Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dacie berlina cu motor de 1,6
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionutz_ro23
as vreA sa stiu cat consuma o berlina cu motor de 1,6!!!
EUROPE_
Pai cred ca ar trebui sa te uiti in cartea lui Mondiru, Automobile Dacia.
Acolo scrie la 90 km/h pentru 100 km, =6,4
120km/h pentru 100km = 8,9
Dupa parerea mea cred ca consuma 8 litri la 100km/h, cu mers constant de 100km.
Nu stiu sigur, cred... tongue.gif
argon
QUOTE(EUROPE_ @ 12 Mar 2006, 09:22)
Pai cred ca ar trebui sa te uiti in cartea lui Mondiru, Automobile Dacia.
Acolo scrie la 90 km/h pentru 100 km, =6,4
                    120km/h pentru 100km  = 8,9
Dupa parerea mea cred ca consuma 8 litri la 100km/h, cu mers constant de 100km.
Nu stiu sigur, cred... tongue.gif
*




aia e de 1,4, cea de 1,6 consuma mai mult. Depinde si de carburator, dar oricum consuma mai mult, consuma exact ca si o Nova.
madcos
dupa ce i-am facut motorul,aprinderea,carb pe banc,mi-a iesit 7.5% cu o viteza de 80 kph(vit ec data de constructor).consumul l-am facut super calculat caci neavand bani de plin,am pus-o sa suga din sticla biggrin.gif
Zaheiu
QUOTE(madcos @ 12 Mar 2006, 13:09)
dupa ce i-am facut motorul,aprinderea,carb pe banc,mi-a iesit 7.5% cu o viteza de 80 kph(vit ec data de constructor).consumul l-am facut super calculat caci neavand bani de plin,am pus-o sa suga din sticla biggrin.gif
*



Cam mult. Mie cand mergeam pe benzina la 80 imi lua 6. Nici acum pe gaz cred ca nu ajung la 7,5 la 80kph. Unde ai facut carburatorul? Eu l-am facut la AMG.
argon
QUOTE(madcos @ 12 Mar 2006, 13:09)
dupa ce i-am facut motorul,aprinderea,carb pe banc,mi-a iesit 7.5% cu o viteza de 80 kph(vit ec data de constructor).consumul l-am facut super calculat caci neavand bani de plin,am pus-o sa suga din sticla biggrin.gif
*




Mi se pare mica viteza de 80 km/h ca viteza economica.
De asemenea consumul de 7,5 este mare. Ar trebui cam Max 7 % la 90 km/h.(motor 1600)
Eu am motor de 1,4 , caburator simplu, si la 90-100 km/h imi ia cam 6,2-6,5 km/h, mers batranesc, adica fara accelerari bruste. Nu am nici un element economizor montat pe masina. Am inteles ca avand diverse chestii cum ar fi T-eu economizor, UIS,jiglere subdimensionate, etc se poate scoate 5,5, dar nu ma intereseaza asa ceva. Cand bag piciorul in ea apai eu vreau sa se duca, nu sa ma rog de ea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.