Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pierde benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihait
Dacia break, carburator monocorp carfil.
Pierde benzina pe langa axul de la carburator ( cel actionat de cablul de acceleratie). Nu pierde foarte multa , dar este deranjant ca tot mirosul intra in habitaclu.
Am inteles de la cineva ca acel ax are niste garnituri de teflon care trebuiesc schimbate, dar ca operatia asta e dificila si nu prea iese cum trebuie.
Ce ma sfatuiti ? Sa ma chinui sa le schimb sau sa iau un corp inferior de carburator nou ?
parpanel
Depinde de uzura axului.
Am incercat sa schimb garniturile alea de teflon, dar la mine axul era f zgariat. Nu cred ca merita sa schimbi tot corpul inferior.
diaconuliviu
Daca nu ai doua miini stingi, poti incerca.
Atentie, acele doua suruburi care fixeaza "banutul" pe ax sint nituite , trebuie sa le pilesti, altfel ai sanse sa distrugi filetul din ax, asta ducind la ax nou.

Daca tot desfaci, verifica si "banutul" si daca e uzat, daca se vede fanta de lumina cu el inchis complet (scoti surubul de reglaj deschidere) il schimbi. Daca si axul e tare zgiriat, cum spune colegul mai sus, il schimbi si pe el.
De aici, tu decizi ce faci, functie de cit de complicat ti se pare.
mihait
Ok, multam de hinturi.
Ma duc sa-l dau jos sa vad ce pot sa-i fac.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.