Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mers neregulat/ lipsa putere.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
LYM
Am observat recent ca masina mea si-a pierdut vlaga ( nu mai trage bine ), si merge un pic cam neregulat ( in special relanti ).

- Am montat de curand o aprindere electromagnetica - este posibil ca bobina de inductie sa nu mai faca fata? Ce simptome da cand incepe sa pice?

- Al doilea lucru la care m-am gandit este reglajul culbutorilor ( la relanti cam tzacane asa si parca se aude un fas-fas-fas, parca iese aer de undeva, dar nu mi-am dat seama de unde ).

- Al 3lea lucru suspectat ar fi capacul delco, insa e schimbat acum ~ 2000km si nu pare nimic in neregula cu el.

Bujii ( Sinterom - 0.7mm ) + fise ( Tesla ) noi.
Platina ... e pe repaus.

Ceva pareri ?
calinp
- vezi intai cum merge fara aprindere
- verifica sa nu traga aer fals pe undeva
LYM
- pe unde sa verific sa nu traga "aer fals" ?
argon
Despre culbutori...verifica cu hartia la esapament ...conditia e sa fie traseul tobei negaurit.
Aer fals poate sa traga pe la baza carbului...pe la garnituri..nu prea ai cum sa verici ...trebuie la service...mai bine strange putin suruburile ce tin carburatorul...poate s-au destrans de la vibratii..sa nu strangi prea tare ca deformezi flansa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.