Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vitezometru defect
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Gury
Stiu ca mai exista topic-uri legate de kilometraje, dar nu am gasit explicatii suficiente. Am o Dacia 1310TX din '86 si am incercat sa desfac ceasurile cu kilometrajul si nu am reusit... Am scos cele doua cuple din partea de sus a lor, am desfacut sigurantele din laterale, cablul de kilometraj si nu vrea sa iasa sub nici o forma. Am vazut ca in spatele lor se afla o chestie metalica in forma de V.
HHHEEELLLPPP!!!
marius-gabriel
in primul rand bine ai venit pe forum!
nu incerca sa scoti si chestia aia in forma de V ca nu merge! smile.gif
ai dat cochilia la volan jos?
ceasurile le scoti prin partea stanga
electric
ceasurile le scoti prin partea stinga. ca sa iasa mai usor desfa cele 3 suruburi de pe stilp ce fixeaza bordul si ridica putin de el , astfel o sa scoti ceasurile fara prea mult chin.
Gury
10x pentru solutii smile.gif maine ma duc la masina si pun in aplicare! nu am desfacut cochilia de la volan. nu-mi mai indica viteza de nici un fel (jurnalierul si totalul functioneaza), chiar daca am schimbat cablul si cateodata mai urca pe la 20/h (desi eu merg cu 40-50) si ramane acolo inca 10-15 min dupa ce ma opresc.
Gury
Am reusit! laugh.gif Am gasit in kilometraj un fel de ulei amestecat cu praf sau ceva de genul...sufucient ca sa-mi intepeneasca discul acului. La-m curatat cu benzina (cu mare grija sa nu ajunga la rotile cu cifre) si merge excelent! Incepusem de cateva luni sa aproximez viteza dupa cum suna motorul intr-a patra. O ultima precizare:
mai exista o siguranta in partea de jos a ceasurilor (tot o sarma din aia groasa, ca si in laterale);
Multumiri celor doi care m-au ajutat! smile.gif
Daniel M.
ai reusit sa montezi la loc siguranta de jos? eu nu am reusit sa fac treaba asta... sad.gif
Gury
Salut! Imi pare rau, Daniel, ca am vazut de-abia acum, dar daca te ajuta cu ceva iti spun acum cum se baga si siguranta de jos:

In primul rand, IEI O CHEIE FIXA DE 16-17 wink.gif
Lasi sigurantele laterale scoase.
Bagi capatul din dreapta al sigurantei de jos in urechea metalica aferenta. O fixezi si pe ceasuri (dar le impingi putin cu mana ca sa mai vezi dedesupt) si apoi
iei cheia de care ti-am spus. Cu partea de 16 impingi capatul stang al sigurantei pana in dreptul urechii metalice, ghidezi siguranta pana scapa in urechea metalica si VOILA ! cool.gif



In continuare te descurci.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.