Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Lumini Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mariufs
Am shi io o mica problema cu lumina la bord :
1)Daca nu pun contactul shi aprind farurile se aprinde lumina.Daca pun contactul se stinge lumina.
2)Daca nu aprin farurile shi pun contactul se aprinde lumina.
3)Daca scot din cutia de sigurante pozitiile imi merge lumina in bord dar variaza foarte mult cand semnalizez sau franez (dar raman fara pozitii wacko.gif ).

Mentiunez ca e o dacie din 84 cu bord normal fara turometru (nu stiu exact cum se cheama dar nu de ala cu 3 ceasuri).
Stie careva care sa fie buba ? blush.gif
electric
nu ai masa la ceasuri . vezi ca in partea stinga in spatele ceasului de benzina trebuie sa existe doi papuci fixati cu piulte de 3. unul este + si unul- ( scrie linga ei , daca o sa te chinui pitin o sa vezi.) leaga un fir de la minusul de acolo la caroserie. sau cauta pe insatalatie si vezi unde ai firul de masa intrerupt.
fermi
nu mai deschid un nou topic. eu am probleme cu martorul de semnalizare de la bord. cand motorul este rece functioneaza normal. dupa cativa kilometri (aparent fara nici o legatura cu temperatura motorului) martorul nu se mai aprinde in momentul semnalizarii. releul se aude cum tacane, becurile de semnalizare functioneaza si ele toate (6 la numar) dar martorul de la bord nu. cum se raceste motorul (masina parcata minim 30 minute) martorul iar functioneaza. indiferent daca sunt consumatori puternici (ventilator, faza lunga, stergatoare) care functioneaza sau nu. exista vreo explicatie? daca da cum se poate remedia?
electric
QUOTE(fermi @ 16 Mar 2006, 21:28)
nu mai deschid un nou topic. eu am probleme cu martorul de semnalizare de la bord. cand motorul este rece functioneaza normal. dupa cativa kilometri (aparent fara nici o legatura cu temperatura motorului) martorul nu se mai aprinde in momentul semnalizarii. releul se aude cum tacane, becurile de semnalizare functioneaza si ele toate (6 la numar) dar martorul de la bord nu. cum se raceste motorul (masina parcata minim 30 minute) martorul iar functioneaza. indiferent daca sunt consumatori puternici (ventilator, faza lunga, stergatoare) care functioneaza sau nu. exista vreo explicatie? daca da cum se poate remedia?
*


este din cauza releului de semnal.
mariufs
Am rezolvat problema .... intradevar nu aveam masa .... mersi mult de ajutor !!! rolleyes.gif rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.