Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: radiator de incalzire
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
wwilly
Cum ajung la radiatorul de incalzire? Berlina din '99 bord CN. Trebuie sa demontez tot bordul sau este vre-o solutie mai simpla? radiatorul este suspect de a fii fisurat... as vrea sa-l vad / sau schimb!
dax
Desfaci cutia de acte si apoi iei jos clemele in care este fixata o carcasa de plastic cam pe la mijlocul bordului, unde se ascunde radiatorul. Treaba merge destul de repede...eu am schimbat vreo 2.
droso
vezi ca exista prin magazine un praf care-l pui in radiator(ceva cu cuart) si care astupa fisurile din radiator! poate nu e nevoie sa schimbi radiatorul! vlad

pt mai multe informatii droso@k.ro smile.gif
fradu
Salutare!! Acelasi lucru vreau sa-l fac si eu, adica sa ma uit la calorifer. Cum se da cutia actelor jos?? Nu e "turnata"?? Poate reusiti sa ma lamuriti. Multumiri anticipate!!!!!...si o bere!!! icon_twisted.gif
fradu
De ce vreau sa ma uit??? penmtru ca imi tot scate lichidul de racire din vas. Am controlat toate furtunele, instalatia. Nu mi-a ramas decat caloriferul. In plus de dimineata, sub presul de la sofer am gasit ud. Credeti ca poate fi caloriferul??Am uitat sa va zic ca am o dacia berlina cu bord CN.
van den plas
QUOTE


vezi ca exista prin magazine un praf care-l pui in radiator(ceva cu cuart) si care astupa fisurile din radiator! poate nu e nevoie sa schimbi radiatorul!  


Nu iti recomand sa folosesti praful acela. Masina e prea noua ca sa folosesti asa ceva. Se va depune peste tot pe unde trece lichidul de racire. Plus ca daca pui prea mult se poate intampla sa infunzi radiatorul de racire. Eu am ars o garnitura de chiulasa din cauza asta. Mai bine scoti caloriferul si vezi ce are. Daca e fisurat se poate lipi.
tyka
da bordul jos. icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.