Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Limba asta romana ..... offf ....
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
paul_p
QUOTE(Marty @ 29 Mar 2016, 22:40)
QUOTE(o avocata pe la tv)
I s-a interzis tatalui sa se apropie la mai mult de 100 de metri de fiica sa

*

Agramata asta e avocata cica.


QUOTE(sorin1983 @ 29 Mar 2016, 22:48)
si "decat" unde apare? smile.gif
*

Apare la colega eminenta care a spus ca pentru imbecilul pentru care s-a solicitat interdictia de 100 m, recte tatal, "a fost decat o palma parinteste".

http://stirileprotv.ro/stiri/socant/eleva-...batul-foto.html
01:35
Bicicleta galbena
"Un avion de pasageri al companiei Corsair a evacuat aproximativ 70 de tone de cherosen in Muntii Alpi, la frontiera dintre Elvetia si Franta, din cauza unei probleme tehnice, informeaza postul francez TF1 citat de Mediafax."

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...muntii-alpi.htm

Nu cumva e vorba de kerosen? ca asa, scris cu ch, gen chelie sau cheder, n-am vazut scris pe nicaieri.
Adica, si kilometru ramane kilometru, nu chilometru, iar keyboard nu devine cheibord.





corbex
Eu nu inteleg cum adica "a evacuat cherosen". Era amenintata viata cherosenului? Sa-l fi aruncat, poate? L-o fi largat? Nu vom sti niciodata...
DannyY
Cu chilometrul se masoara chila.
b76bgaarh
era moldovean chilotu.
corbex
Cu chila se masoara kilu. La olteni.
luck33ro
se accepta si kilo si chilo - si am imbarligat ghe/ghi si che/chi in loc de ge/gi si ke/ki, ca sa facem treaba complicata cum ne sta in fire. Plus diacriticele - cireasa de pe tort happy.gif
DragosP
QUOTE(luck33ro @ 30 Mar 2016, 10:25)
Plus diacriticele - cireasa de pe tort  happy.gif
*


...zise unul în total dispreț față de ele...
luck33ro
Si probleme... ? Nu-i asa ca-ti plac vocalele folosite des la buda?
Liviu
Aloo... voi chiar trebuie sa va împungeți peste tot?
Câți ani aveți?
DragosP
QUOTE(luck33ro @ 30 Mar 2016, 10:45)
Si probleme... ?
*


Ți-am mai spus că problemele nu-s la mine.

maho
QUOTE(Bicicleta galbena @ 30 Mar 2016, 09:08)
la frontiera dintre Elvetia si Franta, ...
Nu cumva e vorba de kerosen? ca asa, scris cu ch, gen chelie sau cheder, n-am vazut scris pe nicaieri.

D-aia, ca era vorba de Elvetia. tongue.gif
corbex
Stiti voi cum se zice cherosen in elvetiana?
gabize
La ce?
DannyY
La gazolina pentru avioane diesel.
DragosP
Ca-n braziliană.
luck33ro
QUOTE(Liviu @ 30 Mar 2016, 11:09)
Aloo... voi chiar trebuie sa va împungeți peste tot?
Câți ani aveți?
*


Eu sunt un bun pedagog trebuie sa ma cobor la nivelul copilului ca sa inteleaga blush.gif
Marty
QUOTE(Bicicleta galbena @ 30 Mar 2016, 09:08)
Adica, si kilometru ramane kilometru, nu chilometru, iar keyboard nu devine cheibord.
*

Habar n-ai! Cauta-l la Bula p-ala de l-au masurat cu ECHILOTESTUL.
Han Solo
radmasa.gif
luck33ro
Asta?
Han Solo
mamaaa, ce nasulie...

o fi iesit?
Bicicleta galbena
Da' o fi intrat?! sad.gif






Han Solo
io cre'ca da. stiam ca 'practica' e sa se dea suspendare la omor din culpa 'simplu', cand se combina circumstante agravante vezi mititica pe interior.

Bicicleta galbena
Virgula dintre subiect si predicat, biggrin.gif ramane o mare si dificila problema.

(colegu' centurion, virgula de mai sus e pusa intentionat! biggrin.gif )

bion
Nu mia-u esit numerele la loto. sad.gif
Han Solo
Nu mia-u eșit, numerele la loto dry.gif
Bicicleta galbena
B1tv ramane campioana.
Prima e de acum cateva minute.
Cealalta, corectata, e de acum cateva zile.

Scrollul e plin de stiri redactate cu picioarele, virgule puse aiurea, cratime in tramvai, dezacorduri evidente. Cam una din patru stiri de pe scroll e vatamata gramatical.
klaus
Aia cu cratima e clar ca e o treaba nasola, dar la ailalta cu dublarea i-ului, as vrea eu sa te vad la tehnic lucrand la scrierea textului "live" si sa-l scrii impecabil din prima, de fiecare data...
kato
cred ca scuza asta este mult prea usoara.......
zax
La cat sunt platiti jurnalistii si la ritmul in care lucreaza, pe mine unul nu ma mai mira ca apar tot felul de dude... Da' va rog sa-l urmariti, de la 2:07, pe domnul avocat, cum reuseste sa rateze doua acorduri in 30 de secunde... 'tu-l in nas de incult.
Bicicleta galbena
QUOTE(Bicicleta galbena @ 30 Aug 2016, 22:31)
B1tv ramane campioana.
Prima e de acum cateva minute.
*


Here we go again.
Tot proaspata.

l@u
QUOTE(Bicicleta galbena @ 3 Oct 2016, 21:44)
Here we go again.
*




Ai postat la fix, in topicul potrivit , baga-te si la bula!
Han Solo
Dincolo de ironii facile,, o virgulă între subiect și predicat e greu de justificat...
neumann
O virgulă între subiect și predicat, e greu, de justificat...
corbex
De ce s-o justifici? O pui si gata!
Markos
Cu cine?
luck33ro
Cu cine poti...
DragosP
...povestea apariției constructorilor dacioți...
luck33ro
adaug-o repede la Cartea Cartilor, da inainte nu uita sa ceri aprobarea PSD
DragosP
Nu m-apuc eu acu' să scriu programul usr-ului...
Să și-l sicrie singuri.

BTW, domnu' RZV, a apărut dom'le ce ziceai parcă matale că o să apară prin septembrie? nedumerire.gif
corbex
Ce, frunzele ruginii?
RZV
QUOTE(DragosP @ 4 Oct 2016, 09:24)
BTW, domnu' RZV, a apărut dom'le ce ziceai parcă matale că o să apară prin septembrie? nedumerire.gif
*


Stimabile, ma confuzi. Da' grav de tot. Arata-mi unde si cand am avansat io termenu' de Septembrie.
Singura chestiune asumata de mine era aceea de a nu mai posta pe topicul USR daca Dobrev nu isi da demisia.
Mai usor cu petardele. wink.gif
DragosP
Am zis "parcă", da?
Și mă refer la programul USR, despre care doamna C zicea la gazetă că o să fie-n septembrie. Și parcă tu ai dat link-ul spre afirmația doamnei.
RZV
Alt parca fara legatura cu vreo afirmatie de-a mea. Da' de'...m-am obisnuit deja.
Fie ti-e lene sa cauti in urma, fie ai nevoie de fasole/lecitina, fie o faci cu rea credinta.
Una din trei.

Daca zic si io parca inainte, pot dupa aia afirma orice in legatura cu tine? Decat 'ntreb.
DragosP
Dacă n-ai fost tu cel care ai dat link-ul, îmi cer iertare. Nu văd însă de ce te bășici așa. unsure.gif
RZV
Chestiune de principiu. Nu imi place sa mi se puna in carca vorbe/actiuni pe care nu le fac.
Nimic personal, si iti accept scuzele. smile.gif
DragosP
Nț, mai bagă.
Pentru conformitate însă, "te rog să primești scuzele mele".
RZV
Vezi ca intre timp, pana sa iti apara tie postarea, am editat si eu, si e un non-sens acum. wink.gif
neumann
QUOTE(luck33ro @ 4 Oct 2016, 08:13)
adaug-o repede la Cartea Cartilor, da inainte nu uita sa ceri aprobarea PSD
*



drinking gheim: a se bea un paharel de cate ori zice vijelie "PSD"
DragosP
@RZV: așa e, era vorba de altcineva: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=4539556
Dar întrebarea rămâne: a apărut vreun program? nedumerire.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.