Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bate pe stanga spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
AlexM.
Am urcat recent masina pe o rampa insa nu am atins nimic cu fundul masinii. Dupa ce am coborat de pe rampa am descoperit ca la gropi, sau atunci cand merg subturat sau iau viraj la stanga imi bate ceva. Prima oara am banuit ca e roata, dar e stransa. Am pus mana si pe toba si nu se misca. Ce poate fi ?
argon
Ce lucrari ai facut la masina pe rampa? de ce ai urcat-o?
AlexM.
Am fost cu ea acum cateva zile pe un drum de padure si m-am uitat pe sub ea ca sa o curat un pic si sa ma uit daca am dat cu burta de pamant. Masina nu am lovit-o pe dedesubt. Acum vreau sa ma duc si sa ii dau roata jos. Sa vad ma uit mai bine.
AlexM.
Am scos roata de pe stanga si m-am uitat. Bate toba. Cand vine pe langa roata ea urca. In punctul cel mai inalt este prinsa in caroserie. A mea acolo s-a desprins. Cum e prinsa acolo ? In surub? sau sudata ?
amc
doua urechi una pe sasiu si una pe esapament tinute de un tampon cu surub si piulita
AlexM.
Da. Sa inteleg ca mi-a plecat surubul la plimbare ... Urmeaza motorul. biggrin.gif Idee de cat e surubul ala ca sa stiu ce ii pun acolo.
amc
cumperi un tampon pentru esapament!
da vezi ca tre sa i cauti piulite biggrin.gif
AlexM.
Dar sarma ce are? tongue.gif
Zaheiu
Daca nu pui tampon, adica legatura sa fie printr-un cauciuc o sa-ti faca masina ca toate visele. Toate vibratiile din esapament se propaga la caroserie.
Am mers cu un Opel care avea tobele sudate. Dupa juma de ora erai capiat.
Ci_co
Tovarase cumapara mataluta un tampon si 2 piulite si in 10 min esti cu berea in mana biggrin.gif
Se schimba usor daca vrei sa-l schimbi tu sau stai dupa altu care zice k e complicat ca e mai greu tongue.gif !
Si la mine bate pe stanga dar nu m-am uitat inca am o presimtire ca este amortizorul sau tendonul excl.gif Cine ma ajuta eu am arcuri de fata taiate o spira si montate pe spate e cam tapana de spate, amortizoarele sunt noi se pot strica asa usor ?? o fi tendonul sau amortizorul??
1zhelp00.gif
AlexM.
La faza cu sarma glumeam. O sa ma duc sa imi iau un tampon. Oricum sunt super fericit ca nu mi-a sarit iar amortizorul (la mine avea acest obicei neplacut). Ma consider norocos. Am scapat usor. worship.gif Acum sa imi gasesc si timp si ma bag sub ea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.