedala de frana.
Mihai_eon
ma refeream la o medie cat de cat.....asa cum producatorul zice despre placutele stock ca rezista cam 3ok.......asta intrebam
vijelie
In acea medie intra la gramada toti: de la blondele care franeaza brusc, des si tare din motive numai de ele cunoscute, pana la meseriasii care anticipeaza situatiile folosind frana de motor.
Serje
Am vazut multi la revizia de 15k cu placutele tocite de tot, dar mai exista si C@talin care nu stie ce ii aia pedala de frana ... asa ca nustiu ce medie poti face.
Mihai_eon
am inteles serje....desi eu cand am intrebat m-a referit la o exploatare corespunzatoare adika nici frane in exces dar nici sa merg numai cu frana de motor...ma rog
testike
Am verificat si eu placutele de frana originale la aproape 50 mii km , si zicea mecanicul ca se prezinta bine, si daca s-au uzat atat, sa le mai verific la 80 mii ohmy.gif
Am placute luate deja de 1 an jumate, le-am plimbat deja cu mine pe la 2 revizii..
Oare e ceva problema daca tin placutele astea asa mult timp? Ma gandesc ca daca sunt uzate cam jumatate, poate are pistonul cursa mai lunga si uzura mai mare , sau asa ceva - nu ma prea pricep, intreb si eu?
vijelie
Schimba mecanicul smile.gif
testike
OK il schimb, nici o problema smile.gif
Placutele le schimb si pe ele, mai au 1 cm cel putin (fier + material)?
madhorsefuzzy
Pai parca de noi au 14mm (fier + material) si materialul nu are mai mult de 5-6mm.

Tind sa cred ca mecanicul a anticipat bine 80k daca ai facut cu ele 50k daca se pastreaza stilul de mers si mai ales mediul (urban, autostrada, etc.), dar eu as verifica la fiecare revizie (7500km, 10000km, 15000km) starea lor.

Placutele pot tine lejer peste 60.000km daca mergi pe autostrada (chiar cu blonda la volan), dar si doar 7500Km stil "reisar" in oras (avem un exemplu chiar pe forum).
Cyrusmddd
Cand schimbi placutele pe fata schimbi si pe spate? Stiu pe spate e alt mecanism si ca forta de franare pe spate e mai mica
klaus
Sabotii pe spate se schimba mai rar, nu ca placutele de pe fata.
bogdan178
sal

ma intereseaza cu ce placute vine dacia logan 1.4 mpi din fabrica ? cit ar costa noi pe piata ? ce echivalent sa pun ??

multumesc

P.S. coduri si marci va rog
Serje
Da mare mai ii lenea asta ..., nu citesti nimic, pe fiecare topic intri si ceri coduri si marci. Serios ca, cititul nu dauneaza sanatatii, face bine si mai afli si tu una alta.
l@u
QUOTE(bogdan178 @ 25 Oct 2008, 21:51)
sal

ma intereseaza cu ce placute vine dacia logan 1.4 mpi din fabrica ? cit ar costa noi pe piata ? ce echivalent sa pun ??

multumesc

P.S. coduri si marci va rog
*




Vine cu placute de.............frana , de Logan fireste.
IRONICK
Discuriele mele nu au fost foarte fericite cu placute bosch. Aratau destul de denivelate si toate aveau un sant in forma de arc de cerc. Dupa ce am pus sl-urile de la ferodo s-au curatat. Nici un santulet pe ele.
bogdan178
SAl

ce mistocareala ieftina de Logan ... biggrin.gif

Ferodo 845 - 75 Ron Vitan bucuresti.

bye

Si sa raspund

Nu sint tipul sa ma uit chiar super atent la bani ...dar sa dai pe o revizie 760 cind te duce maxim 400-450 inseamna japca si prosteala pe fata ....cu aceleasi piese care le pune service iesi la jumatate aproape ...dar nici ca majoritatea care pt 100 ron ar fii in stare sa faca schimbul de ulei in spatele blocurilor. nu degeaba ne spun altii ca sintem tigani .
biggrin.gif

P.S. daca sint o gramada fraieri care pierd timpul aiurea cu cititul ..d c sa il mai pierd si eu ?
vi_escu
QUOTE(bogdan178 @ 26 Oct 2008, 15:14)
P.S. daca sint o gramada fraieri care pierd timpul aiurea cu cititul ..d c sa il mai pierd si eu ?


Te pomenesti ca esti vre-un soi nou de "smecher de forum"!
Cat despre pierd timpul aiurea cu cititul ...
andrei2005
Baiat destept...
E o arta sa îi faci pe altii sa lucreze (citeste"caute") pentru tine!
Forumul nu e doar un birou de informatii, unde cineva este platit sa raspunda diverselor intrebari, ci o comunitate.
bogdan178
SAl


atitea pareri atitea concluzii ...ce sa intelegi ce sa alegi ?...

unii zic ca Ferodo erau placutele inainte pe logan .... Asta este corect . alti spun ca sa pui de origine ? care sint de origine acum ??? Alea de dacie de origine parca sint la 120 RON in vitan . Altii spun ca piesele de la vitan sint contrafacute .

Daca inainte se puneau Ferodo care sint de origine acum ?
Ferodo nu mai sint de origine ...??? sau poate dacia ambaleaza tot Ferodo ? care ar fi logica sa le dea la 120 Ron dar sa fie tot Ferodo ....?

cit despre a citii ...am citit si nu se e intelege nimic unii ferodo unii de origine unii de prin spania unii parca bosch si le scartaie ....ce sa mai intelegi ....

mai bine ma duc la service dau cit cer aia si merg fara stres, cad piesele nu cad....macar nu mai imi pun 100 de intrebari or fi bune piesele din Vitan , or fi de origine ? De parca aia de la Magazinele Dacia cu piese de origine nu pot sa le manevreze ?sau chiar aia din service sa iti ia banii pe piese de origine si sa iti puna facaturi ordinare.
Romanii sint o natie aparte pe harta lumii ,isi scot ochii intre ei pentru 10 Ron dar dau sute si mii de euro la lautari . Merg cu BMW seria 5 si nu au bani decit de 5 litri de benzina ..si exemplele pot continua


bye
IRONICK
QUOTE(bogdan178 @ 27 Oct 2008, 00:04)
cit despre a citii ...am citit si nu se e intelege nimic [...] si le scartaie ....ce sa mai intelegi ....
Pai la modul cum ai pus problema, nu prea ai inteles ce ai citit.

PS. Scartaitul nu este un defect.
catala2k
placutele de frana de logan, care le vand "baietii" duminica dimineata in targ, in cutie galbena (renault) sun bune si la clio symbol?

eu banuiesc ca da, pt ca pe cutie scrie clio, dar astept si confirmarea "batranilor".
bobo77
Da sunt bune.
YRX
Numai sa nu fie facaturi.
testike
Din cate stiu eu, si ce mi-au spus mai multe persoane, sunt Textar, ca si cele originale. Mie mi s-a spus ca sunt printre cele mai bune, sunt mai moi si protejeaza discul.
juristul2000
Eu am gasit discuri Brembo max pt Logan, a auzit cineva de acest model de la Brembo?
tuneam
Din cate stiu eu, de la vre-o 2-3 logan-uri la care am schimbat, din fabrica sunt Ferodo 1871 trw.
concurent
QUOTE(bogdan178 @ 26 Oct 2008, 13:14)

Nu sint tipul sa ma uit chiar super atent la bani ...dar sa dai pe o revizie 760 cind te duce maxim 400-450 inseamna japca si prosteala pe fata ....cu aceleasi piese care le pune service iesi la jumatate aproape ...dar nici ca majoritatea care  pt 100 ron ar fii in stare sa faca schimbul de ulei in spatele blocurilor. nu degeaba ne spun altii ca sintem tigani .
biggrin.gif

P.S. daca sint o gramada fraieri care pierd timpul aiurea cu cititul ..d c sa il mai pierd si eu ?
*



Bogdan,
pentru faptul ca ma faci fraier pot sa trec cu vederea, iti revii tu, (eu sunt unul dintre cei care citeste caci asta e motivul pentru care accesez acest site) dar nu pot sa inteleg ce cauti in acest site. Mergi direct la service si vei obtine raspunsul pe loc la toate nelamurile tale.
Aici se schimba pareri iar tu trebuie sa vezi care se potriveste, ca rezolvare, pentru problema ta.

Relaxeaza-te, aprinde o tigara (daca fumezi), citeste iar noi iti spunem Bun venit


concurent
Am gasit in targ Vitan, la o ghereta cu prelata galbena, 5 firme care produc placute de frana (De Origine, TRW frantuzesti, Ferodo, Bosh si inca una pe care n-am retinut-o dar mi s-a spus ca e facuta de Conex).
Dintre ele am preferat sa cumpar de origine. Celelalte (nu chiar toate) erau tentante la pret insa nu mi-au inspirat incredere la aspectul vizual (margini sparte, compozitie neslefuita si altele)
bobo77
Cit ai dat pe cele "de origine"?
concurent
120 Lei
red_dog 4 ever
la revizia de 40 de mii imi schimba ei placutele sau trebuie sa ma duc eu cu ele
?
god
Daca te duci cu ele ai posibilitatea sa pui ce vrei pe masina, luandu-le tu singur inainte, daca le iei de la ei, o sa ai pe masina ce au ei in stoc atunci. Cam asta ar fi. Aaa..si pretul care ar putea fi umflat putin cu pompa daca le ei de la service in loc sa vii de acasa cu ele.
bobo77
@red_dog 4 ever la Constanta la reprezentanta, nu ai de ales trebuie sa le cumperi de la ei, ca altfel oricit scandal ai face nu le vor schimba daca le cumperi tu din alta parte.Oricum putin te intereseaza pe tine, revizia o plateste firma...
oviancuta
Daca masina e in garantie nu pun placutele de la tine pe motiv ca pierzi garantia & alta gargara.
Daca masina nu este in garantie , iarasi nu vor, din motive de ei stiute.
Dar poti sa le spui ca, conform legii 296/2004, republicata in Republicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 224 din 24/03/2008, articolul 10, spune ca:

Art. 10. - Este interzisa conditionarea vânzarii catre consumator a unui produs, de cumpararea unei cantitati impuse sau de cumpararea concomitenta a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisa prestarea unui serviciu catre
consumator, conditionata de prestarea altui serviciu sau de cumpararea unui produs.

Sper ca nu am fost offtopic.

Ovidiu
red_dog 4 ever
Merci mult.Bobo intrebam si eu asa ca ma gandeam ca poate iau unele mai bune oricum nu ma intereseaza cat sunt laugh.gif
bobo77
Pai pune placute de origine ca sunt bune, chiar daca pretul este piperat.
parpanel
Luati placutele originale din magazinele dacia si NU de pe forum. Prietenii stiu de ce...
crising
Esti ironic sau vorbesti serios?
parpanel
Am patit-o anul trecut cu niste placute pe care le-am dat jos dupa 200 km pentru ca mi-au lasat niste santuri destul de adanci pe discul de franare. Pana la urma am luat niste placute ferodo de la un magazin de vanzari on-line.
bobo77
Si au m-am fript parpanel si nu numai, cumparate de la bursa, "placute de origine"...
koleos44
eu am schimbat la 30000 placutele la revizie cu unelele ``de origine`` , am 50000 si inca mai merg , ca si pret vreo 150 de ron cu manopera prin august 2008
klax
schimbat eu placute la 30k dar nu la dacia ca erau scumpe. mi-am luat de la un magazin de piese auto. erau in cutia galbena, dar scria ca sunt facute de brembo parca.
vet
Ieri, la 54.000 am schimbat si eu placutele. FERODO FSL 845 . 70 ron in targ Vitan.
Le-am schimbat singur in ~30 minute. Daca aveam un cric hidraulic, mergea si mai repede. Am facut deja cu ele ~500Km (Bucuresti-Pitesti-Rucar-Bran-Predeal-Ploiesti-Bucuresti .... cu abateri la Cabana Voina, Manastirea Namaiesti, Cheile Dambovicioarei). S-au comportat ok, nici o diferenta fata de cele de origine. Cred totusi ca o sa le verific la 60.000 cand schimb distributia, sa vad cam cat s-a dus din ele.
Pentru schimbarea lor am folosit cheia de roti, cricul, inelara de 13 si fixa de 17.
Parerea mea : se schimba mult mai usor si rapid decat la Dacia (la alte masini nu am schimbat.... ).
Suruburile originale care sustin etrierul sunt date cu o substanta (pare un praf f. aderent) de culoare albastra. In cutia placutelor cumparte de mine erau suruburi de aceeasi dimensiune si cu acelasi pas ....dar date cu o substanta galbena. Intrebare: ce este si ce rol are aceasta substanta??? (eu am schimbat suruburile din partea superioara a etrierilor)
TWK
Am ajuns la revizia de 30 000 km si vreau sa imi schimb singur placutele inainte de revizie ca sa nu le mai platesc de 3-4 ori mai mult la service. O sa ma duc sa cumpar din Vitan, imi puteti spune exact ce model trebuie? Din ce am citit pe topicul asta marca cea mai apropiata de cele de origine ar fi Ferodo, dar ce model?

Si inca o chestie, placutele de frana se imbatranesc daca stau 1 an sa zicem in cutie nefolosite? Ca as cumpara 2 seturi,sa am unul de rezerva, stau destul de departe de Vitan si nu prea pot sa merg prea des.
alinbum
FERODO FSL 845
parpanel
QUOTE(vet @ 28 Mar 2009, 23:25)
Suruburile originale care sustin etrierul sunt date cu o substanta (pare un praf f. aderent) de culoare albastra. In cutia placutelor cumparte de mine erau suruburi de aceeasi dimensiune si cu acelasi pas ....dar date cu o substanta galbena. Intrebare: ce este si ce rol are aceasta substanta??? (eu am schimbat suruburile din partea superioara a etrierilor)
*



Substanta aia impiedica surubul sa se desfaca in timp.
Eu am pus Loctite pe suruburi si sper sa le mai pot scoate smile.gif.
TWK
QUOTE(oviancuta @ 19 Mar 2009, 12:37)
Daca masina e in garantie nu pun placutele de la tine pe motiv ca pierzi garantia & alta gargara.
Daca masina nu este in garantie , iarasi nu vor, din motive de ei stiute.


Eu voi face revizia la service-ul Cobalcescu de la Valea Oltului si am sunat special ieri ca sa intreb daca pot sa vin cu placutele de acasa; raspunsul lor a fost ca pot sa le si schimb eu acasa fara sa fie afectata garantia, caci sunt considerate consumabile. Asa ca ma voi duce la revizie ca sa imi faca doar schimbul de ulei, deci sper ca o sa ies mult mai ieftin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.