Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutia Viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
memyselfandI
Salutare. Daca s-a mai discutat problema imi cer scuze.
Ieri seara am plecat de la semafor, am apasat ambreiajul, am trecut levierul in treapta doi ( care dealtfel a intrat dubios de usor ) si am accelerat..masina desi se tura, pierdea din viteza. Mi-am spus in sinea mea ca n-am bagat bine intr-adoua, am mai incercat odata cu acelasi rezultat. Am tras pe dreapta si am constatat ca schimbatorul se transformase intr-o mamaliga ! Il puteai misca la ralanti dintr-o treapta in alta fara sa calci ambreiajul si evident fara sa se intample nimic. M-am bagat sub ea si am constatat ca din podea si pina in cutie totul e la locul lui.
Oare ce s-a rupt in cutie ? se poate repara doar dind capacul jos ?

PS: mandra e cu patru trepte.

Multumesc anticipat.
marius-gabriel
vezi ca probabil ti-a iesit chiar de sub schimbator toata timoneria.
acolo e siguranta care probabil ti-a cazut si a iesit boltul ala de la schimbator.
daca era si noapte,sigur nu ai remarcat asta!
EUROPE_
QUOTE(memyselfandI @ 10 Mar 2006, 16:01)
Salutare. Daca s-a mai discutat problema imi cer scuze.
Ieri seara am plecat de la semafor, am apasat ambreiajul, am trecut levierul in treapta doi ( care dealtfel a intrat dubios de usor ) si am accelerat..masina desi se tura, pierdea din viteza. Mi-am spus in sinea mea ca n-am bagat bine intr-adoua, am mai incercat odata cu acelasi rezultat. Am tras pe dreapta si am constatat ca schimbatorul se transformase intr-o mamaliga ! Il puteai misca la ralanti dintr-o treapta in alta fara sa calci ambreiajul si evident fara sa se intample nimic. M-am bagat sub ea si am constatat ca din podea si pina in cutie totul e la locul lui.
Oare ce s-a rupt in cutie ? se poate repara doar dind capacul jos ?

PS: mandra e cu patru trepte.

Multumesc anticipat.
*


De ce sa iti ceri scuze, chiar daca s-a mai discutat, si so fi discutat in 2003-2004, sunt de mult acele sfaturi, asa ca trebuie sa inoiesti nu?
Eu zic sa verifici toata comanda, de la schimbator si pana in cutie, iar daca comanda pare in ordina, atunci sigur ai ceva defect in cutie.
diaconuliviu
QUOTE(EUROPE_ @ 10 Mar 2006, 21:19)
De ce sa iti ceri scuze, chiar daca s-a mai discutat, si so fi discutat in 2003-2004, sunt de mult acele sfaturi, asa ca trebuie sa inoiesti nu?
Eu zic sa verifici toata comanda, de la schimbator si pana in cutie, iar daca comanda pare in ordina, atunci sigur ai ceva defect in cutie.
*


S-a discutat si in 2005. In plus, un subiect reactualizat, chiar din 2003, va apare mai "in fata" cind se posteaza ceva nou.
Se inchide.
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=30222
Si daca dai cautare dupa "cutie viteze" gasesti nenumarate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.