Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placute frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
einstein1984
QUOTE(pyngi @ 29 Jun 2009, 13:15)
EBC Blackstuff nu si-a montat nimeni? La pret zic eu ca sunt destul de convenabile 86 RON. (Sunt totusi Made in England)
*


Am auzit chestii f bune despre EBC Greenstuff, insa nu prea cred ca se gasesc la noi.
pyngi
@einstein: Se gasesc ca doar n-am vrut sa ma duc dupa ele in Anglia. Exista importator oficial pe care-l gasesti si pe site-ul EBC. De GreenStuff am citit si eu lucruri bune, dar nu dau 200 pe niste placute. Intrebam de Black care costa 86 RON pt Logan pe site-ul importatorului oficial.
Azi am fost in oras si am gasit 2 tipuri de placute: TRW GBD 400 ce se vand cu vreo 10 RON mai scump pe forum si Master Sport despre care am auzit lucruri bune pe alte forumuri (si au un pret nesimtit.....de mic). Concluzie: Master Sport Standard (placute rosii in cutie rosie)vor fi inlocuitoarele placutelor mele din fabrica care sunt pe moarte smile.gif
mikey_gtx
Inca nu am probleme cu placutele dar recent le-a schimbat un amic la reprezentanta si l-a costat 180 lei (fara manopera). Placutele sunt de origine.
Am o intrebare: de REMSA ce ziceti? Pana acum vad ca doar o persoana a montat Remsa si pare multumit. Ma gandesc sa imi pun ori Remsa, ori Ferodo Premier (evident, cand va sosi timpul sa le schimb).
CONDARU321
A cumparat cineva piese la bursa de pe site?
Serje
Ai citit topicul asta?
valerica1
buna
stiu ca sunt off topicdar
cine imi zice si mie un magazin in Bucuresti (adresa)
care sa nu aibe preturile celor din service la piese
dar in acelasi timp sa fie de dacia ,sau alte marci originale

in service au un adaos de te sperii
valerica1
am gasit pe topic mai sus un tutorial

cum se schimba placutele si discurile
e interesant , il postez poate ajuta pe cei care nu stiu cum se face
sogard72
mai mult iti ia sa dai rotile jos decat sa schimbi placutele !
Cocojambo
Imi puteti spune va rog ce sa aleg dintre cele 2?

Placute frana FERODO PREMIER punte fata 115 RON
Placute frana ATE punte fata 154 RON


Care ar fi mai bune dpdv calitativ? totusi n-as vrea sa dau 200 ron pe cele de "origine". Macar sunt mai bune (sau daca nu, macar pe aproape) decat cele pe care le cumperi din service-urile Dacia/Renault?
cata2083
...ai grija sa nu cumperi de doua ori placute pt Logan....prima oara una din cele doua variante si apoi la scurt timp pe cele originale.....
cosmin_h1982
Salutare,

Eu zic FERODO PREMIER , sunt mai bune decat ATE.

Cosmin
victorasp2002
QUOTE(vadim_braia @ 17 Mar 2009, 07:16)
Discurie le-am schimbat acum 3luni la 54000 km si m-au costat 300 de lei ambele marca Delphi , iar placute am pus Ferodo . Acum am 62000 km si deja am vazut ca au facut niste santuri mici  biggrin.gif
*




QUOTE(CONDARU321 @ 14 Jul 2009, 06:24)
Salutare,

Ce diametru au discurile de frina de la un logan 1.4 MPI Laureat?
*




QUOTE(cosmin_h1982 @ 14 Jul 2009, 14:19)
Salutare,

Eu zic FERODO PREMIER , sunt mai bune decat ATE.

Cosmin
*




salutare!
eu am fost la un magasin de piese auto azi si mi-a zis ca placuytele ferodo sunt 65 RON si discurile de frana 250RON setul cica tot ferodo. oare sunt originale?

voi ce ziceti?

Mul'tam!
Cocojambo
QUOTE(cata2083 @ 14 Jul 2009, 13:57)
...ai grija sa nu cumperi de doua ori placute pt Logan....prima oara una din cele doua variante si apoi la scurt timp pe cele originale.....
*




Pai din cate stiu eu si cele de origine tot FERODO sunt.
Deci, ce ma sfatuiti sa cumpar?
valerica1
QUOTE(victorasp2002 @ 15 Jul 2009, 18:00)
salutare!
eu am fost la un magasin de piese auto azi si mi-a zis ca placuytele ferodo sunt 65 RON si discurile de frana 250RON setul cica tot ferodo. oare sunt originale?

voi ce ziceti?

Mul'tam!
*



la pretul asta ma indoiesc

vezi si tu daca au holograma,desi chiar si cu holograma nu poti fi sigur ca sunt autentice
dute la un magazin care esti sigur ca sunt originale
DMP
Placute Ferodo la 65 ron sunt fie FSL 845, fie FDB 845.
Eu am cumparat FDB din Vitan cu 62 ron. Inca nu le-am pus pe masina. Sa vad la revizia de 40k km cat mai tin cele originale.
mariusciprian78
cine doreste moca niste placute de frana ptr logan dar putin uzate sa-mi zica biggrin.gif
ps:ptr cine doreste sa-si distruga discurile icon_mrgreen.gif asa am patit eu cu unele luate din targ in cutie de origine mad.gif
dl_dr25
schimbat azi la 36mii prima data placutele care aveau o uzura de 60%, inlocuite cu ferodo premier fdb1781. prima impresie este ca frineaza mai bine, acum sa vad si zile urmatoare. pret 170 lei din tirg
revin azi cu impresi
facut 80km in oras placutele se prezinta super bine
einstein1984
QUOTE(voinicel @ 9 Jun 2009, 16:01)
Si e a treia pereche de Forodo pe care o pun. Le-am schimbat cu noile modele FQT845 (thermo quiet). Am trecut prin toate modelele FSL, FDB si acum FQT si va spun clar ca nu se compara cu cele de origine (cele cu care a venit masina), adica sunt mult mai bune. La FQT845 le-a luat un drum dintr-o parte in alta a Bucurestiului ca sa se aseze. Ca impresii pot spune ca ABS - ul pe uscat intra mult mai greu in comparatie cu predecesorele. Poate nu s-au asezat complet. Franarea e excelenta. Intr-adevar se consuma repede insa prefer sa am frane si sa nu stric discul.
*


Ma scuzi, dar eu din astea inteleg ca franeaza mult mai prost daca nu sunt in stare sa blocheze roata.
rtBK
ebc greenstuff sunt mai tari sau mai moi? Am vazut ca sunt apreciate in strainatate si pretul pe net este de 150 ron setul... pare o afacere ok.

5 Aug 2009, 15:24:
se adauga si placute frana Pagid... ce ati alege intre pagid si ebc greenstuff ?
uragan
Pentru Logan placutele de frana FERODO sunt destul de bune , nu stiu de ce le contesta unele persoane .
cosmin_h1982
Nu am auzit de ebc greenstuff , dar Ferodo (produse de Federal Mogul) au un raport calitate/pret ff bun. Eu as alege Ferodo
rtBK
eu nu vreau surprize cu ferodo, parerile sunt MULT prea impartite si nu vreau sa risc. Cat despre EBC trebuie doar sa cauti pe net parerile si nu prea gasesti o persoana contra. Eu doar vroiam sa stiu cat de tari sunt sa nu ma ia prin surprindere in cazul in care afecteaza discul.
god
QUOTE(uragan @ 9 Aug 2009, 20:13)
Pentru Logan placutele de frana FERODO sunt destul de bune , nu stiu de ce le contesta unele persoane .
*



Pentru schimbul urmator no more Ferodo; sau daca e sa fie Ferodo, o sa fie Premier. De ce ?
Pentru ca am Ferodo FSL 845 de la sfarsitul lui martie 2009, timp in care am facut ~ 8.000km cu ele si pot sa spun cu mana pe inima ca sunt SLABE fata de placutele cu care a venit masina mea din fabrica(imi pare rau ca atunci cand le-am schimbat le-am lasat pe masa de lucru a mecanicului si am omis sa descifrez provenienta).
Daca nu as fi avut cu ce sa le compar mi s-ar fi parut ok si atat(nici extraordinare, nici slabe), dar dupa ce am mers 20.000 km cu placutele de fabrica parca tind sa le vad ca fiind slabe pe aceste Ferodo-uri FSL 845.
rtBK
am luat azi ebc greenstuff, o sa revin cu impresii dupa ce le montez pe masina.
tuneam
salut

de unde ai luat ebc greenstuff? la ce pret? de ce nu yellowstuff sau redstuff?

Oare gasim si discuri de frana de la ebcbrakes?
rtBK
se gasesc de toate, dar de exemplu green stuff sunt pentru masini sub 200 de cai si sunt folosite pe masini gen clio rs. Din cate mi-a explicat vanzatorul sunt mai moi si nu afecteaza discul cum fac alte placute.

Pretul a fost 140 de ron setul si avea destule pe stoc ( chiar si discuri ). Dar din ce mi-a explicat el o investitie inteligenta ar fi sa schimb furtunasele care duc la placute cu unele metalice... mi-a si aratat despre ce e vorba, trebuie sa recunosc ca mi-a starnit interesul.


iti trimit pe pm datele de contact ale omului.
dl_dr25
poti sa detaliezi treaba cu furtunasele?? care este motivul? ce imbunatatiri aduce?
YRX
Teoretic furtunele standard, in momentul in care le aplici presiune se dilata, luand cu aceasta dilatare o parte din forta de franare.
Practic nu stiu cat.
einstein1984
Ideea e buna, duce la un rapsuns mai bun la franare, adica mai prompt.
se gasesc in oferta la Racing nick parca.
In alta ordine de idei, placute de frana Ferodo la augsburg (pentru disc de 259 mm neventilat): 84 de lei SL si 158.4 lei premier FDB 1781.
Le-am comandat la pranz si pe la 5 am primit sms sa vin sa le iau.
rtBK
azi le-am facut rodajul la placute. La prima frana dupa ce am iesit din service m-a cam speriat ( stiam ca primii km nu trebuie sa abuzez )... La finalul plimbarii ( aproximativ 100 de km ) incepusera sa franeze cum trebuie, doar ca trebuie sa fiu mai "intelegator" cu ele si sa nu ma manance talpa cand apas smile.gif
tdan08
mai revino in cateva zile cu impresii mai detaliate, cum se comporta, daca se merita, daca e diferenta fata de cele stock. fa si tu o compunere de cateva randuri. si eu ma gandeam la greenstuff pt viitor asa ca astept o parere de la un posesor.
rtBK
sunt multumit de ele, o sa revin cu impresii si pe viitor.

din cate scria pe cutie si ce imi spunea vanzatorul:

- insertii de kevlar si cupru ( parca ), ce inseamna asta pratic... nu e nevoie sa se incalzeasca ca sa ai eficienta in franare si nu se incalzesc la fel de repede

- placutele de acest tip le folosesc pana si pe clio rs / focus st fara probleme

- mareste viata discurilor ( fiind mai moi... banuiesc ca se duc mai repede ... dar in cazul in care ai folosi de la inceput acest gen de placute si le-ai schimba cand trebuie ajungi sa faci o economie decat sa iei placute mai ieftine care vor distruge discul mai repede si vei fi obligat sa il schimbi ).

Oricum... va tin la curent
Solidu
Cupru, cupru dar kevlar? Nu prea e moale asa. Toate placutele cred ca au cupru in ele. Sunt totusi curios cat de moi sunt. Astea originale mie mi se par la fel de tari ca discurile. Le sapa de nu se vad. Si nu le inteleg pe alea ieftine, de ce naiba sunt mai dure?? Cineva care are Pagid poate sa spuna cat de dure sunt? Am citit pe aici pe forum ca sunt foarte dure. Eu Pagid sau Textar mi-as lua, sau Ferodo premier.(de astea am citit ca sunt cele mai bune)
rtBK
faza cu cupru si kevlar scria pe cutie...
pyngi
Astept cu nerabdare o parere sincera despre GreenStuff. Si eu ar trebui sa schimb placutele si as vrea macar performanta celor cu care am cumparat masina. Fa kilometri multi si revino cu un review mai detaliat. Ma intereseaza comportamentul fata de cele stock.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 13 Aug 2009, 12:32)
Ideea e buna, duce la un rapsuns mai bun la franare, adica mai prompt
99,99% nu sesizeaza diferenta
rtBK
pyngi: trebuie sa intelegi ca eu nu aveam o problema cu cele anterioare la franare, mai conteaza si anvelopele. La o franare de urgenta la viteze putin peste cele legale ( o data ca mi-a sarit un caine in fata...aici era totusi legala viteza eram in afara bucurestiului ) am reusit sa opresc fara nici o problema... cu un nor de fum in jurul meu dar nu am avut senzatia ca nu o sa ma mai opresc.

Ca si diferenta pe care am simtit-o imediat ( dar cred ca este ceva normal ) este ca nu trebuie sa mai apas atat de mult pedala ca sa simt ca franeaza.

Anterior am avut textar
einstein1984
QUOTE(IRONICK @ 14 Aug 2009, 15:17)
99,99% nu sesizeaza diferenta
*


Ajuta, insa la racing, nu la condus normal....
pyngi
@rtKB: Bingo! Acesta si este efectul dorit, adica sa simti ca musca franele fara sa apesi foarte tare pedala. Mersi partea asta ma intereseaza, ca frana (chiar buna) am si cu placutele originale (cu care a venit masina) insa am incercat cateva masini cu placute "orijinale" de pe forum si Master Sport si pot sa spun ca nu sunt pe nicaieri in comparatia cu placutele originale.
rtBK
Mai devreme le-am testat bine de tot, dupa ce era sa imi cada un scuterist in fata. Avand in vedere ca e destul de scurta frana acum am reusit sa franez dupa care sa iau putin piciorul repede de pe frana si sa schimb traictoria si sa continui cu franare ( o simulare a abs-ului ). Din fericire nu a cazut, dar daca nu puneam frana il luam in plin si asa.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 14 Aug 2009, 16:00)
Ajuta, insa la racing, nu la condus normal....
Va imbatati cu apa rece.
dr_mKe
Ironickul nu se dezminte nici la placute de frana radmasa.gif Fermit sau Asam precis or fi la fel de bune tongue.gif
Nu trebuie sa fii un geniu sa-ti dai seama ca un coeficient de frecare mai mare decat la placuta stock duce la mai putina presiune in pedala pentru acelasi efect.
Dar nah, cum sa fie Ironickul de acord. Si-ar pata nick -ul radmasa.gif
Serje
Vezi ca ai uitat sa ne mai zici ceva de fading ...
IRONICK
Cainele moare de drum lung ai prostul de grija altuia.
dr_mKe
Placutele de frana stock abia daca sar de 0.2 la coeficientul de frecare. Nu ma mai obosesc sa spun cat au Greenstuff -urile pentru ca 2 experti ca voi stiu mai multe si oricum franeaza chiar mai prost masina cu placute mai abrazive. Ce conteaza masuratori facute de reviste de specialitate, oameni avizati, in fata unor autodidacti cu complexe de superioritate.

Un proverb din popor spune ca omul cauta mereu sa arate ceea ce nu are wink.gif Va admir dedicatia si perseverenta !


PS > Voi doi de cate ori ati murit pana acum ? In medie pe zi, sa zicem popa.gif

Serje
Bine bine... coeficientu ca coeficientu, da cu fadingu cum ramane?
dr_mKe
Fadingu-i mai naravas ca tine wink.gif
dr_mKe
Un set de placute mai bune, un lichid de frana mai bun si eventual un set de flexibile cu manta otelita modifica sesizabil comportamentul sistemului de franare, cu precadere la raspuns si dozaj.

Schimbarea placutelor de frana stock cu unele cu coeficient de frecare mai mare este o metoda de imbunatatire a performantelor sistemului de franare cu costuri minime, unanim recunoscuta. Flexibilele cu manta otelita si lichidul mai bun intra in aceiasi oala.
gabylzr
Care noi bre vorbeste in numele tau ca lumea nu prea se topeste dupa fadingu tau si noi nu prea suntem reaceri ca tine si nu prea ne intereseaza aceste chestiuni , asa ca scutestene de cunostintele tale ca deja dai pe afara.
dr_mKe
Iar Montanele sau Kormoranele de pe Logan sunt cauciucurile ideale. Rezistenta la inaintare mare, zgomot la rulare si aderenta din parti wink.gif
Mergi la munte cu masina incarcata si vezi cum afli ce-i aia fading mergand frumos si finut wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.