Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trage intr-o parte la incarcare inegala
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
roland
Salut.

As avea o intrebare la cei care se pricep...

Cand masina (Dacia 1310 Li) este incarcata inegal stanga - dreapta, adica in special cand in dreapta fata/spate stau doua persoane mult mai grele decat mine, masina trage usor in partea respectiva (adica dreapta).

Cand merg singur in masina sau cu o persoana usoara in dreapta, merge ok.

Este normal acest comportament sau poate fi o problema la suspensia fata dreapta?

Geometria e facuta, este ok.

Va multumesc.
argon
Eu zic ca e normal...cand se mai intampla spune-i la persoana dreapta spate sa se dea mai pe mijloc tongue.gif

Totul depinde de ce intelegi prin "trage usor"
EUROPE_
Usor iti trage si cand este drumul inclinat biggrin.gif .
Daca carosabilul este inclinat in partea dreapta (de obicei) masina iti va trage in partea dreapta. blush.gif Este logic...
Daccia
Pe vremea cand eram eu in clasa a VI-a, se facea la scoala fizica... Si acolo ne invatau, printre multe alte fenomene naturale, si ce inseamna forta de frecare, care, din cate mai retin eu, era ceva de forma F=μN unde μ era un coeficient functie de natura materialelor, iar N era normala fortelor la planul de alunecare.
Acuma, pe un plan orizontal, N=G unde G este greutatea obiectului respectiv. Care va sa zica, daca pe patru roti greutatea este dispusa inegal, si forta de frecare a rotilor pe asfalt sau orice alta suprafata suport este inegala, de unde rezulta ca apar vectori pe directia de mers care incearca sa echilibreze fortele. Acei vectori, care genereaza moment in volan, sunt cei pe care incercam sa-i compensam prin aplicarea unei forte pe volan care genereaza un moment egal de semn invers cu cel produs de acei vectori.
Q.E.D. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.