Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: blocare roti spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Calescu Vicentiu
papuc diesel double cab...

problema este urmatoarea: primele cateva zeci de frane dupa ce plec blocheaza complet rotile spate. se aude o bufnitura puternica si se blocheaza rotile spate instant ca si cum pompa de frana ar baga toata presiunea doar pe ele. nu conteaza daca a fost frig/cald/umed/uscat inainte de plecare.

am schimbat de curand sabotii si cu cei vechi care i-am gasit crapati in 3 bucati se manifesta la fel ca am crezut ca de la ei o fi...

am auzit ceva si de un repartitor de frana in functie de gretate dar nu stiu amanunte

cineva sa ma ajute cu un sfat daca se poate. multumesc
danny_b
QUOTE(Calescu Vicentiu @ 6 Mar 2006, 22:10)
papuc diesel double cab...

problema este urmatoarea: primele cateva zeci de frane dupa ce plec blocheaza complet rotile spate. se aude o bufnitura puternica si se blocheaza rotile spate instant ca si cum pompa de frana ar baga toata presiunea doar pe ele. nu conteaza daca a fost frig/cald/umed/uscat inainte de plecare.

am schimbat de curand sabotii si cu cei vechi care i-am gasit crapati in 3 bucati se manifesta la fel ca am crezut ca de la ei o fi...

am auzit ceva si de un repartitor de frana in functie de gretate dar nu stiu amanunte

cineva sa ma ajute cu un sfat daca se poate. multumesc
*


Repartitorul se afla montat in partea dreapta spate in fata puntii.Apasa asupra lui o tija lunga indoita care e prinsa la celalalt capat cu o clema de bratul central spate.Acest corector de frina are rolul de a frina rotile spate mai eficient doar cind masina e incarcata.Are de fapt un efect gen ABS pt. rotile spate pe denivelari.Se poate ca din cauza ruginei sa cam blocheze si sa ramina sub presiune rotile spate.Asta presupune o verificare a functionarii lui.Cind se apasa pedala, el trebuie sa se miste usor spre inafara si apoi sa revina cind nu se mai actioneaza asupra pedalei .Daca nu mai revine rapid, trebuie schimbat.Mai vorbim.
nvp_playboy
Curata pistonasele spate.....tu apesi frana....se franeaza dar cand retragi piciorul pistonasele nu-si mai revin decat partial, tamburul agata sabotul de capat si-l izbeste cand i-l scapa...de aici si crapaturile din ferodouri....vii ca-ti vand eu ferodouri fara saboti
nvp_playboy
Ov
verifica prinderea talerelor pe puntea spate. Daca s-au slabit suruburile, in momentul in care pui frana, se deplaseasa talerul cu totul si ramane blocata frana.

Nu cumva, cand pleci dimineata, mai intai dai cu spatele, pui frana, apoi mergi inainte si la prima frana se aude un mare poc si raman blocate rotile pe spate ?

P.S. am patit-o wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.