Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scuipa ulei pe la joja de ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gigi_soft
Ahoi membru nou biggrin.gif

Am o Dacia Break 1410 cu carburator. Daca las motorul sa mearga vreo 10 minute si scot tija cu care se masoara nivelul uleiului, motorul scupa ulei. Nu acelasi lucru se intampla cand motorul ii rece (Probabil uleiul este mai vascos). Intrebarea este daca ii normal sa cuipe ulei sau ii vreo problema?
Marty
Hm, la berlina care o am in dotare, cind masina era noua ('99- 2000), primul ei proprietar se plingea de acelasi lucru. Acu' nu stiu ce sa-ti zic.....
ghc
Cred ca e normal, cel putin si la a mea face. La mine era dusa si garnitura de la buson, asa ca scuipa si pe acolo. Problema ar fi daca ti-ar scuipa si cu tija pusa.
gigi_soft
Ma da suntezti rapizi smile.gif Coooooooooolllllllllllllllllllllllllll smile.gif smile.gif smile.gif
paulp
Inseamna ca pompa functioneaza foarte bine :wink: .

Daca observi ca-ti scuipa ulei si dupa ce pui joja vezi ce a scris Horatiu mai sus.
gigi_soft
Thanks Paul :wink:
mtode
Mai scuipa ulei si cu joja pusa atunci cand necesita segmentare.....

cel putin eu am patit-o :-)
GIC
Ungerea cilindrilor si a pistoanelor (de fapt a suprafetei dintre ei) se face cu uleiul care scapa pe linga fusurile palier respectiv fusurile maneton, ulei sub forma de ceata sau picaturi foarte fine. Daca un motor are gaze de carter (si toate au chiar si cele noi deoarece sistemul cilindru - piston - segmenti nu este 100% etans) acestea cind ies prin orificiul de la joja (cind aceasta e scoasa) antreneaza si picaturile de ulei mai sus amintite. Daca segmentii sunt uzati fenomenul este mai accentuat.
gigi_soft
Am verificat chiar ieri compresia si este buna intre 8 si 10. Sar putea sa fie de vina uleiul. Acam venit vremea sal schimb!!
GIC
Compresia pare buna, dar cu toate acestea gaze de carter tot ai, prin urmare ai si ce sa-ti antreneze particulele de ulei afara din carter. Daca uleiul este vechi (viscozitate scazuta) si cald fenomenul se amplifica.

Chiar daca schimbi uleiul fenomenul tot va exista - ASA FACE ELE - 022.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.