Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mers trepidat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Meserie
Am o problema si nu stiu cum sa-i dau de cap. La mers intins pe sosea bine asfaltata, masina merge ca si cum soseaua ar fi valurita. Mai exact, da impresia ca rotile nu ar fi perfect rotunde. Stiu ca suna aiurea, dar asa se intampla. Am facut echilibrarea rotilor, dar fara rezultat. Masina este o Dacie berlina model 97. Si alta problema: cand intra in sarcina mai puternic, la urcarea unui deal sau la o sarcina mai mare se aude un zgomot ca si cand ar fi toba sparta. Am schimbat toba mare si teava, care erau oricum uzate, dar zgomotul acesta nu dispare. As fi recunascator daca ma poate ajuta cineva.
djmarck
si mie mi se intampla la fel la viteze de 80/90 la ora am un tremurat neexplicabil,iar cu zgomotul la turatii mari eu am rezolvat prin a repara toba
EUROPE_
Aceeasi problema o am si eu, a mers tata cu dacia model 82, cu 100 la ora pe E70, care este autostrada, sau e pe punctul de a fi, si imi trepida bordul, de parca mai avea putin si isi lua zborul, nu stiu de ce, si eu credeam ca rotile sunt ovalizate, dar daca tu spui asta, cine stie care o fi cauza. sad.gif
danny_b
Trepidajul apare de cele mai multe ori din cauza anvelopelor de pe spate care sunt uzate numai pe o portiune de citiva cm.E mai greu dar nu imposibil sa depistati care e cel defect.Mai poate fi cordajul rupt in interiorul anvelopei care da acelasi efect.Pentru a depista care anvelopa e cea defecta,suspendati fiecare parte din spate si urmariti cu atentie profilul anvelopei dupa ce in prealabil o rotiti.Veti vedea unde e baiul imediat in portiunea care nu e cilindrica.
adumitrachy
Trepidatia poate fi si din cutie.Iar sunetul din toba, poate fi din cauza platinei. wink.gif
LaurD
echilibrati rotile
nvp_playboy
Indeosebi un cauciuc cu boalfa face ca masina sa trepideze. sau un telescop bulit.
sardariu
QUOTE(Meserie @ 5 Mar 2006, 22:30)
Am o problema si nu stiu cum sa-i dau de cap. La mers intins pe sosea bine asfaltata, masina merge ca si cum soseaua ar fi valurita. Mai exact, da impresia ca rotile nu ar fi perfect rotunde. Stiu ca suna aiurea, dar asa se intampla. Am facut echilibrarea rotilor, dar fara rezultat. Masina este o Dacie berlina model 97. Si alta problema: cand intra in sarcina mai puternic, la urcarea unui deal sau la o sarcina mai mare se aude un zgomot ca si cand ar fi toba sparta. Am schimbat toba mare si teava, care erau oricum uzate, dar zgomotul acesta nu dispare. As fi recunascator daca ma poate ajuta cineva.
*



ok, am inteles problema ... de altfel am avut si eu .... si s-a rezolvat. Masina nu trepideaza at cand apesi ambreiajul ...(incearca sa ajungi la cca 95-100 km si apoi apasa ambreiajul) ... rezolvarea e sinpla ... schimbi toti rulmentii din cutia din viteze .. nu sunt scumpi .. apox 500.000-600.000 lei+manopera (3-4 rulmenti) ... si mai discutam dupa... BAFTA.
Meserie
Acum cateva zile nu imi mai mergea deloc motorul in sarcina. Cum incercam sa maresc un pic viteza dadea in nas. Am suflat cu pompa tevile e alimentare cu benzina care duc la rezervor (tur si retur) si s-a rezolvat problema. Curios este faptul ca dupa cate se pare mi-a disparut acel trepidat la viteze mai mari. Sa fi fost oare trepidatul din cauza ca era partial infundata vreo teava de la rezervor? Poate ca nu ii mai venea cantitatea suficienta de benzina si de aceea facea acele trepidatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.