Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placute frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
einstein1984
Maine te anunt. Dar cred ca Federal Mogul, adica Ferodo.
Am gresit, 86 71 016 173 placute Motrio, furnizor ICER.
Conform promotiei, reducerea e de 25% din pretul normal.
YRX
Inseamna ca sunt gama SL. Nu sunt rele, dar ar merge mai la 50 de lei.
kamimura
La 50 de lei are Norauto, mai exact pe la 44 de lei. Si-a luat un amic si a intrat intr-un parapet pe autostrada in Germania ca l-au lasat franele...Nu prea te joci cu siguranta
roland
QUOTE(madhorsefuzzy @ 17 May 2007, 08:24)
Un mecanic din reteaua Dacia mi-a confirmat: nu exista diferente intre placute.
Pentru toate modelele sunt la fel placutele doar codurile interne difera (probabil sa ceara mai mult pe alea cu cod de ABS...).


Deci, ca o concluzie, placutele sunt la fel pentru ABS si fara ABS. Corect?

Codurile Dacia difera
77 11 130 071 - fara ABS
77 01 208 265 - cu ABS
dar asta doar asa... de chestie, pentru aburire?

Am inteles clar ca nu exista sensori de uzura.

La magazinul de piese mi-au confirmat foarte clar ca NU exista diferente.
Sper sa nu iau teapa smile.gif

Multumesc.
einstein1984
Daaa, sunt exact la fel codurile, doar ca primele sunt facute de altcineva. Al doilea cod sunt Federal Mogul si primul sunt ITT F. P.
Aia in service au spectrometru ca sa verifice compozitia placutelor, ca la ochi normal ca seamana ca doar se monteaza in acelasi etrier.
kamimura, tigril alea sunt indiene.
roland
Merci frumos. Ceva diferenta de calitate?
einstein1984
Asta n-am de unde sa stiu ca nu am incercat. A mea a avut codul de Federal Mogul cand am luat masina, acum are Ferodo FDB 1781 (parca, scrie pe undeva pe aici )care sunt mai bune (alea vechi erau cam lustruite desi aveau ceva carne).
Si nu luati de bun tot ce zic mecanicii, din orice service ar fi, ca multi nu vad diferenta intre 2 lichide de racire cu eticheta in fata.
roland
Multumesc frumos.
Eu cumparasem placutele de la magazin si, cand am vazut diferenta de cod, m-am speriat.
Acum m-am linistit.
alviauto
diferenta dintre ferodo 845 si 1781 este urmatoarea:
1. 845 - cu senzor de uzura integrat
2. 1781 -fara senzor de uzura
culmea e ca cele cu senzor sunt mai ieftine decat cele fara.
gabylzr
Habar n-ai ce vinzi.
einstein1984
Sunt compozitii diferite. 845 e pentru o gramada de Renaulturi, 1781 sunt speciale de logan (probabil imperecheate cu discurile mai moi). In plus, sunt game diferite DB si FSL.
ydaniel
eu recomand placutele ebc!
calitate foarte buna si pret acceptabil,mai ieftine decat cele de origine si mai bune.
mikey_gtx
Ce grosime are suportul metalic de pe placutele de origine Ferodo? Mi se pare ca FDB sau FSL 1781 scrie pe ele. Le-am dat jos si am masurat "carnea" de pe ele, nu m-am gandit sa masor si suportul. Ochiometric are vreo 5mm. Confirma cineva cu un instrument de masurat?

Intreb pt ca stiu doar grosimea minima cu suportul inclus -> 6mm.
daciafan
QUOTE(roland @ 5 May 2010, 08:05)
La magazinul de piese mi-au confirmat foarte clar ca NU exista diferente.
Sper sa nu iau teapa smile.gif
Multumesc.
*



ce teapa ai putea lua?
SORAN
Gamele sunt FDB si FSL adica premier si service line. Decat Motrio mai bine Ferodo SL, sunt la acelasi pret in principiu. Cu placutele ICER am avut o surpriza neplacuta la un Volvo S40, am cumparat din primul magazin ce aveau pe stoc ca a trebuit sa le schimb si mi-au dat ICER. Aceste placute erau ok pana la momentul in care opreai usor la semafor cand scartzaiau de imi era rusine cu masina. Le-am schimbat dupa o luna din cauza aceasta!
bobo77
QUOTE(SORAN @ 8 Jun 2010, 12:03)
Decat Motrio mai bine Ferodo SL, sunt la acelasi pret in principiu.
*


Pe ce te bazezi cand spui acest lucru, ai avut motrio si te-au dezamagit? sincer ferodo sl nu m-au impresionat deloc, chiar nemultumit de ele pot zice...
SORAN
Ferodo SL se comporta normal, si rezista nu se mananca repede. Motrio trebuiesc vazute in timp, insa din ce am vazut sunt placute facute sa fie ieftine.
bobo77
Deci nu ai avut ai zis doar asa la plezneala, nu intotdeauna ieftin inseamna si prost sau invers. Eu am un filing ca Motrio sunt mai ok sau in cel mai rau caz la fel...mi-a soptit o pasarica care le are montate acum pe masina.(fata de ferodo sl)
tty
are cineva montate placute de frana ceramice Mastersport? am tot citit pe aici dar n-am gasit nimic. as vrea sa-mi montez dar nu stiu cum s-ar comporta pe discurile vechi! ce ma sfatuiti?
vi_escu
Nu sunt cam dure pentru discurile astea făcute din material de tuci?
tty
asa ma gandeam si eu ca sint prea dure dar am zis sa intreb ca poate are cineva montate!

bae
Salut.

Stie cineva sigur daca placutele de frana TEXTAR cu codul 77 11 130 071 merg la Logan cu ABS?
einstein1984
Alea sunt facute de ITT F.P.
bae
Si cu ce ma ajuta pe mine daca stiu asta?
esmeron
A pus cineva placute de frana Motrio pe Logan? Daca da,sa-mi spuna si mie cum sunt! Multumesc!
mykissfm
n prieten de al meu si a pus ,si parerea lui dupa un timp este ca pentru cine merge mosnegeste, sau nu se grabeste de fel, sunt bune
b24gfi
salutare ...aveti idee cat costa manopera pt. schimb placutze de frana logan fara abs?
george_scala_2004
incearca in service...
kamimura
QUOTE(mykissfm @ 10 Aug 2010, 10:54)
n prieten de al meu si a pus ,si parerea lui dupa un timp este ca pentru cine merge mosnegeste, sau nu se grabeste de fel, sunt bune
*



Asta pentru ca asa merge el sau pentru ca placutele nu sunt bune?
einstein1984
QUOTE(b24gfi @ 10 Aug 2010, 15:20)
salutare ...aveti idee cat costa manopera pt. schimb placutze de frana logan fara abs?
*


40 de lei.

11 Aug 2010, 10:49:
QUOTE(bae @ 6 Jul 2010, 13:58)
Si cu ce ma ajuta pe mine daca stiu asta?
*


Te ajuta sa stii ca nu sunt textar. Aia de la service care le vand ar trebui sa stie daca se potrivesc pe masina ta sau nu.
pyngi
@tty: Eu am Master Sport normale, adica din acelea rosii la vreo 44 de lei setul si prind la fel de bine in orice conditii ca cele din fabrica. Am fost la ITP si m-a chemat nenea de acolo sa-mi arate ce frane am. Am crezut ca e de rau, dar zice ca e foarte bine: eficacitate 78%. Asta sa fie si ceva stiintific, dar nestiintific nu sunt cu nimic mai prejos decat alea din fabrica si costa 25%. Alea ceramice sigur sunt bune insa nu stiu cat s-ar bucura discurile de ele.
YRX
Care incearca un set Brembo P 68 037 (Logan 1,4 1,6 1,5) sa traga un review?
Eu d-abia le-am schimbat asa ca mai am mult pana la urmatorul schimb... smile.gif
b24gfi
ms de rsp 84

11 Aug 2010, 13:55:
ms de rsp 84
uragan
QUOTE(YRX @ 11 Aug 2010, 10:55)
Care incearca un set Brembo P 68 037 (Logan 1,4 1,6 1,5) sa traga un review?
Eu d-abia le-am schimbat asa ca mai am mult pana la urmatorul schimb... smile.gif
*



Astia spun ca merg si la Logan 1.5 DCI ? din cate stiu eu difera si etrierii , mai ales placutele de frana .
YRX
Codul este pentru sistemul Lucas, etrierul si placutele difera doar la VAN, Pik-up si anumite variante de MCV unde este ATE. Adica sunt pentru etrierul "mic".
mykissfm
QUOTE(kamimura @ 11 Aug 2010, 09:46)
Asta pentru ca asa merge el sau pentru ca placutele nu sunt bune?
*



el merge de te baga in scaun ,dar problema ar fii in momentul frinarii bruste ,nu a simtit aceeasi siguranta ca cele de origine pe care le a avut .intre timp intervin unele probleme ,uzura discului si a lichidului de frina.
dr_mKe
Poate ne lamuresti cum sta treaba cu o placuta foarte buna, dupa cum se sustine, care ar trebui sa lucreze in temperatura mai mica decat una proasta datorita faptului ca timpul efectiv de franare este mai mic. Deci lucrurile stau cam pe dos de cum spui tu. Daca intr-adevar stii in ce fel conteaza coeficientul de frecare si felul in care se modifica o data cu temperatura.
andreispeed40
Va salut!

Cei care ati montat placute de frana EBC si aveti deja ceva km parcursi cu ele, imi puteti spune cum se comporta? Ma intereseaza zgomotul produs la franare, eficienta franei si cat de mult uzeaza discul de frana (disc frana stock) . Am inteles ca ar accentua f mult uzura discului de frana.

Multumesc!
mykissfm
QUOTE(SORAN @ 23 Apr 2010, 12:34)
Placute Ferodo Premier asociate cu discuri Brembo sau daca exista finante cu Brembo max. Rezultate excelente. Investitia pentru berlina (discuri Brembo + Ferodo Premier) a fost aproximativ 315 ron si am primit si un spray curatator de frane. Produsele sunt de la daciashop.ro
*




eu am combinatia discuri ferodo si placute ferodo premier, ceva bun cu investitie mica,400 ron cu tot cu montaj inconparabil cu ce a fost din fabrica.
acum pot spune ca am frine.
ydaniel
placutele EBC sunt silentioase si nu accentueaza uzura discului.
cine ti-a zis povestile astea?
bobo77
Un mecanic care lucreaza la dealer dacia probabil biggrin.gif
einstein1984
Doctrou zicea ca nu tin la fading. Sau nu cum tin ferodo premier.
ydaniel
ce versiune de ebc?
einstein1984
Greenstuff.
YRX
Orice placute mai rasarite vor accentua uzura discurilor de origine,cel putin in cazul celor neventilate, sunt moi rau. Dar sut destule optiuni si pentru discuri.
andreispeed40
Inteleg cum sta partea cu uzura discurilor .

Dar cum se comorta placutele EBC la franare? Franeaza bine ? la rece, la cald...
De semenea intre EBc si Ferodo Premier ce recomandati?

Multumesc!
ydaniel
intr-adevar discurile sunt cam moi,dar sunt ieftine.!!
ferodo premier am avut la 1310 si am fost f multumit.
o comparatie ferodo premier -ebc pe acceasi model de masina inca nu am facut.
as alege EBC greenstuff.
YRX
ieftine? De banii de un disc de origine mi-am luat un set Brembo.
@andreispeed40 Daca ai discurile standard ia-ti cele mai moi placute pe care le gasesti, dintre cele 2, Ferodo Premier sunt cu siguranta mai moi si cine a folosit s-a declarat multumit de ele.
klax
Daca e de schimbat si discuri merita ebc disc si placute. Oricum discuri de origine se apropie de pretul brembo sau ebc. 1 set de ebc greenstuff a terminat un set de discuri in cam 50k. Adica au fost schimbate placutele de origine la 30k si acum masina are 80k si un pic si discurile sunt mult sub limita minima(a zis mecanicul) insa tind sa il cred ca m-am uitat si eu la ele si au sant adanc. Masina este a unui prieten in schimb a zis ca e diferenta de cand a pus placutele ebc. Zicea ca merita.
madhorsefuzzy
QUOTE(YRX @ 7 Sep 2010, 09:24)
ieftine? De banii de un disc de origine mi-am luat un set Brembo.
@andreispeed40 Daca ai discurile standard ia-ti cele mai moi placute pe care le gasesti, dintre cele 2, Ferodo Premier sunt cu siguranta mai moi si cine a folosit s-a declarat multumit de ele.
*



Ferodo SL sunt bune pentru discurile de origine daca nu vrei sa-ti manance discurile.
Franare echivalenta cu placutele de origine care mananca discurile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.