Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SET motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raptordivx
Am o dacie de fabricatie 1985 care are probleme cu notorul adica presiune 5. Mecanicul zice ca trebuie sa iau un set motor nou. Acum problema se pune: ce set motor sa iau ?
Si pe langa setul motor ce ma stauiti sa iau in plus adica daca tot fac o treaba sa inlocuiesc tot ceea ce trebuie. Astept de la cei care au facut treaba asta ceva sfaturi.
AC
Neaparat, cumpara un set strain, nu-i mare diferenta! Vezi ca s-a mai discutat pe undeva pe aici, poate pune cineva link-ul.
marius-gabriel
daca ai presiunea de ulei 5 atm e foarte bine
nu vad unde e problema..
cipri20
poate zice de compresie. nu, raptordivx?
argon
QUOTE(cipri20 @ 9 Mar 2006, 18:42)
poate zice de compresie. nu, raptordivx?
*




Aia e nasol...eu stiu ca normal e de la 9 la 11..ma insel?
cipri20
cam astea-s valorile, din cate stiu eu
tatabobu
E 13 bari presiunea normala la un motor bun de Dacia.
marius-gabriel
da,cred ca la compresie se refera si e cam nasoala valoarea aia.
eu am set tribocotat cu teflon venit cu segmenti goetze.
sunt foarte,foarte multumit de el!
raptordivx
Din pacate aveti dreptate .. presiunea aia a fost masurata in capul pistonului. Presiunea la ulei era de 1,5 .. motorul a fost dus pana la limita lui de supravietuire si in final si-a dat obstescul sfarsit. Odihneasca-se in pace. Acum caut Gheotze si Borgo poate poate gasesc prin targul asta al meu .. numai ca mie cam frica de pret.. oi vedea. Faza misto e ca nu stiu nici cat e cota la vibrochen, deoarece inca nu e desfacut motorul .. maine aflu.
raptordivx
MAHLE 3.600.000 merita ?

Deja l-am cumparat .. in schimb lumea ma sfatuieste sa mai cumpar si alte acareturi pe langa setul asta. Cuzineti .. biele, arbore cotit .. ca cica asa e bine .. pai daca cumpar tot mai bine imi iau alt motor. Ce mai e strict necesar de luat , pe langa setul motor ?
EUROPE_
Trebuie sa verifici cotele arborelui cotit, iar daca sunt bune nu vad de ce trebuie sa il schimbi si pe ala?
raptordivx
Asa zice lumea ca daca nu schimb tot se strica in curand si ce am cumparat nou.
EUROPE_
Lumea sau mecanicul, ca sa mai scoata ceva bani la mana de lucru????
Masoara tot, si daca cotele sunt bune de ce sa le schimbi????
AAA, ca vrei tu, sa faci motorul ca nou asta e altceva:P
marius-gabriel
daca inainte aveai 1,5 presiunea la ulei,si dupa schimbarea setului vei avea exact atat pt ca nu are nici o legatura setul cu presiunea de ulei.
aia e tinuta in primul rand de linie,deci s-ar putea sa ai ceva probleme cu arborele/cuzineti.
in functie de joc iti recomand o rectificare a arborelui la cota n+1 si sper ca astfel iti vei remedia problema cu presiunea uleiului.
trebuie sa te ocupi putin si de chiulasa si sa rectifici scaunele la supape.
va trebui sa schimbi si lantul de distributie,pinioane si intinzator,eventual si pinionul de la delco.
in rest garnituri simeringuri si cam atat.
raptordivx
Multumesc mult pentru sfaturi .. cred ca o sa ii spun sa verifice si sa masoare bine arborele cotit ca nu vreau sa il schimb si pe ala.
Biskrem
QUOTE(tatabobu @ 9 Mar 2006, 19:50)
E 13 bari presiunea normala la un motor bun de Dacia.
*



Spuneti-mi si mie va rog unde (service, atelier, garaj particular, etc) as putea sa masor presiunea asta de compresie si presiunea de ulei din motor, si niste valori normale ale acestor presiuni; Se poate diagnostica in acest fel motorul (setul)?

2. Eu am un 1310 din 1998, si dupa ultimul schimb de ulei, la 3000Km a inceput sa consume ulei (mie mi s-a parut ca a inceput sa consume brusc), astfel incat acum, la ultimul drum mai lung (~600Km) am bagat 1litru de ulei. Folosesc BP 15-40, iar acum am 5000Km de la ultimul schimb, masina are 78000Km parcursi. Ce vreau eu sa ii fac este o segmentare dar inante de asta vreau sa fiu sigur ca de segmentare am nevoie (poate exista vreo modalitate sa scap mai ieftin)

3. Pentru o segmentare care ar fi necesarul de piese de schimb si cam la cat m-ar costa manopera? Sa fac toate operatiunile la un service autorizat (am fost sa ma interesez la Simpotrans si la alte 2 serviceuri de cartier-langa Mol Colentina si mi s-a mentionat o suma total de vreo 10 mil sad.gif ) sau la vre-un meserias de incredere recomandat de prieteni?

Astept pareri si sfaturi. Merci.
andutzu
10 bulioane o amarata de segmentare ?!!?!? Un mecanic bun nu cred ca iti ia mai mult de 1mil (doar segmentare).In cateva ore e gata...
EUROPE_
Am o intrebare pentru cunoscatori, sau cei care si-au pus set motor. Eu a cumparat set motor Marcos, camasi si segmenti de import. Sunt bune? Nu am facut decat 185 km, pana acum totu-i bine.
Set motor cu pistoane stanate, segmenti Kolbenringe, iar camasile erau tot nemtesti, scria pe ele, dar nu imi aduc aminte ce ... blush.gif .
Pun si niste poze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.