Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placute frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
lupul-sur
Cand va alegeti un alt tip de placute fata de cele de origine, fi-ti atenti ce alegeti. Eu am luat placute TRW, foarte bune, numai ca erau prea tari pentru discurile de franare originale. M-am ales cu santuri si discurile distruse in conditiile in care placutele nu au avut decat foarte putina uzura.Totul in 30000 de km
fuzzzy
QUOTE(raducu26 @ 10 Jun 2013, 08:27)
Nu va contrazic, dar timpul este limitat si 896 de posturi sunt multe...smile.gif
*



Confirm, TRW d-alea ieftine..

@lupul-sur: sunt la al doilea set de placute trw dupa un set de origine... cel de origine a "sapat" in disc mai mult decat aceste 2 seturi la un loc... tu cand schimbi un set de placute? Cand sunt pe fier cumva?

erata: eram sub impresia ca schimbasem 3 seturi trw, de fapt am schimbat doar 2 trw si un set de origine..
tribunul
Exista vreo diferenta intre placutele TRW GDB1634 si GDB1332? sau sunt aceleasi placute iar diferenta o face accesoriile, acele 4 tablite.

Uitati un link, luat la nimereala, cu cele doua modele.
dancristian
Salut. A mai schimbat cineva placute de frana in ultimul timp? O recomandare de placute pt un logan dci? pana acum am schimbat doar placute originale dacia dar doresc sa incerc si altceva mai bune , dar care sa nu uzeze discul foarte tare.prefer sa schimb placutele mai des
radiantm
Am schimbat azi placutele de frana (si alte cateva piese) pe Loganul meu din 2005
.Am pus FERODO FDB 1781 ( neavand pe el ABS am zis sa nu pun o marca de doi bani sau no name) Discurile nu le-am schimbat sunt cele originale si au dus 109000 km(stiu ca ar fi fost indicat sa le schimb impreuna cu placutele , dar... sper sa mai duca randul asta de placute-chiar nu aratau rau)
AM AVUT PLACUTE MOTRIO-FACUTE DE FERMIT ( LUATE DIN RETEAUA DACIA-cred ca pe atunci am dat 60-80 RON pe ele) PUSE IN 2011 LA 62000 KM . M-AU TINUT DECI BINE PESTE 45000 KM(nu conduc sportiv si nu franez aiurea...)
SUPERMULTUMIT de durata de viata ,dar si de calitatea lor la franare chiar daca nu sunt din gama high-end !!!

Apropo , cele puse azi am observat ca franeaza mai rau decat cele vechi scoase...
CAM DUPA CATI KM ISI FAC RODAJUL ?


dl_dr25
Discuri pline sau ventilate ?
robbie_ro
De unde discuri ventilate la Logan din 2005? Bine macar ca e versiune Laureat si are discuri de 259mm si nu pe cele de 238mm.
katalyn03
Salut
Am si eu o problema cu placutele de frana la un logan 2 din 2016, jante de 16 de fabrica, nu le gasesc nicaieri
Codul lor este 8201555710 si sunt pe ate
Ca forma sunt cu ciocuri, dar nu alea de 140 cu 42, care se gasesc pe loganu 2 mai vechi, astea au 150 pe 50
Rog daca ma poate ajuta cineva sa imi trimita ceva cod sau adresa de unde le pot lua pe privat, multumesc
YRX
Mai bifez si eu un schimb de placute, de data asta Brembo biggrin.gif
Arata bine, s-au potrivit perfect, merg foarte bine cu discurile Brembo de 260 pentru ca materialul de frictiune este putin mai lat decat la cele vechi (Bosch). Asa ca nu mai fac marginea aia la disc, darr .. . deocamdata am o laie de frane ca ataca fix marginea aia de sus. Pe seara ies la un rodaj a la Mike .... cool.gif

Au fost 80 de lei la epiesa.

[attachmentid=1628058113] [attachmentid=1628058114] [attachmentid=1628058115]
andreig1982
Fitza pretul cool.gif
Eu pe varianta de van am dat mai mult decat dublu dry.gif
In ultima vreme mi se pare ca le lipseste progresivitatea, o sa fac un schimb de lichid sa vad dc se schimba ceva.
YRX
Daca ti-au trebuit etrieri de van ... biggrin.gif
Alea sunt intr-adevar mult mai scumpe.
Mihai188
Am schimbat si eu franele.
Am pus BOSCH. Le-am schimbat pentru ca scartaiau in anumite momente sau la frane in viraje.
Am pus liniarul pe grosimea lor, aveau 0.8 mm cele vechi in timp ce BOSCH, cele noi, avea 14 mm
Destul de ciudat sa scartaie fara a fi uzate puternic. Ce am observat la franele vechi e ca erau dintr-un material ca otelul, foarte dure in timp ce franele noi au un material care pare diferit.
Franele Bosch au pe mijloc un sant in timp ce cele vechi nu au - o alta diferenta.

[attachmentid=1628106269] [attachmentid=1628106270] [attachmentid=1628106271]
tatabobu
Alea vechi erau uzate in ultimul hal, de-aia nu MAI aveau sant.
RazvanF
Corect, tocmai de asta scârțâiau . Sa te atenționeze asupra uzurii. Cât despre șanțul ăla stai calm că după 7000 de km se umple cu praf de la plăcuta .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.