Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Avansul vacuumatic nu mai functioneaza !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
LYM
Am o problema:
- am montat o aprindere electromagnetica ( de la Dl. Ioan ), si de atunci am observat ca avansul vacuumatic nu mai functioneaza bine. Inainte, daca scoteam furtunasul ala, scadea simtitor turatia, acum DIN CONTRA, cand il scot turatia creste ... cum il pun la loc, scade, parca ar merge gatuit.

Ce pot sa fac ?
diaconuliviu
QUOTE(LYM @ 24 Feb 2006, 01:11)
Am o problema:
- am montat o aprindere electromagnetica ( de la Dl. Ioan ), si de atunci am observat ca avansul vacuumatic nu mai functioneaza bine. Inainte, daca scoteam furtunasul ala, scadea simtitor turatia, acum DIN CONTRA, cand il scot turatia creste ... cum il pun la loc, scade, parca ar merge gatuit.

Ce pot sa fac ?
*


Sa dai delcoul putin inapoi, sa scazi avansul static? In situatia ta acel avans e mare, mai mare decit ar fi necesar; asta s-ar corobora cu ce ti-am scris si la faza cu decalajul pipei, la electrosocurile de le primesti.
LYM
Am uitat sa precizez: am dat avansul static mai mic, dar nimic. Tot la fel merge.
Cu ce afecteaza asta ?
diaconuliviu
QUOTE(LYM @ 24 Feb 2006, 10:35)
Am uitat sa precizez: am dat avansul static mai mic, dar nimic. Tot la fel merge.
Cu ce afecteaza asta ?
*


posibil ca discul cu magneti sau crucea sau ce ataca senzorul sa fie decalat sau senzorul nepozitionat bine fata de disc. Nu stiu cum face nea Ioan modif la delco ca sa spun, eventual cineva care stie sau tu, fa poze la delco si postati.
LYM
Momentan am imprumutat camera la cineva si n-am cu ce face niste poze clare.
In mare:
- senzorul este prins pe platina cu un surubel ( dat gaurica eract in baza pintenului de la platina )
- pe rotor este fixat un cerc, pe care sunt pozitionati 4 magneti ( la poli opusi, 2-2 ). Cand rotorul se invarte, magnetii trec pe deasupra senzorului pus pe platina si da comanda de aprindere. Cam asta e.

Am incercat sa trag aer prin furntunasul ala cu motorul oprit, si se misca platina.
Aprinderea asta are un comutator ( platina / apr. electronica ). Acum chiar daca-l dau pe aprinderea clasica, tot la fel merge vacuumul.
Avansul static este reglat cu stroboscopul.
diaconuliviu
QUOTE(LYM @ 24 Feb 2006, 14:50)
[...]
*


Pai ca sa treci pe clasic trebuie scos un jug parca de pe platina..asa se spunea pe aici.
LYM
Am rezolvat treaba - era de la "aprinderea" electromagnetica a lu` nea` Ion. Am dat-o jos si am vb. cu el sa-mi dea banii inapoi astazi.
Si-a revenit imediat ce am dat-o jos.
decrvl
Salut. Cumva e vorba de aprinderea aia desteapta despre care s-a tot vorbi?Sunt interesat si va rog daca se poate sa-mi spune-ti cum pot lua legatura cu producatorul?
Va rog frumos!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.