Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare amortizoare fata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
costyz1
Salutare baieti.Am o mare problema cu amortizoarele pe fata.Vreau sa le inlocuiesc dar nu as vrea sa le dau alora de la service o gramada de bani asa ca apelez la voi sa-mi dati citeva sfaturi in schimbarea lor.Ceea ce nu stiu este daca se utilizeaza vreo presa speciala pt suspendarea arcului.La berlina le schimbam usor,aveam presa si totul era ok dar la dsn am vazut ca nu prea are loc de presa respectiva.In speranta ca ma veti ajuta va multumesc anticipat.
iza_alex
Nu stiu ce sa spun... IN TM un telescop de fata pe gaz (original) este undeva pe la vreo 110 130 lei...
si manopera nu poate sa depaseasca 20-30 lei .
BAFTA!!!
sorin_f39
salut!
fratilor, ma apropii vertiginos de revizia generala de la 60.000 km (am putin peste 58.000 km in prezent). am amortizoare pe gaz acum. ideea e ca, desi imi plac ca sunt rigide, cam imi troncane masina in spate, in special cand e goala. zgomotul nu e mare si nici enervant. insa exista si as vrea sa-l elimin. mi s-a recomandat sa-mi pun amortizoare Monroe pe ulei. stiu ca astea pe ulei sunt mai moi decat cele pe gaz.
si daca le schimb, le schimb si pe fata si pe spate? voi ce ma sfatuiti?
viocardu-speed
QUOTE(f39sor @ 26 Feb 2006, 10:08)
salut!
fratilor, ma apropii vertiginos de revizia generala de la 60.000 km (am putin peste 58.000 km in prezent). am amortizoare pe gaz acum. ideea e ca, desi imi plac ca sunt rigide, cam imi troncane masina in spate, in special cand e goala. zgomotul nu e mare si nici enervant. insa exista si as vrea sa-l elimin. mi s-a recomandat sa-mi pun amortizoare Monroe pe ulei. stiu ca astea pe ulei sunt mai moi decat cele pe gaz.
si daca le schimb, le schimb si pe fata si pe spate? voi ce ma sfatuiti?
*


eu te sfatuiesc sa le schimbi cu unele pe ulei sau daca nu vrei sa investesti prea mult in masina cumpara un casetofon mai bun si da muzica mai tare = rezultat nu o sa mai auzi acel zgomot.
spiridon
QUOTE(costyz1 @ 23 Feb 2006, 19:01)
Salutare baieti.Am o mare problema cu amortizoarele pe fata.Vreau sa le inlocuiesc dar nu as vrea sa le dau alora de la service o gramada de bani asa ca apelez la voi sa-mi dati citeva sfaturi in schimbarea lor.Ceea ce nu stiu este daca se utilizeaza vreo presa speciala pt suspendarea arcului.La berlina le schimbam usor,aveam presa si totul era ok dar la dsn am vazut ca nu prea are loc de presa respectiva.In speranta ca ma veti ajuta va multumesc anticipat.
*


Problema cu schimbarea amortizoarelor fata se rezolva daca ai 2 prese de arcuri (tip gheare), acces la un banc cu menghina, chei potrivite - in special chei imbus pentru axul amortizorului si inca 2 miini de ajutor (adica un prieten).

In ordine: se ridica masina pe cric, se da roata jos, se desfac cele 2 suruburi care fac legatura dintre ansamblu arc-amortizor si fuzeta (de 19 parca), se desfac cele doua suruburi de deasupra ansamblulului (de 13 parca) - le vezi cind ridici capota, se scoate ansamblul amortizor-arc cu grija sa nu ciupesti burduful plametarei,
comprimi arcul cu cele 2 prese, prinzi ansamblul in menghina (in diagonala de spira unui arc) pui imbusul in capul axului amortizorului si desfaci piulita din capul amortizorului cu o alta cheie. O data desfacut inlocuiesti amortizorul, - un sfat- schimba si rulmentul (coroana de presiune) e ieftina (150k -2 bucati) si ajuta la o virare usoara - si cum nu umbli in fiecare an acolo se merita. Urmezi pasii invers ...succes !

Sfatul 1: Mare atentie la locasul pentru imbus - care se strica repede -
De aceea e bine de turnat un pic de lichid de frina sau coca-cola pe filet si lasat citeva zeci de minute sa se destepeneasca !!!
Sfatul 2: Trebuie folosit un imbus de calitate - eventual cu o teava potrivita in prelungirea lui pentru o pirghie mai mare ! (trebuie forta la desfiletat si infiletat piulita de pe axului amortizorului.


costyz1
Multumesc pt sfat.Cind se va incalzi putin vremea ma voi apuca de treaba.
baloo

ce rulment de presiune? am cumparat 2 amortizoare noi ce vreau sa le inlocuiesc. Mecanicul nu mi-a zis si de rulmenti. astia pe unde vin?
klausu25
Intre amortizor si oala pe care se sprijina arcul.
klaus
Aia se schimba cu flansa cu tot
costyz1
Exista amortizoare de fata pe ulei ? Eu am gasit doar pe gaz.Cei de la DaciaService mi-au zis ca cele originale de fabrica sunt numai pe gaz.De unde as putea procura pe ulei?
cristidb
Nu trebuie nici o menghina si nu se desfac cele 2 suruburi cu cap de 13.

Trebuie o presa care in partea de jos are un taler si doua gheare. Costa 300k in Vitan.
- Se scoate roata,
- Se sprijina butucul pe ceva si se lasa masina jos astfel incat arcul sa se comprime. NU trebuie sprijinit pe discul de frana pentru ca se poate deforma;
- Se monteaza presa;
- Se slabeste piulita de sus a amortizorului (lichid de frana pe piulita e recomandat);
- Se slabesc suruburile din partea de jos a amortizorului.
- Se ridica masina pe cric (arcul ramane comprimat pentru ca il tine presa)
- Se scot piulita de sus si suruburile de jos;
- Se scoate amortizorul cu arcul

Rulmentii nu trebuie neaparat schimbati. Ai mei sunt cei originali. Trebuie verificati, curatati si unsi. Daca nu sunt urme vizibile de uzura nu trebuie inlocuiti.

La montare se face in ordine inversa.
Trebuie atentie la pozitionarea arcului. In partea de sus are o piesa de plastic.
Daca piulita de sus e intepenita se poate tine de axul amortizorului cu un cleste de teava, eventual cu o bucata de cauciuc intre cleste si ax daca se intentioneaza refolosirea amortizorului, pentru a nu zgaria axul.

Amortizoarele monroe pe gaz sunt bune. Cele bilstein sunt mult mai tari si ridica masina de bot. Pe ulei nu mai gasesti.
Timp de lucru 2 ore daca nu te grabesti.
spiridon
cristidb, foarte buna metoda ta de schimbat amortizoarele pe fata, de fapt e bine de ales metoda in functie de presa de arcuri pe care o ai la dispozitie.
Cit despre rulmentii care se ocupa de directie - cei dintre amortizor si arc, din experienta personala spun ca la ce pret au (150k) e bine sa-i schimbati - efectul va fi o virare "ca-n prima zi !!!" smile.gif
cristidb
Asa arata presa mea
adi_sav
cristidb, cum zici ca arata presa ta?
cristidb
Fisierul a fost sters intre timp. O sa pun o alta poza.
andrei_broasca21
am o intrebare la voi . pt fata iti trebuie neaparat presa pt schimbarea arcului si al amortizorului ?
danciusergiu84
DA.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.