Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jiclor de 1300 pe motor de 1400
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
silviumc
Am inceput un topic nou pentru ca mi se pare important, nu numai pentru mine.



Un forumist (schummi) a zis ca jiclorul de 1300 montat pe motor de 1400 creste consumul, in loc sa-l scada, pentru ca este calculat pentru alt flux de benzina si aer, ducand la o accelerare in carburator.



Mai poate sa zica si altcineva mai multe, din experienta etc?
paulp
Nu stiu exact cum se manifesta chestia asta, dar cind o fi mai clad o sa fac o proba cu jicloare de 1300 montate pe 1600 icon_twisted.gif .

Stiu doar ca reciproca este valabila. Adica jicloare de 1400 pe motor de 1300 megre foarte bine si consuma mai putin.
alexm1
eu am o dacie din 98 pe care o conduce sor-mea acum. are jiclor de 1300 pe motor de 1400 si cutie in 5 trepte. merge beton si consuma mult mai putin. unica problema e ca trebuie reglat f bien aerul de la carburator pt ca daca nu nu merge rotund. in rest e perfect
schummi
alexm1 ..... foarte posibil in cazul in care ai carburatorul si toate jigloarele de 1.3.

carburatorul de 1.4 desi pare identic are gaurile la aer mai mari.

daca pui un jiglor de 1.3e ca si cim ai da mai incet la robinetul de la chiuveta. pai cum vrei sa se umple mai chiuveta (in cazul tau cilindrul) cand tu nu-i dai zeama.

daca era asta o solutie de ce credeti ca s-au facut jigloare de 1.4 .

motorul masinii e ca si o prajitura, daca nu are toate ingredientele iasa un cenzurat.

a-ti manca paine necoapta sau facuta fara faina ??????

nu se poate fratilor.

singurul mod de a reduce consumul la un motor de dacie este sa nu bagi piciorul asa tare si sa mergi cu ea ca un mos.

pai voi stiati ca dacia la drum lung in a 4-a la 60 la ora manca sub 4.

poftim solutie sa nu mai consume. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^



scopul meu si al muuuulti alti maniaci e sa mearga de sa rupa soseaua nu sa fac economie de benzina.

stiati ca dacia daca mergi pe oras cu 1-2-3 in 4-5000 de ture papa si 20

eu stiu da tot asa merg pentru ca mie-mi place.

tu daca vrei sa nu mai consume poti sa pui toate bilibicistroacele ce-ti pica la mana ca un motor de dacie reglat bine si mers normal(2.5-3000 de ture) va manca 7-8 in oras si 6-7 afara (4 trepte) 5,5-6 (5 trepte)



PS stiai ca daca pui jigloare mai mici nu mai asa de mare putere = nu calci acceleratia asa tare.

DEECI
alexm1
concluzia nu mai accelerezi asa de tare dar cand te-ai intins la drum e altceva. si ce-mi trebuie in oras sa plece ca reactorul??? plus ca o conduce sor-mea. dar la drum intins la 130-140 la ora nici nu se misca de pe sosea.
gigi_soft
Am avut si io jicloare de 1300 pe 1400 mergea ca dracu si la consum nu se vedea nimic. Am pus din nou jicloare de 1400. Mere fain si consumu tot asa ii. Deci tragetzi voi concluzii smile.gif
paulp
Asa "e ele". Nu-s 2 la fel icon_twisted.gif
RIon
noutati la acest capitol?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.