Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tratament motor cu solutzie 2+2
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gigi_soft
Ce zicetzi de tratamentele la motor cu Solutzie 2+2 sau Prolong? Poate sa scada consumul? Un consum de 12% la o dacie Break 1410 cu carburtator in Oras cu jigloare de 1300 este mare sau mic?
Ov
consumul e mare, dar depinde cum mergi si tu si cat de aglomerat e

nu stiu de solutii d'astea minune, dar nu prea cred in ele
schummi
Un consum pe oras cu dacia de 12 este .... depinde.

nu se poate spune la o masina care este un consum normal pe oras decat daca mergi ca taicamiu care are un consum de 7 in oras si de 5 afara.

consumul depinde de turatia motorului. fiecare sofer are consumul lui care este influentat si de motorul masinii.

eu cu a mea (3000 de ture max) am 10 in oras

cu a firmei (motor varza) am 12-13

ambele motoare de 1,4.

sfatul meu :

incearca masina afara la 4 trepte in 100 tre sa ai undeva sub 7 la 5 trepte la 100 tre sa ai vreo 6 (asta daca motorul e bun)

de aicea vezi si ti.



ATENTIE



jigloarele de 1300 pe un motor de 1400 CRESC Consumul de carburant deoarece sunt facute pentru un flux de benzina si AER pentru un motor de 1,3 dar motorul fiind de 1,4 are nevoie de mai mult si asta va determina accelerarea (la nivel de carburator) mai mare decat normal...

DECI>>



FACI CE VREI DAR STI CE FACI ?
paulp
Daca vorbesti de consum acum iarna, las-o asa ca n-ai nici o sansa sa scazi consumul.

Vara intr-adevar este cam mult.

Tratamentele la motoarele Dacia (si nu vorbesc de DSN sau SLZ) au ca efect o imbunatatire a ungerii si presiunii uleiului si o optimizare a functionarii.

icon_twisted.gif In ciuda a tot ce s-a scris aici despre aditivi :wink: eu sint adeptul folosirii lor 8). Am folosit si voi folosi in continare.
gigi_soft
PORCI de la Service nu mi-au mai dat jigloare vechi si acuma tre sa-mi cumpar altele Fuck Off 022.gif
northwood
Vestea buna e ca sunt f. ieftine.

80.000 un set complet, sau asa ceva.
Marty
Vestea proata e ca nu se stie cit de bune sunt!
northwood
marty, sunt de dacie, adica daca nu merge din prima se mai incearca un set smile.gif
akeem
Eu am pus 2+2 si pot sa spun ca se cunoaste d.p.d.v. al ungerii. Despre consum nu pot sa spun nimic mai ales ca e iarna). Oricum, ungerea ma interesa, ca era motorul cam zgomotos si fortat (presiunea era buna, ca n-am decat vreo 30000 Km de la RK - set + arbore).
RaduMan
Mai clar, ce tratament motor ati aplicat - ce anume din produsele 2+2 ati folosit.

Sa inteleg ca ati folosit un aditiv ptr. ulei?
silviumc
QUOTE


ATENTIE



jigloarele de 1300 pe un motor de 1400 CRESC Consumul de carburant deoarece sunt facute pentru un flux de benzina si AER pentru un motor de 1,3 dar motorul fiind de 1,4 are nevoie de mai mult si asta va determina accelerarea (la nivel de carburator) mai mare decat normal...

DECI>>



FACI CE VREI DAR STI CE FACI ?


woot?? :shock: Sigur? Eu am jiclor de ala pe motor de 1400 si imi consuma si mie mult. Dar aveam platina impuscata si condensatorul belit. Acum o sa vad daca a scazut consumul.



Poate mai zice si altcineva mai multe despre subiectul jiclor.



BTW, am cumparat un set (nu se vand separat) pentru motor de 1300. Daca e adevarata chestia de mai sus, atunci nu am ce face cu el, si e de vanzare. L-am luat de la CNCD (e in pungutza "Dacia Piese de Origine"), am si bonul. Am dat 250000, il dau cu 200000, vin cu el la intalnire, joi.
paulp
QUOTE


Am dat 250000


:shock: Mai voi oare de ce nu intrebati inainte de a arunca cu banii?

Eu am luat un set tot la punguta, am dat 80K si l-am pus la carbu' care a ajuns la tata (DA, ala care-mi consuma 6.6 la drum intins) si merge perfect.



Radu,

Tratamentul motor intr-adevar este un aditiv pentru ulei. :wink:
silviumc
QUOTE
QUOTE


Am dat 250000


:shock: Mai voi oare de ce nu intrebati inainte de a arunca cu banii?

Eu am luat un set tot la punguta, am dat 80K si l-am pus la carbu' care a ajuns la tata (DA, ala care-mi consuma 6.6 la drum intins) si merge perfect.



Radu,

Tratamentul motor intr-adevar este un aditiv pentru ulei. :wink:


Ce sa intreb? CNCD este Centrul National de Cevasilea Dacia. Deci locul cel mai oficial cu putinta de unde se pot cumpara piese originale Dacia.



Ma rog, e posibil ca cel de 80 klei sa fie la fel de bun, sau chiar mai bun. Insa trebuie sa stii de undeva ca asa e. Cu piesele originale Dacia, ai asigurat un nivel de calitate rezonabil, la orice piesa.
paulp
Hai ca nu vreau sa-ti stric afacerea (oricum plimbatul pina la Iasi costa mai mult decit setu' de jicloare) :wink:
silviumc
QUOTE
Hai ca nu vreau sa-ti stric afacerea (oricum plimbatul pina la Iasi costa mai mult decit setu' de jicloare) :wink:


Nu prea e o afacere (luat cu 250000 si dat cu 200000). Mie nu mi-a trecut prin freza ca poate sa existe jiclor bun facut de altcineva decat Dacia si care sa fie de 3 ori mai ieftin. As fi luat de ala.
silviumc
QUOTE


Eu am luat un set tot la punguta, am dat 80K si l-am pus la carbu' care a


Scria ceva pe punguta aia? Ca sa stiu ce "brand" sa caut, daca trebuie sa-mi iau jiclor de 1400.
paulp
Eh, asta-vara, acu' un an. Oricum, o sa trec pe la magazinul de unde le-am luat sa vad daca mai au si-ti spun :wink:
SGN_1310
Se zice ca tratamentul ala cu 2+2 cu bisulfura de molibden, daca asta e cel incriminat, nu e recomandat iarna, pt ca are proprietati total diferite la temperaturi joase.

Shi apoi daca inca mai credeti in minuni accesati www.chrislonghurst.com shi linistiti'va in privinta minunilor tuturor produselor care se tot lauda cu diferite chestii gen: merge motorul fara ulei, consuma cu 5 liti mai putin s.a.s.m.d.
paulp
SGN, cred ca s-a discutat si paradiscutat problema aditivilor. Nici eu nu cred ca un motor poate merge fara ulei prea mult icon_mrgreen.gif , dar din cele observate si experimentate de mine MOTORUL DE DACIE :!: se comporta nitel mai bine cind ajuti amaritul de ulei mineral (ca de sintetic nu ne putem lipi icon_evil.gif ) cu un aditiv care sa-i imbunatateasca proprietatile. Cam asta e.

Restul e reclama :wink:
schummi
am gasi un mos in timisoara fost pilor de raliu si vreo 1 ora l-am bubuit cu intrebari (am nr de tel icon_twisted.gif ) ... Dar mosu mio zis ca pot sa bag aditivi dar ATENTIE la tipul de aditiv si la tipul de ulei ca nu se pot combina deloc.

Aditivu 2+2 tre sa aibe un uli de-a lui (nu stiu care)

ATENTIE MARE CA VA F#TETI MOTOARELE

mi-a mai zis mosu ca cele mai scumpe aditive fac numa 30 % din ce scrie deci

NU VA ZGARCITI



dar in final :



FACI CE VREI DAR STII CE FACI ?
silviumc
QUOTE
Eh, asta-vara, acu' un an. Oricum, o sa trec pe la magazinul de unde le-am luat sa vad daca mai au si-ti spun :wink:


Da, bine 80000 asta vara, acum un an. Nu mai e relevant. Eu credeam ti-ai luat de curand.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.