Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme caroserie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
punctweb
Azi am vrut sa scot roata dreapta fata (din motive de dezumflare, implicit vulcanizare). Masina era (si este si acum) in garaj.

Pana aici nimic anormal. Pun cricul, il proptesc in punctul de sustinere de dedesubt. Il fixez, bag manivela in cric si incep sa invart.

Se ridica masina la nivel bun pentru a scoate roata, ma indrept catre aceasta, si cand sa ma apuc sa desfac prezoanele... POC ! si masina cade jos ohmy.gif

Ce s-a intamplat ? S-a RUPT pur si simplu zona aceea de sustinere (cea in care se propteste cricul) blink.gif si a intrat, cu tot cu cric prin podea, in interior... vedeam de pe scaun varful cricului... sad.gif

Ce vreau de fapt: vreau sa stiu care sunt solutiile (daca sunt) pentru a remedia aceasta ultima problema aparuta ?

PS: e a doua oara cand ratez cu cateva ore Inspectia Tehnica Periodica (prima data mi s-a furat alternatorul) si imi vine sa ii dau foc, fir-ar ea de masina... !
Muttley
Ca s-o ridici totusi pe cric va trebui sa sprijini cricul pe lonjeron.
Ca sa repari zona infundata, trebuie dusa la tinichigiu s-o decupeze in respectiva zona si sa sudeze o bucata noua de tabla daca are de ce sa se lege imprejur. Asta provizoriu. Cel mai indicat (depinde si de tine daca vei considera rentabil)... RK caroserie sad.gif
amc
Suport pentru cric se gaseste in comert, mai bine ii schimbi pe amandoi
Sir_Alex
Orice decizie ai lua, curata bine de tot partile ruginite si fa-ti o lucrare serioasa ca altfel in timp "esti mancat".
punctweb
QUOTE(amc @ 14 Mar 2006, 19:15)
Suport pentru cric se gaseste in comert, mai bine ii schimbi pe amandoi
*



nu cred ca m-ai inteles... nu cricul in sine e problema, problema este ca s-a rupt fierul acela de sub careoserie (sudat de caroserie) pe care "calca" cricul cand vrei sa ridici masina... imi scapa termenul din manual... (poate m-am exprimat eu gresit mai sus...)
argon
problema e ca daca ai patit asa ceva si era in asa hal mancata de rugina in zona aia, 100% mai e si in alte locuri, necesita o inspectie amanuntita, si in functie de ce gasesti alegi sa o vinzi sau sa o repari..la Dacie principalul e caroseria, ca motorul de bine de rau se face mai ieftin...da la caroserie e de investit daca nu vrei carpeli care sa te tina 3 luni.
amc
Am inteles ,da eu iti zic ca se gasesc in comert "talpi" care se sudeaza de podea si prag--SUPORTI DE CRIC
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.