Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cod baterie ROMBAT
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Bitu
Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna daca apare pe undeva stantat pe bateriile Rombat vreun cod dupa care imi pot da seama de data fabricatiei? Asta ca sa nu cumpar din magazinele de specialitate o baterie "noua", dar fabricata prin 2005!?
Multumesc anticipat.
geonic
QUOTE(Bitu @ 21 Feb 2006, 18:26)
Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna daca apare pe undeva stantat pe bateriile Rombat vreun cod dupa care imi pot da seama de data fabricatiei? Asta ca sa nu cumpar din magazinele de specialitate o baterie "noua", dar fabricata prin 2005!?
Multumesc anticipat.
*


Da vezi ca scrie sus pe ea prin stantare la cald adica prin topire niste cifre ceva de genul 40-05 adica saptamana 40 anul 2005.
Bitu
QUOTE(geonic @ 21 Feb 2006, 10:00)
Da vezi ca scrie sus pe ea prin stantare la cald adica prin topire niste cifre ceva de genul 40-05 adica saptamana 40 anul 2005.
*




Sigur?....Eu am vazut Rombat pe care scria si o cifra gen B01... Aia ce mai inseamna?....sau unele pe care nu scrie nimic wacko.gif
Dreamer
Pe toate exista aplitacte prin topira saptamana si anul, dupa modelul care a spus geonic. Priveste mai cu atentie biggrin.gif
Bitu
QUOTE(Dreamer @ 21 Feb 2006, 10:32)
Pe toate exista aplitacte prin topira saptamana si anul, dupa modelul care a spus geonic. Priveste mai cu atentie  biggrin.gif
*




ok, am inteles. Multumesc mult.
argon
pe actele fiecarei baterii(asa vin ele prinse de baterie) scrie data iesirii din fabrica si data fabricatiei, in rest, cum au spus colegii de forum ultimele doua cifre stantate reprezinta anul...de exmplu tre sa fie 06.
Penultimele doua cifre reprezinta saptamana...poti fi sigur ca stiu chestiile astea de pe certificatul unei baterii...mi-am luat acu o saptamana si eu una....fabricata in 2 februarie...2006...proaspata rau smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.