Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgaltaie...tremura
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bgcnet
Hmmm oameni buni am si eu o noua problema...in weekend am rams pe minim cu benzina (nu cred ca aveam mai mult de 1 L) si cand a plecat sa alimentez la pompa surprize...dintr-o data a inceput sa zgaltaie asa, nu e de la avans cand accelerez apar zgaltaituri asa si nu accelereaza decat dupa 1-2 sec...asta mai ales in viteza a 2-a, dar si in celelalte; am bagat benzina, am curatat filtrele, m-am uitat la platini sunt ok, bujiile la fel, delco la fel...

Credeti ca s-a infundat carbul? Sa ii schimb jicloarele? ce-i drept filtrele erau destul de murdare iar in cel dinaintea pompei am gasit la baza lui apa sad.gif

Astept pareri...O zi buna.
Leo_neb1
Asta am patit si eu! ma chinui de 3 zile cu aceleasi simptome si nu reusesc sa ii dau de cap . Ce poate fi? mad.gif
bgcnet
Helllppppppppppp.........nu e de la tipul de benzina ca pun de 1 an si ceva de la aceeasi pompa si nu mi-a facut probleme...
tabek
La jiclorul de ralanti te-ai uitat? sa nu fie infundat...
mihait
Curata carburatorul cu totul daca poti . Daca nu, atunci macar jicloarele si sita de la intrarea in carburator.
adumitrachy
Incearca sa curati carburatorul cu palma (nu stiu exact cum se cheama metoda...)
bgcnet
QUOTE(adumitrachy @ 27 Feb 2006, 13:35)
Incearca sa curati carburatorul cu palma (nu stiu exact cum se cheama metoda...)
*



Mai am un set de jicloare de schimb; am sa le pun pe acestea sa merg un timp pana le curat pe astea; sper sa fie asta si sa nu fie infundate canalele carbului ca trebuie desfacut...

Deci sigur este carbul si nimic altceva?????????????

adumitrachy
Incearca si tu cu ce e mai usor. Daca aprinderea e buna... Dar mai mult ca sigur ai un gunoi prin carburator.Parerea mea. wink.gif
bgcnet
QUOTE(adumitrachy @ 27 Feb 2006, 13:50)
Incearca si tu cu ce e mai usor. Daca aprinderea e buna... Dar mai mult ca sigur ai un gunoi prin carburator.Parerea mea. wink.gif
*



Aprinderea e buna e electronica, platinile sunt ok neimpuscate, capacul delco curatat pe interior cu benzina nefisurat...returul nu e infundat, pompa baga benzina...
adumitrachy
Eu zic ca 99% carburatorul are un gunoi in el.
Dyda
QUOTE(adumitrachy @ 27 Feb 2006, 14:11)
Eu zic ca 99% carburatorul are un gunoi in el.
*



Sau apa
Marius T.
Plusez si eu cu un procent => 100% este infundat carburatorul. Parerea mea este sa-i faci o baie de decarburol !
bgcnet
QUOTE(Marius T. @ 27 Feb 2006, 15:33)
Plusez si eu cu un procent => 100% este infundat carburatorul. Parerea mea este sa-i faci o baie de decarburol !
*



Ce am observat cand tin socul tras nu prea face dar cand e bagat complet are simptomele descrise mai sus.

adumitrachy
Nenea carburatorul e de vina.Daca nu stii cum se curata cu palma, lasa ca trebuie sa ma duc si eu zilele astea sa il curat si am sa filmez operatiunea. biggrin.gif
bgcnet
QUOTE(adumitrachy @ 27 Feb 2006, 15:50)
Nenea carburatorul e de vina.Daca nu stii cum se curata cu palma, lasa ca trebuie sa ma duc si eu zilele astea sa il curat si am sa filmez operatiunea. biggrin.gif
*



Ok am inteles carbul sper sa fie asa...
adumitrachy
Daca rezolvi innainte sa filmez eu, sa zici,ca sa nu ma chinui ca berbecu sa filmez. biggrin.gif
bgcnet
QUOTE(adumitrachy @ 27 Feb 2006, 16:02)
Daca rezolvi innainte sa filmez eu, sa zici,ca sa nu ma chinui ca berbecu sa filmez. biggrin.gif
*



Cred ca stiu scot gasca aia turez motoru si pun palma deasupra dar sa nu se opreasca; parca asa era nu?
adumitrachy
up.gif Aha aha. up.gif
Dyda
QUOTE(bgcnet @ 27 Feb 2006, 15:08)
Cred ca stiu scot gasca aia turez motoru si pun palma deasupra dar sa nu se opreasca; parca asa era nu?
*



Sau 'tusesti' carburatorul, schimbind 2 fise intre ele
bgcnet
QUOTE(Dyda @ 27 Feb 2006, 16:53)
Sau 'tusesti' carburatorul, schimbind 2 fise intre ele
*



Va multumesc pt. help am reusit era cam murdar carbul am scos jicloarele le-am suflat bine, canalele la fel asta in graba in week vreau sa il curat serios. Merge mai bine acum nu mai da in nas parca se infige putin mai bine...

Multam.
Marius T.
Si inca ceva..........incearca sa nu o mai lasi cu benzina asa putina fiindca o sa devii doctor docent in curatat carburatoare!!!
rtulea
Pai cred ca mai bine ar face sa dea jos rezervorul si sa-i faca o spalatura sa-l tina minte. Ca de fiecare data cand va ramanme cu benzina putina sau va face un plin mai consistent toata mizeria si rugina si apa se vor tulbura si vor fi trase in carburator => iar desfundat carbul. Iar pe vremea asta sigur este o munca frumoasa.
Marius T.
Parca mai exista si un spray cam cu acelasi efect ca decarburolul. A incercat cineva, stiu ca se scoate doar "capacul acela"( scuze dar nu stiu cum se numeste) si se curata carburatorul.
adumitrachy
QUOTE(rtulea @ 28 Feb 2006, 13:14)
Pai cred ca mai bine ar face sa dea jos rezervorul si sa-i faca o spalatura sa-l tina minte. Ca de fiecare data cand va ramanme cu benzina putina sau va face un plin mai consistent toata mizeria si rugina si apa se vor tulbura si vor fi trase in carburator => iar desfundat carbul. Iar pe vremea asta sigur este o munca frumoasa.
*


Asta e cel mai rau caz.Dar, omul nu a mai avut probleme pana acuma.Asa ca nu e neaparat. Eu zic sa mai mearga asa si sa vada daca dupa circa 1000 de km mai apar probleme,atunci sa mearga pana intr-un service. Spun asta , din cauza ca masina mea a stat pana acuma 4 ani in garaj fara sa fie scoasa deloc si cu putina benzina. Normal ca rezervorul a ruginit.Am avut probleme o perioada,dar nu l-am dat jos.Acuma merg pe gaz si benzina iar e putina in rezervor. Si normal ca apar si gunoaiele. Dar nu dau jos rezervorul."Curatatul" cu palma e cea mai buna pt mine momentan. unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.