Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cat timp munciti?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
paul_damian
As fi deschis sondajul acesta la statistici, dar as fi incalcat regulamentul de acolo ("cine initiaza unul e dator sa argumenteze intr-o fraza utilitatea respectivului sondaj pentru mebri Daciaclub").

Ma tot intreb... cat lucreaza romanii? Mai precis, care e productivitatea muncii lor?

Stiu ca multi dintre noi n-au program de 8 ore. Dar faceti o analogie, raportandu-va la durata standard de munca de 8 ore. Daca sunteti freelanceri, raportati-va la cat ar trebui sa munciti ca sa va mearga treaba.

Repet: nu vreau sa stiu cat _ar trebui_ sa munciti, adica ce scrie in contractul de munca. Doar atat: raportat la un program de 8 ore, cate ore "frecati buha / menta" si cate faceti intr-adevar ce ar trebui.
romulus
8din 8 cool.gif
argon
QUOTE(romulus @ 3 Mar 2006, 07:34)
8din 8  cool.gif
*



Bai, si atunci de de tot esti activ pe forum..tot timpu cand ma uiit jos la statistici, Romulus e prezent icon_mrgreen.gif si ne aburesti pe noi... radmasa.gif

Asa...eu muncesc cam 4-5 din 8 wink.gif
SilviuB
Eu am program de 8 ore si lucrez cat trebuie. icon_mrgreen.gif radmasa.gif
marafetu_80
Am un loc de munca sa-mi traiasca programul e de 8 ore teoretic dar foarte des se intampla sa plec dupa 8 ore de munca .
Asta e munca la patron.
VECTOR
daca sunt student si stau 8 ore,sau chiar mai mult,la scoala se pune? mai ales ca sunt ultimul an la stomatologie si chiar lucram pe pacienti de vreo 2 ani...
romulus
QUOTE(argon @ 3 Mar 2006, 07:47)
Bai, si atunci de de tot esti activ pe forum..tot timpu cand ma uiit jos la statistici, Romulus e prezent icon_mrgreen.gif  si ne aburesti pe noi... radmasa.gif

Asa...eu muncesc cam 4-5 din 8 wink.gif
*


Te roade? biggrin.gif poate asta e munca mea.... 8din 8 in fata calculatorului. Si intr-o fereastra, undeva intr-un colt, poate sa stea si daciaclub. Capisci? Hai sa scadem 2-3 pauze de tigara si sa adaugam 15-20 min la sosire (ca vin mai devreme decat trebuie) si tot atata la plecare (ca sosesc sarcini noi in ultimele minute de program)
avathan
am votat DELOC
azi nu muncesc!
am stat ieri pana la 23:30
si am venit si de la 6:30 sa termin ceva
deci azi NU MAI MUNCESC DELOC
in mod normal muncesc un pic peste 8 ore
bertro
in functie de numarul de taskuri: program 8-11h (rareori 8) cu 5min tigara din ora in ora si 30min pauza de masa pe la 2. din cand in cand mai rup cate 10 minute sa mai citesc/postez pe aici.
apar si eu online tot timpul pt ca am browserul deschis si minimizat wink.gif
Smeagol
7 ore din 10 - 11.
sebybv


In media cam 8 ore...adica sunt zile in care ma da nevasta disparut si zile in care se trezeste cu mine mai devreme acasa... tongue.gif
marksman
Pe hartie programul e de 8 ore. Asta inseamna ca in realitate stau si 10-12 daca "arde" sau din alea 8 teoretice stau 2 pe Daciaclub cand am avans in ceea ce fac.
Lexy
QUOTE(sebybv @ 3 Mar 2006, 10:42)
In media cam 8 ore...adica sunt zile in care ma da nevasta disparut si zile in care se trezeste cu mine mai devreme acasa...  tongue.gif
*



radmasa.gif Vezi ca nu e bine asa!E riscant ptr amandoi! tongue.gif

Si eu raspund la fel ca cineva de sus..cat e nevoie!Mai lucrez si acasa si in final se compenseaza...
Asadar bagati in poll: cat e nevoie! / cat vrea muschiu meu biggrin.gif
sebybv
QUOTE(Lexy @ 3 Mar 2006, 10:53)
radmasa.gif  Vezi ca nu e bine asa!E riscant ptr amandoi! tongue.gif

*




Stiu ce zici...insa...
"One phone per day keeps the lawyer away"
Ma intelegi? ph34r.gif Better safe than sorry... wink.gif
Lexy
radmasa.gif Ai perfecta dreptate!Iti admir intelepciunea!
maxiK
program 8 ore - muncit efectiv 3-4 ore. ehee, bugetar ce sa-i faci biggrin.gif
mariogiotta
Teoretic 8 ore la munca, practic intre 0 si 8 (depinde de incarcare)... si acasa cat ma tine - cateodata inca 8 (in cel mai rau caz...).

Multumesc lui Dumnezeu ca inca ma mai tine...
Ake
mai e un poll
dar cu ore pe saptamana
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=6458&st=0
paul_damian
Scuze, Ake, nu-l vazusem.

Dar oricum ar trebui actualizat, intr-un an jumate de la chestionarul tau s-a mai schimbat cate ceva, mai o mentalitate, ceva smile.gif
bobo77
8 ore ,timp lucrat efectiv nu pot sa spun decit ca depinde de noroc.
matrafox
program de lucru 24/24 sofer taxi
driverx
QUOTE(matrafox @ 3 Mar 2006, 15:35)
program de lucru 24/24 sofer taxi
*



Geeez. Acuma inteleg de ce taximetristii conduc asa prost. Pana acum credeam ca tine de 7 ani de acasa, de anumite chestii de bun simt, de frustrari etc, dar am primit raspunsul.....finally.
pgpdesign
cam 8 ore din 10-12.
GoGu
Program de 8,5 ore (30 min pauza de masa). Lucrat efectiv, in medie 3-4 ore. Pretty fair, tinand cont ca pt. cam atat sunt platit biggrin.gif. Partea proasta e ca restul de timp e pierdut...
Mai sunt si zile aglomerate, pe la inceputul/sfarsitul lunii, dar media iese cum am zis mai sus.
nairam
NON STOP !!! 24/24, 7/7...
Serios acum cred ca muncesc in jur de 10-12 ore / 1 zi... cam prea mult dar deh .... asta este ..
Adrian_Solenza
Ajung la 19.00 acasa, plec la 07.00! Cam 10 ore efective de munca, 2 sunt cafea, suc, ziare, barfa si spalat masina ZILNIC!
Liviu
Eu am pus 6 ore zic eu corecte. Asta daca fac o medie a orelor efective de munca.

Caci, sa fim seriosi .. NIMENI nu munceste efectiv 8 ore decat daca e intr-un job de relatii cu publicul.

Asadar, sa luam in considerare un job "normal" de 8 ore.

Intotdeauna se vine putin mai tarziu (cu mici exceptii), se pierd cateva minute la cafea ... se mai pierde cca juma de ora pana la o ora cu masa de pranz, se mai pierde cca juma de ora cu fumatul (cine fumeaza) se mai pierde putin timp la telefon , inca ceva citind daciaclub ...

Deci o estimare de 6 ore eu spun ca e corecta smile.gif.

Dupa cum am mai zis, asta e o medie .. caci sunt zile cand (cel putin in cazul meu) stau la munca numai 4-5 ore si altele cand stau cate 14-15 ore ... "a sta" in acest caz trebuie interpretat ca "muncesc".

Asa ca cei care spun ca muncesc 8 din 8 mint smile.gif. Nu exista randament de 100% in cazul oamenilor. Fiti cinstiti.

Cei mai corecti au fost cei care au zis ca muncesc cat trebuie .. asta presupunand ca acel "cat trebuie" este o unitate de masura decenta ...
SUPERCAR
Eu nu muncesc deloc...deocamdata student.
ydaniel
sunt student,dar daca pun orele de antrenament muncesc cel mai mult de pe forum:)
Sony
Probabil ai vrut sa spui pe forum. wink.gif
Lexy
QUOTE(Liviu @ 3 Mar 2006, 19:56)
Cei mai corecti au fost cei care au zis ca muncesc cat trebuie .. asta presupunand ca acel "cat trebuie" este o unitate de masura decenta ...
*


radmasa.gif
Reprezentam culmea decentei,iti dai seama!!!
octtavyan
cam 6 ore la servici si inca vreo 4 pe acasa cand e lejer, deci cam mult, dar iese peste 8 dry.gif dry.gif
argon
Eu teoretic ar trebuii sa lucrez 8 ore/zi, practic e confidential biggrin.gif

La job functionez dupa algoritmul LIFO.
scyla
QUOTE(argon @ 6 Sep 2006, 10:52)
La job functionez dupa algoritmul LIFO.
*



Adicaaa?
Eu ma straduiesc sa nu depasesc 10 ore. cool.gif Doar mai exista si altceva pe lumea asta, nu?
driverx
Last In First Out.

Pe romaneste.....frecator de menta...vine ultimul, pleaca primul.....
thunder
La job incerc sa ma incadrez in 8 ore pt. ca m-am saturat sa stau 10-12 ore. La nevoie stau si mai mult, chiar am un record personal de 23 ore lucrate intr-o zi. Acasa dupa caz mai bag intre 1 si 3 ore.
scyla
QUOTE(thunder @ 6 Sep 2006, 11:45)
chiar am un record personal de 23 ore lucrate intr-o zi. Acasa dupa caz mai bag intre 1 si 3 ore.
*


wacko.gif wacko.gif ohmy.gif Scuza-ma...dar ce lucrezi????
red_dog 4 ever
Spre rusinea mea am votat DELOC 168.gif
thunder
pt. scyla sunt programator, iar acasa mai lucrez la un cate un site sau program. (programare e o boala incurabila biggrin.gif). Pe langa recordul de 23 ore mai am doua, unu de 19 si altul de 21 ore. De fiecare data au fost niste urgente, programe facute prost de alti colegi, si cum sunt om de baza in firma (a se citii ... fraier) mai am ocazia sa fiu rugat de patron sa stau sa rezolv problema.

PS: sa nu crezi ca dupa alea 23 ore m-am dus acasa sa lucrez in continuare ... nu sunt chiar atat de tampit biggrin.gif
Ov
QUOTE(argon @ 6 Sep 2006, 10:52)
Eu teoretic ar trebuii sa lucrez 8 ore/zi, practic e confidential biggrin.gif
*



ia sa vedem cat de confidential

QUOTE(argon @ 3 Mar 2006, 08:47)
Asa...eu muncesc cam 4-5 din 8 wink.gif
*



smile.gif
argon
Ehe..se mai schimba posturile, mai avanseaza omu'..aia a fost atunci.. 10561582.gif
DragosP
QUOTE(Ov @ 6 Sep 2006, 12:26)
ia sa vedem cat de confidential
smile.gif

Între timp o fi devenit confidențial; eu muncesc cât trebuie: 1..15 h/zi, de la caz la caz. wink.gif
dispeceru
muncesc ca vaca 12 cu 24 de mi-au sarit okii din mecla !! bine macar ca ne-au mai marit salariile de curand !! dry.gif
Kogu_T
8 ore program fix. Sunt multumit desi vin acasa rupt.
sorin_f39
Pe contractul de munca scrie program de 8 ore/zi, dintre care jumatate de ora este pauza de masa, 5 zile/saptamana.

ovidiums
dorm in medie 4 ore pe noapte, pierd vremea vreo 3 ore, in rest "work-addicted"
zeus-iulian
teoretic: 8 ore
practic: intre 1 si 6 ore tongue.gif ! am un serviciu care imi permite sa mai "frec si menta"
bygy007
depinde de zi si ceea ce fac in ziua respeciva intre 0 si 7 h dar de foarte multe ori 0- 1h 168.gif 124.gif
cmandrei
Efectiv e greu de calculat, depinde de la o zi la alta ... asa ca program e 8+ ore.
V a L y O
Programul e de 8 ore...dar se mai freaca si menta...cand se poate tongue.gif

Oricat de mic ne e salariul, noi putem munci mai putin decat ne platesc ei...cam asa era smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.