Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Grila CN4 pe (Super)NOVA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Mad MAX
Salutare fratilor. Am vazut la un tip din Buc pe o Nova grila de Berlina(CN4 - ultimul model). Arata destul de bine. Merge... Are forma aia asa ... rotunjita, si cu niste plasa se vede beton.Tipul ala avea pusa grila asa cum era si pe CN4,dar eu ma gandeam sa tai cele doua brate ce vin peste faruri si sa ramana grila doar. Ce parere aveti? Are cineva montata grila din aceasta si daca da sa imi dea si mie niste sfaturi si indrumari folositoare la montajul grilei si vopsitul. Mersi mult.



Numa' bine.



Norok.
Mad MAX
hai ma ce naiba ca parca am vazut o nova (sau DSN) albastra pe aici pe forum de Cj cu grila din aia. Cine o are? Nu imi spuneti si mie nimic despre asta?
Mad MAX
nu ma ajuta nimeni?
SGN_1310
Eu nu!
Tudor B
Din Cluj nu cred ca ai vazut poze pe forum, nu cred ca cineva de pe forum a facut facelift-ul respectiv. Erau ceva poze pe undeva cu o DSN rosie pe alt site.
Mad MAX
uite ... asta este masina de care vorbeam.
Marty
Arata excelent! Oricum, e doar parerea mea sau si capota este de "zimbetul lui Iliescu", modificata si ea intr-un mod extrem de atractiv ?
Mad MAX
hmmm.... nu cred. Este de nova, dar este modificata . Arata bine. Dar ... pe mine ma interesa partea cu grila. Vezi ca are grila de cn4(sau zambetul lui iliescu cum ii zici tu)? are un impact vizual mai mare decat grila de nova. Ma gandeam sa cumpar una din asta de cn4 si sa o pun cum o pus-o nenea asta cu nova din imagine si imi ramane si grila de nova in plus. smile.gif)

eu zic ca arata super. Chiar nu si-a pus nimeni asa ceva?

astept raspunsuri.



ciao.
Tudor B
Cred ca masina din poza la ora actuala circula prin Cluj, este galbena si este taxi (daca nu exista inca una la fel). Eu am vazut-o de mai multe ori pe strada si nu prea imi place cum vine capota peste faruri. Arata mai bine numai cu 'zambetul lui Iliescu'.

Mad MAX din ce oras esti?
Mad MAX
hmmm... pai pe mine doar grila ma interesa. Capota nici mie nu prea imi place. Dar uite ce fain vine cu grila de Cn4 si nimeni nu vrea sa vorbeasca despre asta. nu stiu de ce. Oare chiar nimeni nu are asa ceva?
fred
hai ca mai atasez odata imaginile cu masina mea ... sper sa nu primesc bila neagra ca le-am mai pus chiar azi la un post anterior unde se vorbea tot despre grile fata...



masina este o nova model '99 ; poza pusa de MadMax este de prin toamna lui 2001 chiar la vreo doua saptamani dupa ce am facut modificarea; pozele ce le-am atasat sunt mai recente (nov 2003)



pentru cei din Cj care au vazut taxiul ala galben cam cu aceleasi modificari la capota, tin sa-i anunt (si sper ca nu jignesc pe nimeni) ca tipul m-a dezamagit complet (ca sa nu spun ca e un looser...) deoarece dupa modificarea facuta (inca umblasem o saptamana cu fata masinii nevopsita doar data cu kit si grund) a aparut si tipul respectiv ca sa-i facem si lui, insa dupa cateva explicatii (l-am si lasat sa studieze problema), a disparut urmand ca dupa o saptamana sa apara fain-frumos exact cu aceeasi idee pe masina lui...

nu zic ca masina mea a fost prima cu asa ceva (in Cluj, DA, pot spune ca e prima tongue.gif ), dar ...

eu vazusem ideea aplicata la o nova de AG insa la respectivul grila nu se deschidea odata cu capota; la mine grila si pleoapele (care-s prelungiri ale capotei) se deschid odata cu capota;

capota este de nova iar restul este tot din tabla care s-a sudat...

grila "zambetul lui iliescu" este mai lata decat masca de nova, asa ca din partea de mijloc s-a taiat si s-a sudat pentru a incapea intre faruri...



Cam asta...



Fred
Mad MAX
nu stiam ca este a ta nova asta, dar arata bine sa stii. Super chiar. Vad ca intre timp ai montat plasa in grila si in bara. Frumos...

Imi spui si mie daca ai facut vreo modificare la prinderea grilei? ... si daca ai facut te rog sa imi zici si mie care este. Eu ma gandisem sa imi fac chestia asta dar nu stiam cum sta si daca se potriveste prinderea, dupa care am vazut poza cu masina ta. Vad ca plasa ai prins-o pe marginea grilei. O idee buna. Cu ce este prinsa? Cand ma lasa vremea si examenele biggrin.gif biggrin.gif o sa imi montez si eu. As veni pana la cluj sa mi-o montezi tu ca vad ca te pricepi dar... e cam departe. tongue.gif



Mersi mult.



P.S. : Sper ca nu te-ai suparat ca am postat poza cu masina ta pe forum,nu?



Ciao.
fred
nu ma supara deloc postarea pozei masinii mele; ma chiar bucura ca pentru unele chestii este data ca si exemplu (... bun sper... tongue.gif )



in legatura cu prinderea nu e nimic special ci doar sudura; masca de berlina vine cu niste mustati pe ambele parti care vin pe sub faruri, plus ca "zambetul" este mai larg biggrin.gif si nu incape intre farurile de nova, deci trebuie si acesta scurtat; eu l-am scurtat de la mijloc simetric prin taiere si apoi sudare; deci in principal totul a fost sudura;



plasa e de aluminiu cu ochiuri mari (se modeleaza superb chiar si dupa suprafete curbe - doar pretul este 100$ / metrul patrat :cry: - luata de la mattig tuning sau jom design ?? nu mai stiu ... din germania) si am prins-o cu holtzsuruburi si piulita de tabla asa cum se vede si in imag de mai sus; in partea superioara este prinsa la fel insa sub capota pt a nu se vedea din exterior.



Fred
Mad MAX
Si grila de caroserie cum ai prins-o? Ai facut vreo modificare la sistemul de prindere?

Am vazut o nova cu grila din asta dar nu avea bratele alea 2 taiate.

Explica-mi si mie te rog cum fac sa am si eu grila ca a ta?



MA duc in magazin, o cumpar .... si mai departe spune-mi ca nu stiu cum se face. Te rog ....

Plasa aia nu prea merge la mine la masina pt ca mea e alba, asa ca o sa ii pun una neagra.



Astept raspuns.
FLEX
Pt. fred: arata surprinzator de bine inventia ta, personal as fi indulcit un pic inflexiunea pleoapelor, ceva in genul "incruntarii" de la Cielo, cu atit mai mult cu cit capota se continua cu grila pe rotund; oricum, felicitari, cred ca e cea mai reusita transformare vazuta pina acum de mine; cred ca ai putea produce linistit astfel de capote, ca doritori ar fi, sint sigur.

Nu crezi ca tot ansamblul ar putea fi facut din fibra de sticla, apoi prins cu nituri in buza capotei si adus la nivel cu chit? asta ar scuti erorile de taiere, montaj, etc. si ar creste rentabilitatea trebii; si inca o observatie: poate ca era mai bine sa prinzi

plasa pe interior, sint cam uritele tzintele alea vizibile.



Pt. MAX: uita-te cu atentie si citeste explicatiile lui fred: grila e solidara cu capota, se ridica odata cu ea; treaba care a facut-o el e scumpa si delicata, ai nevoie de un tinichigiu bun ca sa faca asa ceva si de un vopsitor pe masura; astia nu se gasesc pe toate drumurile!
fred
da, asa cum a scis si Flex, totul este sudura;

ma voi gandi si la varianta din fibra...
Mad MAX
biggrin.gif ok am inteles.

Pt mine.... e cam mult. Ma depaseste. Oricum nu cred ca gasesc eu un tinichigiu asa bun sa faca chestia asta. EU vreau sa imi pun normal....nu sa se tidice cu capota. Stie cineva daca se nimer prinderile? Sau ce modificari trebuie facute?

Mersi mult. Ciao.
Dsign
eu mi-am luat o grila de cn4 la care am lucrat o zi ca s-o adaptez . In plus, eu vreau sa pastrez bratele de sub faruri dar trebuiesc prelungite. Felicitari pt masina de cluj. Este unu pe la titan (in buc) care face recarosari din fibra. lucreaza acum la o nova pe care a montat aripi late, capota din fibra cu 3 aerisiri foarte sicoase . il cunoaste cineva pe tip[ asta ca tare smecher e...
91_CTL
super tare arata masinuta....dar e foarte mult de munca sa-o faci sa arate asa...parerea mea e ca n-ar trebui sa-l copiem p baiatu cu investitia..ci sa ne gandim si noi la alte modificari daca tot vrem ceva mai unicat...parerea mea. bft all
Maskatu
In primul rand nu mai scrie cu mirc-isme. In al doilea rand topicul asta este de prin 2004. Asa-i ca nu te-ai uitat la data si nu vrei sa faci posturi?
Onyx
daca i-a placut maisna. mie mi se pare nasola rau cum a facut-o
and_rei
QUOTE(Mad MAX @ 17 Jan 2004, 15:31)
uite ... asta este masina de care vorbeam.
*



o cocalarie fara margini

fara suparare!
91_CTL
pai daca e asa de vechi topicul de ce nu il inchideti? scuze ca am scris, nu m-am uitat la data, inca odata imi cer scuze.
coco_blondu
coca style.smile.gif))=))...cluj si arges pe primul loc..
G I M
Arata oribil, dar na fiecare cu gusturile lui.
Laika
Apreciez efortul depus up.gif cat despre cum arata e bine in comparatie cu altele biggrin.gif
djasu82
e naspa ba biggrin.gif credeam ca au renuntat unii la zambetu lu iliescu dar observ ca mai sunt nostalgici biggrin.gif
pician90
QUOTE(coco_blondu @ 10 Dec 2010, 12:22)
coca style.smile.gif))=))...cluj si arges pe primul loc..
*


Ha..ha tongue.gif
Laika
off topic: In ziua de azi nu mai poti face nimic ca sar toti ca pestii rapitori pe tine biggrin.gif

on topic: Asta cum e? Am gasit-o mai de mult pe net.
pician90
nu bag mana in foc dar cred ca e a lui Mafiozzo..am vazut-o odata in Cluj si mi se pare ca e super OK.
Laika
E frumusica masina facuta cu bun gust
coco_blondu
arata bine asta:D....mor dupa cum arata cu capota prelungita:D
Filip
Arata bine nova cu masca de CN4. Nu cade in penibil, totusi vorbim de o adaptare a unui reper de pe alt model de automobil, insa tot al aceluias constructor. Ce la Mitsubishi nu au toate modelele acelasi bot? Sau la Audi? I-au facut facelift unuia, pe urma au trecut la toate. E facuta bine modificarea, din tabla.
mafiozzo
da supernova rosie cu prelungire e a mea, momentan nu mai are prelungirea din cauza unu`i batranel care nu stie sa se asigure cand trece de pe o banda pe alta, dar va reveni curand cu altfel de prelungire,
tot asa am patit si eu, mi am facut prelungirea si un baiat cu o nova ma tot intreba cum am facut etc , si dupa 2 sapt ce sa vad? avea exact ca mine capota
Iulikk
Nenea "mafiosu' " (nu te supara pentru botez... glumesc biggrin.gif )... zi-mi, te rog... ce jante sunt alea? Se gasesc si R14? Multumesc! tongue.gif
Maskatu
Topicul asta era despre altceva, si oricum arata oribil grila de cn pe super nova. Se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.